Budowa statku: Hydrograf 7.

Czyli forum RC.
ODPOWIEDZ
miki102
Posty: 0
Rejestracja: 17 maja 2015, 19:37

Budowa statku: Hydrograf 7.

Post autor: miki102 »

Witam

Mam zamiar zbudować swój pierwszy model rc. Nie chcę na początek ''bawić się'' w budowę od początku dlatego kadłub chcę kupić w modelmast lub podobnym sklepie. Zwróciłem uwagę na Hydrografa ponieważ spodobał mi się,a do tego nie wygląda na jakiś bardzo trudny do odwzorowania. Na razie zbieram zdjęcie tego statku, na razie znalazłem tylko 2 :cry: więc proszę o podsyłanie zdjęć jeżeli ktoś posiada.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
TUGER
Posty: 0
Rejestracja: 15 maja 2015, 08:21

Re: Budowa statku: Hydrograf 7.

Post autor: TUGER »

Hi
Uważaj na kadłuby tej firmy bo nie wszystkie są ok. Kupiłem kiedyś halnego i nie trzymał wymiarów nie mówiąc o kompletnie krzywej i niewymiarowej nadbudówce. Kadłub Bismarcka też mają zły. Może prosty kadłub do twojego modelu będzie ok.
podr
miki102
Posty: 0
Rejestracja: 17 maja 2015, 19:37

Re: Budowa statku: Hydrograf 7.

Post autor: miki102 »

A znasz jakieś inne firmy, które robią kadłuby?
Awatar użytkownika
TUGER
Posty: 0
Rejestracja: 15 maja 2015, 08:21

Re: Budowa statku: Hydrograf 7.

Post autor: TUGER »

hej

Firmy znam ale wychodzi drogo ( kopyto-forma kadłub) więc nie wiem czy warto. Może akurat ten kadłub jest ok. Można też kopyto plus wacum - też są firmy i wychodzi taniej ale mocniejsze kopyto musi być żeby nie zmiażdzyło przy formowaniu. Sporo firm jest też w niemczech ale nie wiem czy mają akurat taki kadłub. Popytaj też laminaciarzy - może któryś się skusi, żeby zrobić na bazie linii teoretycznych jeśli posiadasz takowe. Kadłub hydrografa jest prosty. Ja będę robił poinca ale polistyrenowy plus szkło na zewnątrz i wewnątrz.
pozdr
miki102
Posty: 0
Rejestracja: 17 maja 2015, 19:37

Re: Budowa statku: Hydrograf 7.

Post autor: miki102 »

W takim razie jednak zamówię kadłub w modelmast. Zastanawiałem się też nad silnikiem, co myślicie o Graupnerze klasy 300 7,2 v bez przekładni?
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Budowa statku: Hydrograf 7.

Post autor: Irek350 »

Ja bym na twoim miejscu wstrzymał się z budową tej jednostki na jakiś czas.
Jeżeli chcesz budować coś od podstaw to podstawowymi elementami muszą być DOBRE plany, dużo zdjęć i kilka relacji osób które zbudowały daną jednostkę i mogą ci udzielić kilku wskazówek przy budowie.
Masz już jedną motorówkę, kupioną w całości, więc może idź w tym kierunku i zbuduj sobie jakiś model motorówki.
Nie wiem czy jeszcze jest dostępny kadłub fajnego jachtu motorowego "Mercury" (był na Alledrogo).
W komplecie były plany modelarskie.
Same plany:
http://allegro.pl/pm-nr-13-jacht-pelnom ... 57487.html
Moim zdaniem byłby to idealny model dla ciebie.
Dużo frajdy z pływania i dość proste wyposażenie umożliwiające nabranie doświadczenia w obróbce drewna lub PCV.
miki102
Posty: 0
Rejestracja: 17 maja 2015, 19:37

Re: Budowa statku: Hydrograf 7.

Post autor: miki102 »

Jeśli chodzi o plany to jak mam już kadłub i nadbudówkę (taki zestaw oferuje modelmast) to nie wystarczą mi zdjęcia?
Awatar użytkownika
TUGER
Posty: 0
Rejestracja: 15 maja 2015, 08:21

Re: Budowa statku: Hydrograf 7.

Post autor: TUGER »

Ze zdjęć nie zbudujesz bo nie masz wymiarów chyba że zdjęcia detali z miarką w tle. Zdjęcia tylko jako pomoc a nie podstawa do budowy. Budujesz wg planów a podpierasz się zdjęciami oryginału jeśli nie masz pewności co do właściwego wyglądu detalu.
PiotrB
Posty: 213
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Budowa statku: Hydrograf 7.

Post autor: PiotrB »

Hydrograf jest modelem łatwym w wykonaniu, ale też wymagającym od modelarza cierpliwości w dbałości o szczegóły. W żadnym wypadku gotowiec (kadłub, nadbudówka), ani też model jachtu Mercury - nie zrobisz go :( Hydrograf ma pokład płaski, schodkowy i fajnie buduje się taki model na desce montażowej (stoczni). Do budowy polecam na wręgi PCV 6mm i poszycie 2mm twarde. W elbląskim porcie jest zaparkowany Hydrograf.
Załączniki
h7.jpg
Model Hydrografa 7 nijak ma się do oryginału (patrz na kole ratunkowym - HYDROGRAF 7). Widzimy też, że na modelu są jakieś żurawiki, bomiki i winda za nadbudówką. W rzeczywistości mamy żurawik hydrauliczny podobny, a może się mylę, jak na jednostce Tucana.
Model Hydrografa 7 nijak ma się do oryginału (patrz na kole ratunkowym - HYDROGRAF 7). Widzimy też, że na modelu są jakieś żurawiki, bomiki i winda za nadbudówką. W rzeczywistości mamy żurawik hydrauliczny podobny, a może się mylę, jak na jednostce Tucana.
Pozdrawiam - PiotrB
Awatar użytkownika
TUGER
Posty: 0
Rejestracja: 15 maja 2015, 08:21

Re: Budowa statku: Hydrograf 7.

Post autor: TUGER »

PiotrB dobrze ci pisze. Kadłub prosty wiec materiału mało pójdzie więc i koszt stosunkowo niewielki i frajda z budowy od podstaw. Plus dobry klej. Położyłbym dodatkowo cieknie szkło np 48g dla bezpieczeństwa żeby się nic nie rozkleiło.
ODPOWIEDZ