Prosta model RC na wiaterek

Czyli forum RC.
ODPOWIEDZ
Ged
Posty: 1
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Prosta model RC na wiaterek

Post autor: Ged »

Poszukuje planów albo gotowego zestawu prostego modelu żaglowego RC.
langustier
Posty: 101
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Prosta model RC na wiaterek

Post autor: langustier »

Witam
Z tego co sie orientuję to nie ma polskich zestawów tego typu modeli. Szykuje się prosty zestaw i być może będzie w sklepie 'Kogi" gdzieś za kwartał.
Planów na dobrą sprawę też nie ma, trzeba adaptować plany modeli z założenia tylko redukcyjnych, a to wcale nie takie proste [ niby wszystko jest zrobione dobrze a model wcale nie chce dobrze pływać].
Tak na szybko to pozostają modele od Robbe [ najlepsze ceny do tego co w pudełku i nie najgorzej pływają] oraz Kyosho lub Tamiya [ bardzo dobrze pływają ale są bardzo drogie ].
Trzeba by popatrzeć na Allegro, tam coś można spotkać.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Prosta model RC na wiaterek

Post autor: Slawek Kromer »

witam
jeśli chodzi o prosty modelik RC na wiaterek to w Planach modelarskich były opublikowane plany jachtu OPTY i chyba POLONEZ.Po zrobieniu dojścia do wnętrza można zamontować aparaturę i pływać.Ja czasmi pływam takim modelem zrobionym wg. planów zamieszczonych w Modelarzu z 1975 r


Obrazek
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Prosta model RC na wiaterek

Post autor: Slawek Kromer »

kiedyś zrobiłem model żaglowca o długości około 1m,którego postanowiłem sterować radiem.Miał on co prawda sterowany tylko ster ale na te czasy to było coś(ster był prawa lewa oraz neutrum)Sterowało się pulsacyjnie jak chciało się zrobić zwrot czy skręt .Pływanie na pełnych wiatrach było łatwe natomiast halsówka okropna .Dziś kiedy do dyspozyci są windy sprawa przybiera inny krztałt(choć nie jest też łatwo)a tak wyglądał model na wodzie


Obrazek

zdjęcie jest czarnobiałe bo było zrobione niedawno;) ;) ;) :blush:
langustier
Posty: 101
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Prosta model RC na wiaterek

Post autor: langustier »

Witam
Bardzo miły model na zdjęciu.
Wracając do RC redukcyjnych żagli czyli wg. Naviga klas NSS - rejowce mają swoja wydzielona klasę - NSS-C. To chyba najtrudniejsza ze wszystkich czterech. Jak na razie na żadnych MŚ nie pojawił się model w tej klasie.
Przy decydowaniu się na ten rodzaj modelu NSS trzeba brać pod uwagę fakt, że przy żegludze "ostrzej do wiatru" trzeba zrefować do maksimum wszystkie żagle rejowe i używać [lub dostawić i uzywać ] sztaksle i bezan. Tak więc poza sterowaniem żaglami trzeba rozwiązać problemy z refowaniem i stawianiem wszystkich żagli rejowych, a to wcale nie jest najłatwiejsze zważywszy, ze mechnizmy refowania i stawiania żagli nie mogą przeszkadzać w "mechanice" wybierania i luzowania brasów. Tych problemów jest zresztą więcej, przy każdej zmianie powierzchni ożaglowania zmieniamy położenie środka powierzchni [ aktualnie uzywanej] żagli, ale nie zmieniamy srodka bocznego oporu kadłuba czyli zaburzamy układ wzajemnego położenia tych dwóch [ najważniejszych jeśli chodzi o sprawność żeglugi] punktów. Trzeba tak dobrać powierzchnię i położenie sztaksli i bezana, aby dało sie modelem sprawnie płynąć przy kursach "do wiatru' i po dostawieniu żagli rejowych kursami pełnymi tak aby nadal model "słuchał" się steru no i oczywiście sternika.
Pozdrawiam
Michał
langustier
Posty: 101
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Prosta model RC na wiaterek

Post autor: langustier »

Witam

Pisze tu bo pytanie do mnie skierowane dotyczy modelu żaglowego RC

Mam prośbę do Radka - Zrób coś ze skrzynką z prywatnymi wiadomościami. Nie moge napisać Stefanowi odpowiedzi bo po kliknięciu "twoja odpowiedź" wracam do strony głównej skrzynki, a z kolei skrzynka adresowa nie jest ułożona alfabetycznie i znalezienie kogoś [ a jest bardzo dużo adresów] graniczy z cudem. Alfabetyczny spis bardzo ułatwi wyszukiwanie.
Do Stefana - jeśli Ci nie będzie przeszkadzało to odpiszę na Forum, albo wyślij mi na prv Twój adres meilowym - daj znać.
pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ