H 300 DANIEL

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

H 300 DANIEL

Post autor: Romanov »

Witam serdecznie
A wiec tak :
Naczytałem się już podpatrzyłem innych co i jak i czas zacząć budować swoje.
Od bardzo dawna chorowałem na zbudowanie i wodowanie jakiegoś holownika. I tak 3 lata temu kupiłem kadlub z laminatu wraz z pokladem i nadbudówkami Holownika H 300. Plany też są ale brakowało odwagi żeby zacząć, ale jak popatrzyłem sobie na relacje z budowy kolegi Rychenka to aż mnie korciło.
Tak wiec budowa modelu powoli staje sie faktem, liczę na Wasze wsparcie i pomoc która napewno bedzie mi potrzebna.

W miedzy czasie udało mi się ustalić ze w Szczecinie znajduje sie holownik z serii H 300 "DANIEL" który jest sprawny i stoi przy nabrzeżu. Udalo mi sie ustalić kto jest "wlascicielem użytkownikiem" tego holownika i postanowiłem napisać do nich z prośba o udostępnienie dokumentacji fotograficznej, i otrzymalem odpowiedz ze nie bedzie z tym problemu. Dzisiaj otrzymałem telefon z tej firmy ze zdjęcia zostały wykonane i wysłane do mnie poczta. Tak wiec lada dzien bede mial sporą ilość zdjęć i mam również zgodę na publikacje w sieci tych fotek. Tak wiec jak tylko dotrą do mnie fotki to postaram sie udostępnić dla Was.

Prace rozpoczołem od Sterówki którą to wykonuje od podstaw gdyż orginalna w zestawie jest o 10 mm szersza niż powinna być. Niestety na dzień dzisiejszy nie posiadam aparatu foto wiec relacje fotograficzne dopiero za kilka dni umieszczę. Mam juz wykonaną bryłę oraz ramy okienne.

To tyle narazie w miare rozwoju tematu bede pisał na bierząco co się dzieje.


Pozdrawiam
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:H 300 DANIEL

Post autor: Romanov »

Witam ponownie

Mam do Was pytanie :
Jakich farb używać do podkładowania i malowania polistyrenu, wspomnę tylko że model ma byc wodowany.
druga sprawa czy da sie polisteren wycinać laserem :
Ma ktoś z tym jakąś praktykę ?
Bo mam możliwość skorzystania z usług lasera a kawałek drogi jest wiec chce być pewny że sie da aby czasu nie zmarnować i drogi.


Pozdrawiam
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
MiRo
Posty: 52
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:H 300 DANIEL

Post autor: MiRo »

Witam

Plexi laserem na pewno da sie obrabiać. Wychodzą ładne, gładkie brzegi, których praktycznie nie trzeba obrabiać. Co do polistyrenu, nie jestem pewien.

Znalazłem właśnie cos takiego :http://www.modelarstwo.info/og%C3%B3lne/techniki-modelarskie/zastosowanie-ploter%C3%B3w-laserowych-w-modelarstwie/1/

Z tego wynika, że polistyren nie za bardzo da się obrabiać :-(
Pozdrowienia dla wszystkich stoczniowców
MiRo mailto:michalrogiewicz@wp.pl

W stoczni: Dżonka
W planach: K & M
W odległej przyszłości: Granado (może nie tak odległej ;-))
Awatar użytkownika
grzegorz75
Posty: 674
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:H 300 DANIEL

Post autor: grzegorz75 »

Da się , ale nie wszystkie firmy to robią . Nigdy nie korzystałem usługi cięcia polistyrenu , z powodzeniem zrobisz wszystko ręcznie , potrzebny Ci tylko dobry nożyk ( olfa) , dobra linijka i staranność przy wycinaniu . Nie wiem czy jest sens wypalać , bo i tak przy każdym łączeniu elementów będziesz musiał opiłowywac papierem ściernym miejsca styku i szpachlować szpachlówką bądź klejem cyjanoakrylowym . Przy odrobinie wprawy i zachowaniu dokładności , szpachla będzie już rzadkością . Skup się na zorganizowaniu sobie kątowników maszynowych i kostek , by zachować przy klejeniu idealne kąty proste itp .

Z doświadczenia mojego najlepsze są farby podkładowe firmy "motip " - wielokrotnie ten temat poruszaliśmy . Poprzeglądaj i poczytaj relację Tomka D , Ryśka Rychenki czy moją Vliestrooma ( niestety z pierwszej połowy relacji zniknęły mi fotki dzięki śmierdzącemu fotosikowi ) , na wszystkie pytania , które będziesz chciał zadać , znajdziesz tam odpowiedzi .
http://www.iik.suzuki.pl/
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:H 300 DANIEL

Post autor: Andrzej1 »

Na stronie 16 relacji o SSN 688 w poście z 02-11-2008, Grzegorz napisał wykład o malowaniu i obróbce polistyrenu. Proponuję przeczytać - jest tam w zasadzie wszystko a nawet jeszcze więcej.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:H 300 DANIEL

Post autor: Romanov »

Niech Neptun bedzie dla Was łaskawy.
Wielkie dzieki za oświecenie i juz wiem co i jak jesli chodzi o malowanie.
Druga sprawa to nie było moim zamierzeniem wycinanie laserem wszystkiego co sie da tylko bardzo delikatnych elementów gdzie przy moim doświadczeniu (marnym) wykonianie delikatnych ramek o szerokosci ok 0.5 mm czy nawet 1mm było by katorgą dlatego zapytałem. Ale dzieki Wam zaczynam wierzyć w siebie i juz poczyniłem pewne kroki (zakup nożyka OLFY) aby sprostać temu zadaniu

Sterówke mam juz prawie zrobioną w sensie bryły i teraz pomalujemy podkladem zeby zobaczyć co i gdzie poprawić.

Apropo polistyrenu, udało mi sie znaleść sklep hurtownie gdzie za arkusz 1mm gruba 100 cm na 300 cm zapłaciłem 28 zł. juz zamówiełem 2 mm i 05 mm myśle ze starczy na niejeden model. Cena rewelacyjna jak dla mnie.



Pozdrawiam
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
grzegorz75
Posty: 674
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:H 300 DANIEL

Post autor: grzegorz75 »

Jednomilimetrowe ramki da się wyciąć , ale nie jest to łatwe :-) . Najwdzięczniejszy jest 0,5mm polistyren . Ramkę robi się wtedy z oddzielnych elementów , a nie wycina środek i zewnętrze z jednego kawałka . Jeżeli model ma być zdetalizowany , wcześniej czy później będziesz musiał zaopatrzyć się w profile polistyrenowe . Jest tego zatrzęsienie jeżeli chodzi o wybór kształtów i w niektórych sklepach modelarskich w naszym kraju są dostępne. Z czasem z niektórych można zrezygnować , bo można je wykonać samemu . Przejrzyj dokładnie ofertę , a zrozumiesz o czym mówię .

http://www.plastruct.com/

http://www.m-zone.pl/go/_category/index.php?idc=27_93&order=1&page=4&producer_id=0&record_row=long&lang=pl

Sam się nie poznaję , jaki jestem uprzejmy , hahahaha .

I taka uwaga :-) , jak zaczynasz relacje , to niech to będzie relacja , a nie jej zapowiedź . Taka niepisana zasada , że rozpoczyna się ją , jak mamy już coś do pokazania i wtedy ewentualnie pytamy ( chwilowe braki aparatu itp , to nie tłumaczenie :-) ) Opisy "radiowe" są niezbyt interesujące .
http://www.iik.suzuki.pl/
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:H 300 DANIEL

Post autor: Romanov »

grzegorz75 napisał:

I taka uwaga :-) , jak zaczynasz relacje , to niech to będzie relacja , a nie jej zapowiedź . Taka niepisana zasada , że rozpoczyna się ją , jak mamy już coś do pokazania i wtedy ewentualnie pytamy ( chwilowe braki aparatu itp , to nie tłumaczenie :-) ) Opisy "radiowe" są niezbyt interesujące .


Rozumiem
jutro najpózniej w niedziele beda juz fotki tak wiec przepraszam za zamieszanie ale otwierajac ten wątek chciałem mieć możliwość zadawania pytań. Zdaję sobie sprawe ze w obecnej chwili jestem mało wiarygodny, ale mam nadzieję ze szybko to się zmieni. Robię co mogę.

Ale dziękuje za uwagę i przyjmuję ją z pokorą :))
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:H 300 DANIEL

Post autor: rychenko »

Grześ ja cię tez nie poznaje !!! czyżbyś miał przeszczep serca w ostatnim czasie :P
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
marek_c4
Posty: 80
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Swarz\u0119dz","desc":"Swarz\u0119dz,gmina Swarz\u0119dz,powiat pozna\u0144ski,wojew\u00f3dztwo wielkopolskie,PL-30,62-020,Polska,pl","lat":"52.410

O:H 300 DANIEL

Post autor: marek_c4 »

Extra - powstaje kolejny holowniczek.
Pozdrawiam z Poznania
Marek C
ODPOWIEDZ