Statek ratowniczy R27 Cyklon

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Statek ratowniczy R27 Cyklon

Post autor: ryszardb »

Przepraszam że się wcinam , ale przesyłam troszkę zeskanowanych obrazków stoperów (
z książki S.Wewiórskiego Wyposażenie kadłuba okrętowego )
Na zdjęciu pokazanym zastosowano chyba dwa stopery : śrubowy i zapadkowy ( drugi ten z pokrętłem) zapadkowy jest zamknięty a więc kotwica jest u góry.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marudek
Posty: 0
Rejestracja: 31 lip 2014, 14:05

Re: Statek ratowniczy R27 Cyklon

Post autor: Marudek »

Witam,

Panie Ryszardzie, bardzo dziękuję za zamieszczone materiały. Dzięki nim widzę że na pierwszym planie jest stoper zapadkowy z zawieszonym na nim "diabelskim pazurem", a na drugim planie jest stoper śrubowy. A więc na "moim" zdjęciu łańcuch kotwiczny zabezpieczony jest tylko stoperem zapadkowym.

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
Marudek
Posty: 0
Rejestracja: 31 lip 2014, 14:05

Re: Statek ratowniczy R27 Cyklon

Post autor: Marudek »

Witam,

Nakładanie pozostałych kalkomanii i wykończenie kadłuba poniżej KLW zostawiłem sobie na najbliższy weekend. A wieczorami dłubię sobie drobnicę z części, które wcześniej sobie wytrawiłem.

Tak powstały drabinki prowadzące z pokładu głównego na pokład nawigacyjny:

Obrazek

Schody prowadzące z pokładu nawigacyjnego na pokład namiarowy. Tu nieocenioną pomocą i uzupełnieniem posiadanej dokumentacji zdjęciowej są fotki od kolegi taganc. Co prawda rozmieszczenie sprzętu ppoż na schodach bakburty różni się nieco na Cyklonie i Sztormie II. Ale dzięki rozszerzonej dokumentacji zauważyłem, że policzki* u szczytu schodów mają zaokrąglone rogi - podczas gdy w wycinance ProModel żadne kąty tych części nie są zaokrąglone. Poza tym ze zdjęć p. Chrzanowskiego trudno było wywnioskować czy na schodach sterburty był zamocowany sprzęt ppoż, czy nie. Na Sztormie II nic tam nie bylo, więc zakładam, że na Cyklonie również.

Obrazek

A wczoraj wieczorem powstały skrzynki sterowników.

Obrazek

*Przepraszam za nazewnictwo budowlane, ale nie wiem jak to się nazywa na statkach.
Awatar użytkownika
Marudek
Posty: 0
Rejestracja: 31 lip 2014, 14:05

Re: Statek ratowniczy R27 Cyklon

Post autor: Marudek »

Witam po dłuższej przerwie. Trochę niepotrzebnie prace rozpocząłem na raz w kilku miejscach i przez to na razie nie mam zbyt wiele gotowych elementów godnych waszej uwagi. Ale na dowód tego, że prace nadal trwają wstawiam poniżej zdjęcia nadbudówki. Jak widać musiałem przmalować drabinkę prowadzącą na pokład nawigacyjny. Okazuje się, że autorzy modelu kartonowego bardziej sugerowali się kolorystyką Sztorma II niż Cyklona. Następne do wykonania są wiązki kabli, przełączniki, puszki i imitacja oświetlenia. Ciekawe jest to, że na zdjęciach p. Chrzanowskiego żadna lampa nie ma ochronnego kosza. Początkowo myślałem, że takie kosze zamontowano na Sztormie II ze względu na jakieś "unijne wymogi", ale w planach Halnego (z epoki Cyklona) widziałem takie same koszyki chroniące klosze lamp. Zastanawiam się, czy możliwe jest, że Cyklon również miał je na wyposażeniu tylko akurat w tym momencie wszystkie zostały zdjęte...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Statek ratowniczy R27 Cyklon

Post autor: myszor »

Niesamowite że to z papieru .
Chyba że zapałkę wystrugałeś 100x100 .
Moje gratulacje za umiejętności i wzrok .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Marudek
Posty: 0
Rejestracja: 31 lip 2014, 14:05

Re: Statek ratowniczy R27 Cyklon

Post autor: Marudek »

Niestety muszę Kolegę zawieść, bo model powstaje w większości z twardej folii PVC. Po prostu kseruję arkusze modelu kartonowego na papier samoprzylepny, naklejam na folię PVC, wycinam, usuwam papier samoprzylepny i maluję.
ODPOWIEDZ