Trawler rozpaczy, czyli Piraja w skali 1:50

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
Bogdan59
Posty: 0
Rejestracja: 20 lip 2014, 20:25

Trawler rozpaczy, czyli Piraja w skali 1:50

Post autor: Bogdan59 »

Witam wszystkich,
Ma Andrzej1 swój "Orkan zazdrości", a ja będę miał "Trawler rozpaczy". Rozpaczy z tego względu, iż jest to moje trzecie podejście do modelowania.
Kadłub zakupiłem w znanej wszystkim firmie i jestem z niego zadowolony. Żadnych niedoróbek, wgłębień itp. Wymiarowo zgadza się z tym co mam na dołączonych do kadłuba planów. Zewnętrzna powierzchnia nie wymaga żadnej pracy. Szpachlować trzeba będzie wewnętrzną stronę nadburci.
Trawler w realu wygląda tak:
references-piraja_SMALL.jpg
references-piraja_SMALL.jpg (158.65 KiB) Przejrzano 8683 razy

a tak wygląda surowy kadłub:
DSC01852.JPG

Plany jakie dostałem są w formie cyfrowej (DWG), otwierane przez AutoCad, więc wszystko można pomierzyć, a wyglądają tak:
Generalka (fragment)
pr02.jpg

Konstrukcja sterówki (też fragment)
pr01.jpg

Wszystko jest rysowane w warstwach, które można wygaszać, w zależności od potrzeb.
Co do innych opracowań, to jest z tym kłopot. Jednostka jest nowa, (powstała w drugiej dekadzie tego stulecia) i w związku z tym brak opracowań tego typu, jakie dostępne są np. dla "Strażaka" którego buduje Rysiu, czy innych jednostek budowanych przez modelarzy. W necie również jest niewiele zdjęć tego trawlera.
Budowę mam zamiar zacząć od wzmocnienia kadłuba wręgami i położenia pokładów.
Jeżeli się mylę to proszę o naprowadzenie na właściwy tor.
Model nie będzie pływający. Sukcesem będzie jeżeli wykonam go w miarę poprawnie.
Jeszcze kilka fotek tej jednostki:
PIRAJA.jpg

PIRAJA1.jpg

PIRAJA2.jpg
Pozdrawiam Wszystkich
Bogdan
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Trawler rozpaczy, czyli Piraja w skali 1:50

Post autor: Borek »

Bogdan59 pisze:adłub zakupiłem w znanej wszystkim firmie i jestem z niego zadowolony.


A ja tej firmy nie znam, więc chyba nie taka znana. Aczkolwiek najważniejsze że jesteś zadowolony. Życzę powodzenia w budowie, mam nadzieję ze teraz się nie zniechęcisz. Widzisz bo trza było od razu w drewienku model robić, a nie plajstikami się bawisz :lol:
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Tomsonikkk
Posty: 68
Rejestracja: 22 lip 2011, 21:03

Re: Trawler rozpaczy, czyli Piraja w skali 1:50

Post autor: Tomsonikkk »

Wybrałeś fajny Model , który do łatwych z pewnością nie należy ,a skoro i tak nie będzie łatwo to czemu by sobie nie utrudnić i nie zrobić rc :D
Nie trzeba dzisiaj podejmować decyzji , rozpocznij budowę od pokładów nadbudówek zrób trochę detali w między czasie wyrobi się w Tobie na pewno słuszna wizja jak ma Twój model wyglądać :D
Ja życzę wytrwałości i z pewnością będę śledził postępy budowy
z pozdrowieniami Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Trawler rozpaczy, czyli Piraja w skali 1:50

Post autor: Tomasz_D »

Tak jak podaje Marine Traffic jednostka stacjonuje w Danii, szukaj kontaktów z rodakami za granicą a może ktoś obcyka Ci dokładnie łajbę.
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Trawler rozpaczy, czyli Piraja w skali 1:50

Post autor: rekmak »

Również namawiam na RC. Wysokie burty, różne zanurzenie, będzie ładnie wyglądał na wodzie. Dobrze będzie jak podasz dane modelu. Przynajmniej długość.Wielu o tym zapomina.
Awatar użytkownika
Bogdan59
Posty: 0
Rejestracja: 20 lip 2014, 20:25

Re: Trawler rozpaczy, czyli Piraja w skali 1:50

Post autor: Bogdan59 »

Czytam Wasze posty i zaczynam myśleć o tym, że skoda było by zamknąć sobie drogę do tego, aby zrobić z tej jednostki model RC.
Myślę że z powodzeniem można pójść drogą, o której napisał Tomsonikkk, czyli rozpocząć budowę od pokładów, nadbudówek i detali, a decyzję czy będzie to RC, podjąć później.
Za radą Tomka, spróbuję nawiązać kontakt z kimś z Danii, może w ten sposób uda mi się zdobyć więcej fotek tego trawlera.
Model będzie miał następujące wymiary:
wysokość (od stępki po top): 426 mm
długość: 773 mm
szerokość: 200 mm
Pozdrawiam Wszystkich
Bogdan
Awatar użytkownika
paniol2005
Posty: 92
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Trawler rozpaczy, czyli Piraja w skali 1:50

Post autor: paniol2005 »

RC albo ban :)
Nie masz się co zastanawiać , model aż się prosi na wodę.
Koledzy zawsze Ci pomogą - ja też , choć praktycznie jak każdy tutaj się uczę .
Pobaw się nadbudówkami i drobnicą , a w miedzyczasie kompletuj sobie wyposażenie - wiem że koszty pójdą w górę ale wrażenia bezcenne .
Powodzenia.
Pozdrwiam - Tomek
Awatar użytkownika
Bogdan59
Posty: 0
Rejestracja: 20 lip 2014, 20:25

Re: Trawler rozpaczy, czyli Piraja w skali 1:50

Post autor: Bogdan59 »

Dzisiaj zacząłem "wycinanki" w kadłubie. Powoli, niewiele tego zrobiłem, ale na dzisiaj wystarczy.
Rośnie apetyt na RC :)
DSC01859.JPG
Pozdrawiam Wszystkich
Bogdan
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Trawler rozpaczy, czyli Piraja w skali 1:50

Post autor: rychenko »

Witam
Bogdan nie do końca jest tak jak koledzy tu wcześniej pisali , pewne ustalenia musisz podjąć już teraz bo niestety później to będzie już za późno aby Model mógł być RC.
Nie można w pewnej fazie budowy pominąć pewnych rzeczy, nie można zakryć pokładem kadłub jeśli nie zdecyduje się już teraz czy ma to być Model pływający czy nie, jak zakryjesz wnętrze pokładem to jak zamocujesz później chociażby dławice do steru i cały mechanizm co będzie poruszał sterem musisz mieć albo do tego dojście, albo zrobić to i zakryć pokładem , to samo się tyczy laminowania dławicy wału napędowego, jak sobie wyobrażasz zrobienie tego jak Model będzie pomalowany i z zakrytym pokładem ? robiąc Model statyczny nie musimy zawracać sobie głowy dobrym dostępem do wnętrza kadłuba ale przy modelu RC dobre „dojście” jest nieodzowne aby muc zamontować silnik , odbiornik , regulator obrotów, akumulator, balast i co tam jeszcze sobie wymyślimy dlatego robiąc Model pod RC planujemy aby było jak najbardziej możliwe dojście do wnętrza kadłuba .
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
Bogdan59
Posty: 0
Rejestracja: 20 lip 2014, 20:25

Re: Trawler rozpaczy, czyli Piraja w skali 1:50

Post autor: Bogdan59 »

Witam,
dzięki Rysiu za obszerne wyjaśnienia.
Jeżeli dobrze zrozumiałem to ma być tak:
zalaminować dławicę steru i wału
zamontować półki na których będą umieszczone wszystkie urządzenia
zamontować wszystko, łącznie z balastem i wtedy przeprowadzić próbę na wodzie (samego kadłuba)
Dopiero wtedy można montować pokłady i resztę.
Rozrysowałem to na planie modelu
RC01.jpg

RC02.jpg
Pozdrawiam Wszystkich
Bogdan
ODPOWIEDZ