Holenderski Jacht - Pytania

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Stoczniarz
Posty: 1
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Holenderski Jacht - Pytania

Post autor: Stoczniarz »

Witam Serdecznie

Na imię mam Hubert i mam 15 lat.
W kartonie mam średnie doświadczenie, ale kleiłem modele broni pancernej.
Chciałbym natomiast spróbować żaglowców kartonowo-fornirowych.

Mam na komputerze plany prostego jachtu holenderskiego, trochę tektury, na szafie fornir (o,5mm) sosnowy (chyba), orzech i mahoń, lecz niestety te 2 ostatnie nie nadają się do użycia z powodu starości i pękają przy lekkim dotknięciu :( :(

Prosiłbym o parę wskazówek dotyczących budowy. np jak równo ciąć fornir, jak ładnie rozrysować wręgi, jakim klejem kleić.
Niestety, z relacją krucho, bo nie mam aparatu na własność i niestety nie dam radu jej prowadzić, ale zawsze sprobuję załatwić jakieś zdjęcia;)

Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Holenderski Jacht - Pytania

Post autor: Budrys »

Stoczniarz napisał:
. . . . na szafie fornir (o,5mm) sosnowy (chyba), orzech i mahoń, lecz niestety te 2 ostatnie nie nadają się do użycia z powodu starości i pękają przy lekkim dotknięciu :( :(


Fornir najlepiej przechowywać między przekładkami papierowymi - teczka (np. tekturowa teczka rysunkowa) i gazety - to najprościej a nie będzie się deformował. Przechowywany i przesuszony fornir dobrze jest lekko nawilżyć wodą (spryskiwacz), włożyć między arkusze papieru, powinien stracić tendencję do pękania. :)
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
ODPOWIEDZ