Papegojan 1:48

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Witek...
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Papegojan 1:48

Post autor: Witek... »

Cześć koledzy, miło słyszeć, że się podoba czyli chyba nie jest najgorzej ;) Faktycznie Tomku liny są w większości lewoskrętne i tak naprawdę skupiając się nad osiągnięciem coraz lepszych efektów w skręcaniu zbagatelizowałem co w którą stronę powinno być kręcone. Muszę o tym pamiętać przy kolejnym modelu, dzięki za podpowiedź, chociaż mam świadomość, że przy głębszych oględzinach na pewno znajdziecie dużo więcej niezgodności :) Swoją drogą zastanawiam się jakie to miało znaczenie w praktycznym używaniu lin, czy jest na to jakieś wytłumaczenie.? Wiązanie wyblinek do plątaniny lin ruchomych to faktycznie zabawa - choć dość przynudnawa.
Pozdrawiam Witek
Awatar użytkownika
Mirek77

Post autor: Mirek77 »

Doskonała robota. Linki masz super jakości, a że skręt nie ten, to tylko najlepsi z najlepszych w tym temacie wyłapią ;)
Awatar użytkownika
TomekA

Post autor: TomekA »

Witek... pisze: 09 sty 2022, 22:00 Swoją drogą zastanawiam się jakie to miało znaczenie w praktycznym używaniu lin, czy jest na to jakieś wytłumaczenie.?
Pozdrawiam Witek
Nie mam pojecia. Mysle, ze tak byly ustawione stoczniowe ropewalki i takie byly standardy wowczas...
Niektorzy mowia, ze linki skrecone praworecznie byly nieco bardziej wiotkie, gietkie i latwiejsze do obwiazywania od analogicznych leworecznych, ale nie porecze za to. (nie sprawdzalem, he he!) :lol: :lol:

Zalaczam garstke zdjec ropewalka w wiosce szkutniczej Mystic Seaport w Connecticut, USA
Załączniki
21 ropewalk building.jpg
22 info on making strands.jpg
23 creels & bobbins.jpg
24 creels & bobbins.jpg
25 strand forming machine.jpg
26 info on strand forming.jpg
27 strand forming machine.jpg
28 info on laying truck.jpg
29 laying truck.jpg
30 info on laying of the rope.jpg
31 afterturn machine.jpg
Ostatnio zmieniony 11 sty 2022, 00:25 przez TomekA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ralfee3

Post autor: ralfee3 »

Jak zostało mi to wyjaśnione przez eksperta, prawoskrętność wynika z właściwości włókien konopnych.
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
ODPOWIEDZ