Holownik Parowy „Nadbor” skala 1:25

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
strzelec
Posty: 0
Rejestracja: 24 sie 2015, 17:02

Holownik Parowy „Nadbor” skala 1:25

Post autor: strzelec »

Model holownika powstaje w pracowni modelarskiej w Bytomiu Odrzańskim w „Piwnicy pod Ratuszem Miejskim”. Prace zaczęły się już w ubiegłym roku kiedy gościliśmy w Fundacji Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu. Wiosną rozpoczęły się prace nad formą do wykonania kadłuba z laminatu poliestrowo szklanego. Nadzór nad budową modelu sprawuje prof. Stanisław Januszewski który posiada w swoich zbiorach właśnie ten holownik. Prace rozpoczęliśmy od zebrania dokumentacji. Po wykonaniu odlewu kadłuba wykonany został szkielet który ma za zadanie usztywnić cały model.
http://www.zabytek.co/holownik-parowy-nadbor
Załączniki
IMAG1069.jpg
Kolejnym etapem to napęd jednostki, który ma na zadanie poruszać tym modelem uwzględniając  fakt, że model będzie uczestniczył w pokazach na różnych akwenach.
Kolejnym etapem to napęd jednostki, który ma na zadanie poruszać tym modelem uwzględniając fakt, że model będzie uczestniczył w pokazach na różnych akwenach.
IMAG1082.jpg (274.89 KiB) Przejrzano 5074 razy
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Holownik Parowy „Nadbor” skala 1:25

Post autor: rekmak »

Podajesz trochę mało informacji. Wymiary. Jak parowiec to napęd parowy i wtedy będzie co pokazać.
Awatar użytkownika
strzelec
Posty: 0
Rejestracja: 24 sie 2015, 17:02

Re: Holownik Parowy „Nadbor” skala 1:25

Post autor: strzelec »

A więc tak długość kadłuba przy skali 1:25 to 112cm, szer 26,4 cm silnik elektryczny to tak na początek, z uwagi na liczne prezentacje na wodzie. W pracowni mam silnik parowy ale czy on da radę uciągnąć model to zobaczymy później. Powstaną minimum dwa takie modele w naszej pracowni. Jeden trafi do Wrocławia na barkę Irena dla Fundacji Otwartego Muzeum Techniki http://www.fomt.pl/ a drugi zostanie u nas w Bytomiu Odrzańskim.
Załączniki
000000.jpg
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Holownik Parowy „Nadbor” skala 1:25

Post autor: ryszardw »

Piękny holownik z ciekawą historią .Ja swojego wykonałem w skali 1;33 .Relacja jest na forum .Posłużyłem się planami z modelarza , zdjęciami oryginału i pomiarami na jednostce .W planach M jako napęd służą 2 śruby a w rzeczywistości jest jedna .Musiałem korygować kopyto .Do napędu zastosowałem silnik od wycieraczki samochodowej .Jest wystarczający . Pływa wolno i dostojnie .Tak ma być .Powodzenia R.
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 99
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Holownik Parowy „Nadbor” skala 1:25

Post autor: futaba »

Maszyny parowe mają bardzo duży moment, a Twoja wygląda na całkiem sporą więc na pewno da radę. Tylko zrób śrubę z dużymi łopatami i większym skoku, będzie napędzać jak ta lala.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
ODPOWIEDZ