KP400 - Pilot 20

Relacje z budowy tych jednostek
Bezan684
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2019, 23:04

Re: KP400 - Pilot 20

Post autor: Bezan684 »

Witam
Odnośnie "wajchy", tak jak jest ustawiona w rzucie z góry na statek, tak samo jest ustawiona płetwa steru. W tym ustawieniu statek skręci w prawo. Fotografie które przesłałem Tobie, były robione na takiej jednostce, na której czasem miałem przyjemność pływać.
Pozdrawiam
Andrzej
Szczecin
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: KP400 - Pilot 20

Post autor: Jarek »

Dziękuję bardzo Andrzeju za podpowiedź , a również jeszcze raz za całą masę szczegółów na przesłanych mi fotkach. ;)
Wątpliwości rozwiane.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: KP400 - Pilot 20

Post autor: Jarek »

Lampy boczne na nadbudówce poz.10:
IMG20230611103224.jpg
IMG_20230612_132959.jpg
IMG20230612132346.jpg
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: KP400 - Pilot 20

Post autor: Jarek »

rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: KP400 - Pilot 20

Post autor: rekmak »

Ładnie, pięknie ale czy mogę wskazać co mi nie pasuje?
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: KP400 - Pilot 20

Post autor: Jarek »

rekmak pisze: 16 cze 2023, 08:15 Ładnie, pięknie ale czy mogę wskazać co mi nie pasuje?
Ależ oczywiście!
Właśnie na to liczę. Cenne uwagi mile widziane.
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: KP400 - Pilot 20

Post autor: rekmak »

Wydaje mi się, że napęd jest za głośny. Na wodzie będzie cichszy. Bezpośrednie połączenie silnika z wałem daje dużo cichszą pracę. Trudne do wykonania ale nie niemożliwe.
Dźwięki. Diesel jest jednostajny względem obrotów silnika. No i brzęczek. W sklepie Conrada jest symulator silnika z rosnącą częstotliwością podłączony do silnika ale nadaje się bardziej do małego kutra rybackiego oraz symulator z przyzwoitym dźwiękiem syreny. W załączeniu film z takim symulatorem Conrada.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: KP400 - Pilot 20

Post autor: Jarek »

Mam w Szkwale napęd bezpośredni przenoszony metalowymi kardanami. Jest głośniejszy od Pilota. Ta przekładnia pasowa możliwe, że byłaby cichsza gdybym lekko zluzował pasek. Spróbuję to zrobić . Być może zbytnio go naciągnałem przy zakładaniu osłony.
Sprawa modułu diesla :
To "Conrad" z modulacją prędkości w zależności od obrotów. Ja słyszę zamianę prędkości "prykania" , być może aby to było wyrazistsze wystarczy wyregulować tymi potencjometrami.
Moduł musiałem zasilić przez mostek prostowniczy, dlatego, że na biegu wstecznym następowała zmiana polaryzacji biegunów i robiły mi się "cyrki". Dodatkowo silniczek wytwornicy dymu również zaczynał wariować, bo na wstecznym kręcił w drugą stronę.
Po założeniu mostka problemy zniknęły. Wszystko działa jak należy, a w lewą stronę kręci tylko śruba napędowa.
Brzęczek wybrałem z trzech różnych modeli (również mialem "Conrada"). Wybrałem chyba najbardziej zbliżony do rogu mglowego. Wiadomo, że oryginału nigdy nie uzyskam, bo to tuba pneumatyczna, a tutaj mam modulację elektroniczną.
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: KP400 - Pilot 20

Post autor: rekmak »

Na Wirtualny Klub Modelarzy RC jest opisany symulator diesla i syreny na module Arduino z programem. Zrobiłem 2 układy działające ale po dłuższym czasie 3 próba kompilacji nie powiodła się. To były dobre dźwięki.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: KP400 - Pilot 20

Post autor: Jarek »

Z symulatorem diesla to już miałem problem przy budowie Szkwała. Zakupiłem "Conrada", ale mi odradzono (gdzieś tam w mojej relacji są te uwagi) i słusznie, bo to rzeczywiście dźwięk "kuterkowy". Obejrzałem kilka filmików na YouTube i były tam fajne symulatory. Siostrzeniec podjął się zbudowania mi na Arduino, ale ostatecznie poległ. W końcu w tamtym modelu zrezygnowałem z symulatora, gdyż dźwięk silników i tak by zagłuszał.
Conrad mi pozostał to zdecydowałem się go wykorzystać zgodnie z zasadą: "jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma". Do Pilota jeszcze pasuje, bo to przecież taki kuterek. Podreguluje go trochę może uzyskam lepszy efekt.
Chciałbym Ci tylko napisać, że mam świadomość, o istnieniu lepszych symulatorów jednak jak dla mnie trudniejszych do zdobycia. O ile w układach elektrycznych sobie radzę, to elektronika to zagadka nie do rozwiazania. Znam się na niej tyle, że wiem kiedy działa, a kiedy nie. Więc zbudowanie sobie samemu dobrego układu to czarna magia.
ODPOWIEDZ