ORP Metalowiec - skala 1:50

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Wojtek-Opole
Posty: 0
Rejestracja: 18 paź 2014, 08:44

Re: ORP Metalowiec - skala 1:50

Post autor: Wojtek-Opole »

myszor pisze:Witaj.
Po otrzymaniu nowych planów będziesz pruł to co zrobiłeś czy mala korekta ?

Witaj Andrzeju.
W wycinance są elementy do budowy "Górnika" i "Metalowca", czy też "Rolnika". Plany które kupiłem dotyczą tych dwóch ostatnich jednostek. Budowa na podstawie planów i wycinanki nie będzie prowadziła do niczego dobrego. Ponadto elementy z wycinanki różnią się od planów wymiarowo nawet o kilka milimetrów. Myślę że jedynym sensownym wyjściem jest potraktowanie tego co do tej pory zrobiłem jako trening w obróbce HIPSa i zaczęcie budowy od początku na podstawie planów.
Pozdrawiam Wszystkich
Wojtek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: ORP Metalowiec - skala 1:50

Post autor: myszor »

No i słuszna decyzja Wojtku.
Z planów zbudujesz piękny model a i ten treningowy też. bedzie giciolo.
Powodzenia i pisz dużo o technice budowy z HIPS-a bo ja uczę się tego materialu :)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Marudek
Posty: 0
Rejestracja: 31 lip 2014, 14:05

Re: ORP Metalowiec - skala 1:50

Post autor: Marudek »

Witam,

Przepraszam, że się wtrącę, ale wydaje mi się, że podobnie jak wycinanka - te plany z MO to po prostu inna wizja tego samego statku. Sam to niedawno przerabiałem. Kupiłem plany kutra Speedy i rendery 3D i już zupełnie zgłupiałem. Plany różnią się od modelu na okładce, od planów z innego źródła, a rendery (które miałem nadzieję rzucą trochę światła na niejasności) - jeszcze sprawę zaciemniły, bo były robione chyba z jeszcze innego źródła...

Ciekawe czy takie błędy są również w renderach Metalowca gdyby je porównać z planami. Myślę, że bez dokumentacji zdjęciowej (najlepiej zrobionej samemu i z miarą) nie zrobisz repliki w skali.
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: ORP Metalowiec - skala 1:50

Post autor: Slawek Kromer »

Marudek proszę o wyjaśnienie bo nie rozumie co mjałeś na myśli pisząc
"wydaje mi się, że podobnie jak wycinanka - te plany z MO to po prostu inna wizja tego samego statku. "
ja wiem że ORP Górnik ,ORP Hutnik, ORP Rolnik czy ORP Metalowiec to polski mały okręt rakietowy projektu 1241RE Mołnia a nie statek
druga sprawa -czy model buduje się na podstawie renderów czy planów?
czy dokumentacja zdjęciowa musi być samemu robiona i z miarką bo inaczej dobrego modelu się nie zrobi?
Sławek
Awatar użytkownika
Marudek
Posty: 0
Rejestracja: 31 lip 2014, 14:05

Re: ORP Metalowiec - skala 1:50

Post autor: Marudek »

Witam,

Moja pomyłka.. Jasne że jak ma rakiety - to okręt.

Slawek Kromer pisze:czy model buduje się na podstawie renderów czy planów?

Osobiście nie podejmuję się budowy modelu dopóki nie zbiorę odpowiedniej dokumentacji. W jej skład może wchodzić wszystko co przedstawia modelowany obiekt tzn. zdjęcia, rysunki, plany modelarskie, książki serwisowe, katalogi części, instrukcje obsługi, a nawet zdjęcia innych modeli. Uznałem, że grafikę 3D również warto mieć w dokumentacji modelu za który planuję się zabrać, ale akurat w wypadku HMS Speedy, trochę się zawiodłem.

czy dokumentacja zdjęciowa musi być samemu robiona i z miarką bo inaczej dobrego modelu się nie zrobi?

Napisałem, że nie a się zrobić repliki w skali bez solidnych "kwitów" a dobry model to można zrobić nawet posługując się własną wyobraźnią i modelarskimi umiejętnościami.

Nie chcę tu offtopować. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że bez zweryfikowania kto się mylił - projektant wycinanki, czy autor planów - oba źródła są podejrzane.
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: ORP Metalowiec - skala 1:50

Post autor: Slawek Kromer »

Ja skleiłem model z wycinanki i były dowódca Orkana nie znalazł usterek (model przekazałem do izby pamięci) Podobnie było z Metalowcem którego robiłem na podstawie planów z MO więc nie pisz że oba źródła są podejrzane bo nie masz pojęcia o wycinance a tym bardziej o planach (projektanta wycinanki Górnika i planów Metalowca znam osobiście) Można porównywać Górnika z Hutnikiem ale nie z Metalowcem a dlaczego to możesz znaleść w Internecie
Awatar użytkownika
Marudek
Posty: 0
Rejestracja: 31 lip 2014, 14:05

Re: ORP Metalowiec - skala 1:50

Post autor: Marudek »

Sławku, bardzo się cieszę, że w Twoim modelu Orkana nie ma żadnych usterek, znaczy że model jest cały i zapewne w jakimś stopniu zgodny z oryginałem.

Masz rację, że nie mam pojęcia o różnicach między wycinanką, a planami o których pisał Wojtek.

Wojtek-Opole pisze:elementy z wycinanki różnią się od planów wymiarowo nawet o kilka milimetrów.

Nigdy też nie interesowałem się jednostkami tego typu. Dopiero za Twoją sugestią doczytałem, że Metalowiec jest bliźniakiem Rolnika, a Górnik bliźniakiem Hutnika . Dlatego zwracam honor Twoim zacnym znajomym, którzy tak wiernie odtworzyli te drobne różnice.

Podobne różnice zauważyłem w innych materiałach dotyczących tego samego okrętu - HMS Speedy i dlatego zabrałem tu głos. Moim celem nie jest wdawanie się w pyskówki, tylko zwrócenie uwagi na to, że źródła które nie są ze sobą zgodne trzeba zweryfikować - np przez dokładniejsze zapoznanie się z danymi jednostkami.

Oczywiście to model Wojtka i skoro zdecydował się budować na podstawie planów, to pozostaje nam jedynie czekać jaką nazwę wybierze dla swojego modelu - Metalowiec, czy Rolnik.

Wojtku, szczerze podziwiam Twoje tempo pracy i dokładność wykonania. Szkoda, że znowu musisz zaczynać wszystko od nowa.

Pozdrawiam,
Piotr
Wojtek-Opole
Posty: 0
Rejestracja: 18 paź 2014, 08:44

Re: ORP Metalowiec - skala 1:50

Post autor: Wojtek-Opole »

Na tym zrzucie ekranu widać różnice między wycinanką, a planami z "MO". Platforma (podstawa masztu) z wycinanki ma długość 102 mm a z planów "MO" 96 mm. Oba elementy z "Metalowca", w skali 1:50. Ponadto znacznie różnią się kształtem.
0005.jpg
Pozdrawiam Wszystkich
Wojtek
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: ORP Metalowiec - skala 1:50

Post autor: Slawek Kromer »

Wojtek w planach jest prawidłowo
P1010051.JPG

na fotce jest widać że jest proste a wynika to z tego że na Górniku był za platformą masztu dodatkowy pomost (nie pamiętam na co) którego w Metalowcu brak (pomost został przeniesiony na czerpnie powietrza pomiędzy kominem a platformą masztu. Jak obetniesz łuk na Górniku to wymiary powinny się zgadzać
zapomniałem-jak była opracowywana wycinanka to na Metalowcu też było tak jak na Górniku (platforma masztu) przy modernizacji zmieniono
to zdjęcie z Górnika- zaznaczyłem w którym miejscu usunięto pomost
101_0112 - Kopia.JPG
Wojtek-Opole
Posty: 0
Rejestracja: 18 paź 2014, 08:44

Re: ORP Metalowiec - skala 1:50

Post autor: Wojtek-Opole »

I wszystko jest teraz jasne Sławku :)
Tymczasem w budowie platforma masztu.

20151106_153014.jpg


20151106_153037.jpg


20151106_153139.jpg
Pozdrawiam Wszystkich
Wojtek
ODPOWIEDZ