Budowa łódki do wywozu zanęty

Czyli forum RC.
marat09
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Budowa łódki do wywozu zanęty

Post autor: marat09 »

Wiatm
Buduje łódke do wywozu zanęty, jestem na etapie kończenia kadłuba i chce kupić osprzęt mam już aparature: http://allegro.pl/item1078825737_aparatura_6ch_2_4ghz_belt_cp_2_fs_ct6a.html. Łódz bedzie sterowana poprzez 2 silniki, nie bedzie miała steru. chce zastosowac taki układ:

-------------Pakiet--------------------------------Servo
----------------||-------------------------------------||
----------------||-------------------------------------||
Silnik===Regulator===[--------------]===[-----------]
------------------------------mikser v-tail------odbiornik
Silnik===Regulator===[--------------]===[-----------]
----------------||
----------------||
-------------Pakiet

Czy jeżeli tak to wszystko połącze to bedzie śmigać? Skręt łodzi ma się odbywać po przez zatrzymanie jednego z silników, rgulatory chce zastosować dwukierunkowe, żeby mieć wsteczny, servo będzie zwalniać klapy ładowni, pakiet 2 x 6V 4,5Ah.
Wiem że przy zastosoaniu regulatorów dwukierunkowych ruch silników przy skręcaniu bedzie w przeciwne kierunki np. silnik1 bedzie sie kręcił w prawo silnik2 w lewo, łódka bedzie zawracała praktycznie w miejscu, to jest bardzo dobre, ale jak zrobic układ żeby łódka mogła robić szerokie łuki czyli, żeby przy skręcie tylko jeden silnik pracował, niechciałbym tracić przy tym wstecznego i "zawracania w miejscu".
Łódź będzie miała oświetlenie: przód halogen diodowy, tył 4 diody + biała żarówka która ma sie załanczać przy wstecznym. poprosze o pomysły ze schematem jak to rozwiązac, oświetlenie oczywiście załanczane z nadajnika.
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 465
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Budowa łódki do wywozu zanęty

Post autor: antosiek »

Jeżeli stosujesz mikser usterzenia typu V to nie widzę problemu. Niestety nie widzę aparatury, wyskakuje błąd, ale taki mikser obsługuje dwa kanały. przód-tył, prawo-lewo. Dajesz jazdę do przodu, ruszają obydwa silniki. Jak chcesz skręcić to to jeden lekko przyspieszy a drugi zwolni, ale nadal obydwa do przodu. Zawracanie w miejscu uzyskasz tylko skręcając. W tedy jeden silnik do przodu a drugi do tyłu. Wedłyg mnie spokojnie zadziała. A sam nadajnik nie ma miksera V?

Szkoda, że nie doczytałeś regulaminu. Zaczynamy od przywitalni. A potem to już z górki.
marat09
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Budowa łódki do wywozu zanęty

Post autor: marat09 »

Aparatura:
http://allegro.pl/item1078825737_aparatura_6ch_2_4ghz_belt_cp_2_fs_ct6a.html
Dobrze, ale jak już się dowiedziałem wcześniej skręcanie, jazda do przodu i do tyłu podobno musi być w jednej manetce, w jaki sposób rozdzielić te dwie funkcje na manetkę prawą i lewą?
A co z oświetleniem i czy pakiet 6V popchnie łajbę o wadze ok 5kg, silniki które chcę zastosować pracowały w lekkiej motorówce z zasilaniem 9,2V. Zaznaczam, że nie ma to być demon predkości, ma spokojnie i jak najciszej dopłynąć na miejsce i spowrotem.
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 465
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Budowa łódki do wywozu zanęty

Post autor: antosiek »

A kto Ci nagadał, że trzeba pod jeden manipulator. Można dowolnie. To Twój wybór. To kwestia, z których kanałów chcesz korzystać. Teraz się aukcja otworzyła i widać, że w prawym drążku masz gaz, czyli do przodu i do tyłu pod ten kanał. A czy lewo-prawom dasz w tym samym czy lewym to zależy jak Ci wygodniej. Rozeznaj kolejność kanałów i tak podłączaj. Mam tylko obawy co do zasięgu aparatury. Nie mam dobrego zdania o tych aparaurach. Do modelu latającego bym tego za nigdy nie włożył. Choć dla Twoich celów wystarczy.
marat09
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Budowa łódki do wywozu zanęty

Post autor: marat09 »

marat09 napisał:
A co z oświetleniem i czy pakiet 6V popchnie łajbę o wadze ok 5kg, silniki które chcę zastosować pracowały w lekkiej motorówce z zasilaniem 9,2V. Zaznaczam, że nie ma to być demon predkości, ma spokojnie i jak najciszej dopłynąć na miejsce i spowrotem.
artur
Posty: 214
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Budowa łódki do wywozu zanęty

Post autor: artur »

to mogą być za słabe, raczej bym nie polecił. Najlepsze są od wycieraczek samochodowych są odpowiednio mocne, Zwróć uwagę na niespodzianki w wodzie takie jak glony które Ci mogą utrudnić prace.
Kocham Laubzegę
marat09
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Budowa łódki do wywozu zanęty

Post autor: marat09 »

Ale ja mam w swoim tylko jedną wycieraczke, obyłbym się bez niej :-) ale miałbym tylko jeden silnik :-)
A poważnie, akumulatory i silniki już czekają jak będą za słabe to się zmieni. Podpowiedzcie coś o oświetleniu.
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Budowa łódki do wywozu zanęty

Post autor: Emilius »

Oświetlenie możesz wykonać całkiem niezależne z zasilaniem. nawet gdybyś miał rozebrać wielodiodową latarkę a drugą przeznaczyć jako reflektorek kierunkowy, a jak bardzo będziesz zdesperowany to i baterie takie zegarkowe, tylko jak najgrubsze można użyć. Ale myślę że przy paru kilogramach zanęty 3 szt paluszków AAA nie zrobi ci żadnego "halo" a starczą na rok świecenia.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
marat09
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Budowa łódki do wywozu zanęty

Post autor: marat09 »

Tak, o niezależnym oświetleniu już myślałem, ale bym chciał sterować oświetleniem z nadajnika, który jest 6chanel a i tak 2 kanały będę miał wolne.
Dajcie jakąś stronke z tanimi regulatorami.
artur
Posty: 214
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Budowa łódki do wywozu zanęty

Post autor: artur »

nie ma tanich regulatorów są tylko taniutkie ;) a silniki do wycieraczek samochodowych kupisz w sklepie nie musisz auta rozbierać na części :laugh:
Kocham Laubzegę
ODPOWIEDZ