Bismark

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
msaar
Posty: 77
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Bismark

Post autor: msaar »

Z dużym zainteresowaniem przyjrzłem się nadesłanym przez kolegów zdjeciom ilustrujacym budowy Bismarka . Ja sam jestem na etapie realizacji nr 23. zwróciłem uwage na pewien moment prawie we wszystkich takich relacjach listewki monowace są przez budujacych modele gwoździkami lib szpilkami , ja zastosowałem wstrzeliwacz zszywek (Stapler dekoratorski) . zszywki o wymiarze 4 mm sprawdziły sie znakomicie nagiętą listewkę dociskały do wręgi a po zastygnięciu kleju łatwo je usunąć.Poza tym jedną zszywką można przymocować tymczasowo dwie listewki.
Jak mi się uda zainstalować nowy aparat cyfrowy do komputera, to będą zdjęcia z budowy.
msaar
Posty: 77
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Bismark

Post autor: msaar »

Chyba będę musiał poćwiczyć, nie nowy temat ale jak w tym momencie odpowiedz.
Zszywki 4 mm nie wymagają silnego wbijania i silnego docisku wstrzeliwacza do modelu, działa się delikatnie i raczej szybko.
Awatar użytkownika
golasz
Posty: 154
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Bismark

Post autor: golasz »

Hej,

Zobacz na moją relację K&M, tam też zastosowałem zszywki, i efekt był dość mizerny. Chyba że robisz tak jak mówisz, kleisz i wyjmujesz zszywki, to wtedy powinno wszystko być ok. Ale tak czy siak staraj się nie przekombinować, bo można schrzanić model :S

Pozdrawiam

Maciek
[url=mailto:golasz4@wp.pl]golasz4@wp.pl[/url]
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Bismark

Post autor: Irek350 »

Wszystko jest pięknie i ładnie jak masz proste odcinki ewentualnie lekkie łuki, ale jak sobie poradziłeś z częścią dziobową ?
No i zostają jeszcze listewki styczne do pokładu , tam nie ma już w co wbić zszywki.
Ale ogólnie pomysł dobry, szczególnie w fazie początkowej poszycja kadłuba.
msaar
Posty: 77
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Bismark

Post autor: msaar »

Faktycznie w części dziobowej był kłopot. Jednak listewki przypokładowe zamontowałem przy pomocy wstrzeliwacza , jak pisałem zszywka (przy szerokości 10 mm) może objąć dwie listewki.
Po wyszlifowaniu miejscami nawet nie widać otworków po ich zastosowaniu.
msaar
Posty: 77
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Bismark

Post autor: msaar »

Na wstepie muszę przyznać się do niepowodzenia nie udaje mi się podłączyć aparatu pod komputer ( to tak w skrócie).
Ale udało mi sie coś innego, uparłem się mieć trzy śruby. Wiertło 3 mm długie na 20 cm, ostre wąskie dłuto z długim żelaźcem i mam możliwość zamontowania wału trzeciej śruby.
Technicznie to wygladało następująco: w tworzywie jakie dostarczyło "Hachette" oznaczyłem i wykonałem otwór na środkową śrubę, tak opracowany element posłużył za prowadnicę do wywiercenia otworu wzdłuż pionowego wzmocnienia części rufowej. Oczywiści nie poszło idealnie ale do korekt i kontroli przebiegu wiercenia służyło dłuto to, że zdecydowałem się na wąskie i długie wynikało z tego , że wykonaną przestrzeń na wał śróby należy wyrównać wykonując cięcie wzdłuż osi okrętu. w końcowym etapie chyba będę musiał wkleić wzmocnienia, małe kawałki sklejki. Utworzy się kanał o przekroju prostokatnym. Wiertło kosztuje 9 zł.
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Bismark

Post autor: Budrys »

msaar napisał:
Na wstepie muszę przyznać się do niepowodzenia nie udaje mi się podłączyć aparatu pod komputer ( to tak w skrócie).
Ale udało mi sie coś innego, . . . . . . . Oczywiści nie poszło idealnie ale . . . . . . Wiertło kosztuje 9 zł.

Za to zdobyte doświadczenie - bezcenne!:lol:
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
ODPOWIEDZ