Red Dragon

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Red Dragon

Post autor: krystiano007 »

Witam. Wprawdzie „Dżonka Jej Kogowskiej Mości” nie skończona (plączę się w linkach dosłownie i w przenośni :? ), jako odskocznię wziąłem na warsztat kolejny model treningowy , tym razem……..Junco Chino – Red Dragon 8-)
736.JPG
Trochę trudniejszy zarys kadłuba. Ten model wykonuję z zestawu, dlatego etap sklejania wyciętych laserowo elementów szkieletu pominę (jeden wieczór). Szkielet zapiankowany , nadmiar pianki obcięty i wstępnie przeszlifowany.
707.JPG
Tu drobna uwaga – pianka , którą ja zastosowałem jest bardzo delikatna, nieuważny ucisk i ulega wgnieceniu. Po szpachlowaniu - niewiele się zmieniło w temacie twardości poszycia. Dlatego (niestety już po położeniu pierwszych planek) wprowadziłem poprawki. Piankę lekko ugniotłem ( tak to nie pomyłka – ugniotłem ją palcami, oczywiście z wyczuciem), potem posmarowałem klejem pattex fix i zanim klej całkowicie wysechł nałożyłem jeszcze raz szpachlę (gładź szpachlowa-pozostałość po remontach w domu).
735.JPG
Wręgi wcześniej zakryłem taśmą malarską. Zanim szpachla wyschnie, zrywam taśmę. Wręgi na których głównie będą trzymać się planki są czyste i widać dokładnie do jakiego poziomu zeszlifować szpachlę. Powstała twarda skorupa (twarda , lekka ale dość krucha –podobnie do jajka) niepoddająca się tak łatwo, nawet dość znacznemu uciskowi. Całość czeka na szlifowanie.
732.JPG
Planowane poszycie 2 warstwowe. Pierwsza warstwa 2 mm listewki z zestawu. Ponieważ jest to model treningowy, żeby nabrać doświadczenia, pierwsze poszycie będę starał się ułożyć starannie, zwężając planki na końcach. Na tym etapie, nie będę jeszcze starał się utrzymać symetrii planek po obu stronach kadłuba. Listewkę moczę, wyginam wstępnie w palcach, przykładam do kadłuba, nawiercam otwory 0,8 na wysokości każdej wręgi, przymocowuję szpilkami , moczę plankę wodą przy pomocy pędzelka i i przygrzewam lokówką do włosów "zapożyczoną" od żony ;)
716.JPG
Po zdjęciu z kadłuba, listewka” zapamiętuje kształt”.
721.JPG
Postanowiłem przyklejać planki butaprenem. Jego zaletą jest to że po dociśnięciu planka od razu jest przyklejona . Jego wadą to jest to ,że nie wybacza błędów, po przyłożeniu dwóch posmarowanych elementów nie da się ich przesunąć w stosunku do siebie. Czyli – na” jeden dotyk”. I dlatego szpilki w plankach posłużą jako prowadnice.
723.JPG
726.JPG
728.JPG
Zdaję sobie sprawę , że przy poszyciu właściwym nie może być otworów i szpilek w plance. Otwory średnicy 1,0 nawiercone poniżej dolnego brzegu planki i zamocowane w nich szpilki (kolorowe na fotce) również spełnią podobną rolę, bez uszkodzenia planki , a dodatkowo można przy ich pomocy docisnąć plankę w newralgicznych pkt np. na dziobie. Tylko nie wiem jakie są jeszcze ukryte niespodzianki przy stosowaniu butaprenu zamiast pattexu expres. Może jedną stronę okleję butaprenem, drugą pattexem ? - wszak zadaniem tego modelu ( w moim przypadku) jest nauka i zdobywanie doświadczenia w stosowaniu różnych technik i materiałów.
730.JPG
733.JPG

PS. UWAGA!!!Wszystkie dotychczas opisane techniki ( no może poza ugniataniem pianki) są zebrane( czytaj „małpowane”) z wielu relacji znajdujących się na KODZE. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2013, 21:16 przez krystiano007, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Re: Red Dragon

Post autor: krystiano007 »

Witam. Poszywanie w toku, zostałem jednak przy pattexie expres i zrezygnowałem z" kaleczenia" planek szpilkami. Mam pytanie. Jest to pierwsze poszycie. Zakładając że jest to poszycie końcowe , to powinienem "ciągnąć" poszywanie dalej, czy teraz rozpocząć układanie planek od dołu? W różnych relacjach widziałem zarówno jeden jak i drugi sposób ( ale oczywiście dotyczyło to różnych modeli).
739.JPG
741.JPG
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Red Dragon

Post autor: mirek »

Są różne techniki układania planek i większość się sprawdza w praktyce . Zacząłeś od góry to już tak niech zostanie , poszywaj dalej .
Widziałem również kiedyś jak jeden z modelarzy poszywał od dołu i jednocześnie od góry kadłuba
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Re: Red Dragon

Post autor: krystiano007 »

Ok. Dzięki Piękne.
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Red Dragon

Post autor: RomekS »

Poszywaj od góry, bo gdyby "coś" to ..
od dołu i tak nikt nie ogląda tego "cosia",
bo okręt na podstawce jest zazwyczaj.
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Re: Red Dragon

Post autor: krystiano007 »

Dzięki Romku :)
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Re: Red Dragon

Post autor: krystiano007 »

Witam." Poszywania" ciąg dalszy, właściwie to nie wiem ,czy tak powinno układać sie planki na rufie.
752.JPG
767.JPG
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piatnik81
Posty: 87
Rejestracja: 09 lut 2012, 22:19
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Red Dragon

Post autor: Piatnik81 »

Witaj Krzysztof. Na moje oko to planki na rufie są ok. Jeszcze szlif i będzie całkiem cacy. Nie zapomnij tylko aby przy poszyciu właściwym najpierw okleić pawęż, a dopiero potem oklejać resztę kadłuba. Jak narazie uważam, że świetnie Ci idzie :)
Pozdrawiam serdecznie! Piotr
-------------------------------------------
W porcie: Dżonka
W stoczni: Elżbietański galeon Revenge
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Red Dragon

Post autor: mirek »

Piatnik81 pisze:Witaj Krzysztof. Na moje oko to planki na rufie są ok. Jeszcze szlif i będzie całkiem cacy. Nie zapomnij tylko aby przy poszyciu właściwym najpierw okleić pawęż, a dopiero potem oklejać resztę kadłuba. Jak na razie uważam, że świetnie Ci idzie :)

Też tak uważam , dokończ pierwsze poszycie, wyszlifuj ewentualnie tam gdzie trzeba po szpachluj i dalej pociągnij już drugie poszycie .
Jak na razie wszystko jest robione bardzo dobrze i oby tak dalej
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Re: Red Dragon

Post autor: krystiano007 »

Witam. Dziękuje Panowie za uwagi i słowa zachęty. Pierwsze poszycie skończone i wstępnie przeszlifowane. Gdyby nie powęż , może zdecydował bym się zostawić jako końcowe....Planuję jeszcze całość przszlifować na mokro Caponem (metodą Kagry - Kazimierza) , uszczelnić szpary między plankami, tylko czy po takim zabiegu można bez problemu pokryć kadłub np. bejcą? Pozdrawiam.
779.JPG
773.JPG
776.JPG
777.JPG
ODPOWIEDZ