BUDOWA JACHTU RC

Czyli forum RC.
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

BUDOWA JACHTU RC

Post autor: woody-77 »

Witam,

Jakiś czas temu założyłem się z moimi synami, 7 letnim Vincentem i 9 letnim Leonem, że jestem w stanie zbudować im jacht RC. Wyzwanie było nie lada, bo do tej pory moje doświadczenie z modelarstwem to plastikowe modele ze Składnicy Harcerskiej :)
Jacht jednak powstał, i czekamy z chłopakami aż rozpuści się nasze miejskie jeziorko :) Na sucho wszystko funkcjonuje w nim prawidłowo, choć muszę poprawić jeszcze pracę steru (nie wiedziałem, że można regulować kierunek pracy serwa) i puścić cięgna orczyków równolegle a nie na krzyż. Zdaję sobie sprawę, że wiele elementów mógłbym zrobić inaczej lub lepiej, bardziej funkcjonalnie lub mniejszym nakładem pracy. I tu moja prośba. Skomentujcie proszę efekty mojej pracy, ponieważ następny model ma być już bliski ideału :)
pozdrawiam,
Lukasz Koch
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: BUDOWA JACHTU RC

Post autor: rychenko »

Witaj kolego przedstaw się w Przywitalni jak obyczaj na Kodze nakazuje co porabiasz ile masz lat itp. będzie nam miło gdy nie będziesz taki anonimowy a co do jachtu hm , mało albo wcale nie buduje się tu takich modeli ale jak już to Paniol właśnie jest w trakcie budowy jachtu RC wiec może on tobie co nieco wyjaśni czy skomentuje Twoją prace.
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
Joker 2
Posty: 80
Rejestracja: 22 wrz 2011, 23:43

Re: BUDOWA JACHTU RC

Post autor: Joker 2 »

Generalnie nie chciałbym krytykować . Model żaglówki o ile jest estetycznie wykonany , i pływa poprawnie ( pływa w dowolną część akwenu i bez problemu wraca ) jest modelem udanym i kropka .
Oglądając zdjęcia zmienił bym dwie rzeczy .
1 . Zmiejszył bym ilość luków do dwóch pod ster i aparature

Przykład umieszczenia wyposażeniu z zestawu
Przykład umieszczenia wyposażeniu z zestawu


2 . Zrezygnował bym z żagli szytych a zastapił je klejonymi z foli do pakowania kwiatów .

Prosze jeszcze zajrzeć na forum
http://www.modelteam.com.pl/
http://marek.aplus.pl/forum/index.php?s ... 5dacaa1c07
Jest tam dużo informacji i zdjęć .

Ja osobiście preferuje troche inne kształty kadłuba .

Szkielet mojego jactu " Pelikan "
Szkielet mojego jactu " Pelikan "
13.jpg (36.33 KiB) Przejrzano 12742 razy


Życze dużo przyjemności w pływaniu a synom świetnej zabawy .

Pozdrowienia Joker Edward Janczewski
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC

Post autor: woody-77 »

Panie Edwardzie,

Model powstał ad hoc, więc krytyka jest mi bardzo potrzebna. Chcę się nauczyć ile się da.
Kadłub wzorowałem na planach jachtu "australia II", dlatego ma dość archaiczną linię (w momencie zawarcia zakładu poszliśmy po Modelarza do kiosku i były tam akurat plany australii).
Żagle też mi się nie podobają, ale nie znam technologii ich klejenia ani specyfikacji materiału, więc zastosowałem takie.
Poszperam w podanych przez Pana adresach i zobaczę co mi się przyda, a w razie kłopotów poproszę Pana o pomoc.
Pozdrawiam
Lukasz Koch
Awatar użytkownika
paniol2005
Posty: 92
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: BUDOWA JACHTU RC

Post autor: paniol2005 »

Łukaszu , może się mylę ale na fotkach winda bezpośrednio nawija szoty na bęben.
Boję się że to Ci się popląta pod pokładem.
Pozdrwiam - Tomek
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC

Post autor: woody-77 »

Dobry wieczór,
Panie Tomku, też sie tego obawiam, stąd te brzydkie miedziane przelotki na linki, bardzo prosze o patent jak to najpraktyczniej sie robi. Widzialem rowniez Panski model i uzywa Pan takich samych wind jak ja. Mam pytanie, czy mozna regulowac ilosc obrotow naszej windy? W moim "jachciku" potrzebuje skoku linek ok 75mm,przy wybieraniu zagli, a winda daje wielokrotnie wiecej. Mam klopot z zywotnoscia baterii i obawiam sie ze jest to wlasnie tym spowodowane, poniewaz zauwazylem, ze przy pelnym wybraniu winda dalej "ciagnie". Bardzo prosze o spostrzezenia.
PS "dorian gray" zapowiada sie znakomicie. mam nadzieje ze kiedys bede mial "warsztat umiejetnosci"zeby sie zabrac za cos podobnego. pozdrawiam
Lukasz Koch
Awatar użytkownika
paniol2005
Posty: 92
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: BUDOWA JACHTU RC

Post autor: paniol2005 »

Witam.
Na początek proszę o "niepanowanie" - na pana trzeba mieć wygląd i pieniądze , a oni chyba wyginęli za Piastów czy jakoś tak (historia to nie mój plac zabaw).
Ilość obrotów windy wyregulujesz na nadajniku , ale tylko możesz zmniejszyć - o to Ci chodzi , bo winda (moja) wybiera więcej około 460 mm między położeniami krańcowymi.
Jeśli nie masz takiej możliwości , zamocuj koniec szota na końcu bomu lub załóż na windzie mniejszy bęben.
Przelotki które masz raczej zbytnio nie pomogą , podczas zwrotu przez sztag gdy żagle będą w łopocie może dojść do tragedii - luźny szot może się wkręcić pod bęben.
Jeśli możesz jeszcze zdjąć pokład to zbuduj coś takiego http://minisail.cz/image?img=468 .
Do linek "roboczych" zamocujesz szoty i będzie ok.
Pozdrwiam - Tomek
Awatar użytkownika
Joker 2
Posty: 80
Rejestracja: 22 wrz 2011, 23:43

Re: BUDOWA JACHTU RC

Post autor: Joker 2 »

To co pisze kolega Paniol nie do końca sprawdza się w modelach żaglówek . Zamiast windy lepiej zastosować serwo z dżwignią . W klasach otwartych wręcz windy są zabronione .
Patenty są bardzo proste mocowanie do pokładu , haki zakończone śrubą . Reszta to sklep rybacki , krętliki , zatrzaski , linki akrylowe . Dlatego nie moge zrozumieć po co Czesi zastosowali tyle " żelastwa " . Zapraszam jeszcze raz do Olsztyna . W modelarni jesteśmy w poniedzałki i piątki .

Kadłub gotowy do malowania
Kadłub gotowy do malowania


ten sam model w widoku z góry
ten sam model w widoku z góry


Oba modele w wykonaniu kolegi Andrzeja Bryski z Olsztyna .

Do naszych modeli posiadamy formy , tak że można zrobić odbitki z włókna szklanego czy węglowego .
Na PW wysyłam nr . telefonu . Do zobaczenia na wystawie .
viewtopic.php?p=53877#p53877

Edward Janczewki
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC

Post autor: woody-77 »

Witam,

Panie Edwardzie na pewno do Was zawitam. Zajawa mi sie wkrecila z tymi jachcikami i musze zrobic porzadny model :) ten moj to widze teraz, ze to siermiezny prymityw(ale zabawa i relaks przy budowie byly, a radocha na twarzach dzieciakow bezcenne :)) Pojade z chlopakami na wystawe 31-1,04 i bedzie okazja sie spotkac (czy to jest wystawa o ktorej Pan wspominal w "powitalni"?)
Lukasz
Awatar użytkownika
paniol2005
Posty: 92
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: BUDOWA JACHTU RC

Post autor: paniol2005 »

Kolego Joker - co się nie sprawdza w tym co pisałem?
Widzę na fotkach (nie twoich) windę i widzę nadchodzące kłopoty - więc się wypowiedziałem.
Nie ja kazałem kupować wyposażenie do modelu i nigdzie nie pisze że model będzie startował w zawodach.
Czemu serwo jest lepsze od windy np. w moim modelu?
Pozdrwiam - Tomek
ODPOWIEDZ