Szebeka 1:100 (Szkutnik 2/93)

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Tomiss
Posty: 112
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Szebeka 1:100 (Szkutnik 2/93)

Post autor: Tomiss »

Witam

Nie będzie to relacja z budowy, a jedynie krótki sprawozdanie z budowy tego modelu w technice kartonowo - fornirowej. Materiał użyty to karton - na szkielet, fornir, sklejka - na wzmocnienie pokładów i burt, parę patyków na maszty i wiosła, klej, farba, lakier bezbarwny. Działa i bloczki zostały zakupione jako gotowe. Kotwice to mój pierwszy odlew.
Szkielet sklejamy i po naklejeniu pokładu wypełniamy go pianką montażową, której nadmiar po wyschnięciu odcinamy, kadłub szpachlujemy, szlifujemy i zabieramy się za oklejanie fornirem - paskami o szerokości ok 3 mm, pokład 2mm. Najtrudniej w tym modelu jest okleić rufę (wymyślili jakieś dwa półd.... :blush: ). Ponieważ fornir ma około 0,6 mm grubości grubsze elementy jak nadburcia, listwy odbojowe robiłem z podwójnie sklejonego forniru.
Dokładny opis budowy zawarł w swojej relacji Sławek więc ja nie będę się już powtarzać - zainteresowani mogą sobie przejżeć Jego ciekawą relację.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spróbowałem też odlać kotwice korzystając z porad Oksala co do zrobienia formy. Oczywiście popełniłem błąd gdyż ujście jednego z kanałów odpowietrzających zrobiłem za nisko i przy próbie odlania stop poprostu sobie wypłyną. Otwór ten zaślepiłem watą i po problemie. Kopyto kotwicy zrobiłem z PCV (spienionego) i polistyrenu.

Obrazek


Greting również jest z forniru. Na fotkach widać w jaki sposób był robiony - tu jedna uwaga pocięt paski należy przyklejać na fornir w poprzek włókien.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

pozdrawiam Tomisław
Awatar użytkownika
Lucek
Posty: 85
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Szebeka 1:100 (Szkutnik 2/93)

Post autor: Lucek »

:blink: ekstra modelik kotwice i gretingi bomba :whistle:
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Szebeka 1:100 (Szkutnik 2/93)

Post autor: PawelCH »

witam
Podzielam opinię kolegi.
Bardzo ładny model.Wszystko precyzyjnie wykonane, aż miło popatrzeć.
Moje gratulacje
pozdrawiam
paweł
Paweł
Mostrom
Posty: 64
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Szebeka 1:100 (Szkutnik 2/93)

Post autor: Mostrom »

Naprawdę bardzo ładny model.
Pozdrawiam, jacek
ODPOWIEDZ