Zenit

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
pol6
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Zenit

Post autor: pol6 »

Witam zaczynam robic model Zenit-a. Jak ewnie zauważyliście już jest jedna taka jednostka w budwie wiec bedzie teraz oto i druga.
Mój model bedzie budwoany nieco inna metodą - jako kadłub laminowany z włókna szklanego.
Może nieco histori. Około 72-73 roku ubiegłego wieku budowano u mnie w klubie własnie Zenita ale metoda dość oryginalna a mianowicie na drewnianym kopycie lutowano z blaszek kadłub własciwego modelu. Niestety nie został ukonczony - jutro wrzuce fotki tego "spawanego" modelu.
Teraz w 2008 roku postanowiłem ze zrobie jakas redukcje wiec postanowiłem ze na budowie tego kopyta zrobie forme do laminowania masowo Zenit-ów. Model bedzie robiony w podziałce 1/25 wiec jego wymair beidze około 130cm i bedzie przeznaczony do pływania.



Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Daje również fotki Wariaga - 3 krotnego Mistrza Polski w pływajacych wolno (teraz juz nie ma takiej klasy). Model ten tez jest odemnie z klubu

Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Paliwiak1
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Zenit

Post autor: Paliwiak1 »

Lutowany kadłub to coś nietypowego, bo o ile się nie mylę to niema tu jeszcze żadnego modelu z lutowanym kadłubem.

Już nie mogę się doczekać zdjęć tego nie dokończonego kadłuba.
Sam również mam okręt z lutowanym kadłubem (zdjęcia, poniżej) ale jest to model z przed 7-8 lat sam nawet już nie pamiętam, kiedy go zacząłem, ale tam jest więcej szpachtlu aniżeli blachy.
Obrazek
Obrazek
Z poważaniem Paliwiak
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 917
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Zenit

Post autor: Slawek Kromer »

witam:) :) :)
czy aby to Wariag numer burtowy 771 nosił KOTLIN
pol6
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Zenit

Post autor: pol6 »

Sławek Kromer napisał:
witam:) :) :)
czy aby to Wariag numer burtowy 771 nosił KOTLIN


Kurde masz racje:) To Kotlin, wariag jest w drugim pudle B)
Awatar użytkownika
grzegorz75
Posty: 674
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Zenit

Post autor: grzegorz75 »

No to będzie kawał Zenita . Przy dzisiejszych materiałach , narzędziach i technikach można zbudować piękny model . Na jakiej dokumentacji będziesz się opierał , jakie materiały chcesz zastosować , czym będzie pędzony Zenicik ? Jest już jakaś koncepcja ?

Pozdrawiam Grzegorz .

P.S. Może by tak cóś poprawić , bo się mi forum rozjechało caluśkie :)
http://www.iik.suzuki.pl/
pol6
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Zenit

Post autor: pol6 »

grzegorz75 napisał:
No to będzie kawał Zenita . Przy dzisiejszych materiałach , narzędziach i technikach można zbudować piękny model . Na jakiej dokumentacji będziesz się opierał , jakie materiały chcesz zastosować , czym będzie pędzony Zenicik ? Jest już jakaś koncepcja ?

Pozdrawiam Grzegorz .

P.S. Może by tak cóś poprawić , bo się mi forum rozjechało caluśkie :)


Napędzany bedzie silniczkiem eletrycznym jeszcze nie wiem jakim, kadłub bedzie robiony z włókna szkalnego (2 warstwy cienkie, 1 gruba prus włókna rowingowe szklane), forwa bedzie robiona z dwóch cześci skręcana na stępce (inaczej nie wyszłedłby kadłub).

Narazie moje plany ograniczaja sie do planów z roku 1971 publikowanych a modelarzu (jakos w tamtych czasach wszyscy robili z takich planów i modele były piekne) plus dokumentacja fotograficzna i chce napisac do Wyższej szkoły morskiej czy jest możliwosc uzyskac jakas dokumentacje i sobie skserowac.
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

O:Zenit

Post autor: JurekBin »

Ze Szkołą Morską możesz spróbować, ale nie obiecuj sobie wiele.
Niejeden już próbował i nic.

U mnie na stronie masz trochę zdjęć od Kida i Andrzeja Bryski, który również buduje Zenita jak ja już od paru lat :S

http://www.boatmodelling.com/component/option,com_zoom/Itemid,13/catid,24/lang,en/

Jakby co to mogę podesłać te zdjęci w wersji jaką dostałem od Andrzeja, bez zmniejszania.

Zwłaszcza zwróć uwagę na zmiany w konstrukcji masztów w stosunku tego co do planów, to się najbardziej rzuca w oczy. I na przykład greting na nadbudówce jakby zniknął patrząc na zdjęcie żyrokompasu.

Ja jakby pozostałem przy wersji z planów, za późno dostałem zdjęcia i wyszłaby z tego hybryda jakaś.

Miłego szukania innych różnic.
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
ODPOWIEDZ