Klasy NSS

Czyli forum RC.
ODPOWIEDZ
langustier
Posty: 101
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Klasy NSS

Post autor: langustier »

Witam
Pozwolę sobie napisać coś w rodzaju wstępu do tego tematu.
W ramach przepisów Naviga po raz pierwszy na MŚ w Halle w 1999r. pojawił sie jeden model z klas NSS czyli Nautic Scale Sail , na kolejnych MŚ w Iławie w 2001 było trzy modele, a we Francji w 2003 - 13 modeli, w Borowanach, w tym roku już 25. We Francji był jeden model z Polski, a w Borowanach 5 z czego dwa zdobyły brązowe medale [ Wojtek Pieczka w NSS-A Junior i Jacek Bieda w NSS-B Senior] Przepisy podzieliły modele na cztery pod-klasy w zależności od rodzaju ożaglowani czyli NSS-A żagle bermudzkie, NSS-B żagle gaflowe, NSS-C - żagle rejowe, NSS-D - inne [ łacińskie ,dżonki, malajske, polinezyjskie etc. i innego typu pędniki np. rotory Flettnera oraz wielokadłubowce niezależnie od typu ożaglowania].
Z tego widać, że jest to aktualnie najbardziej dynamicznie rozwijająca się klasa wśród klas NS. Główny trzon zawodników stanowią Czesi, Niemcy i my, troszkę za nami są Rosjanie i Słowacy. Więc tak trzymać i czekać na nowych modelarzy i na nowe modele, tym bardziej, że najprawdopodobniej Mistrzostwa Europy w przyszłym roku odbędą się w Polsce.
A tak na marginesie : od czterech lat we wrześniu spotykamy się na zawodach - pikniku w NSS- ach kończących sezon w Skarżysku Kamiennej na zalewem Rejów przy Muzeum Orła Białego. W przyszłym roku planujemy to spotkanie w terminie 16 -17. 09. 2006r. Zapraszam
Pozdrawiam
Michał
Dziadek
Posty: 339
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Klasy NSS

Post autor: Dziadek »

Wpisujemy do kalendarza jako pozycja - WAŻNE
Wietrzny Bosman
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Klasy NSS

Post autor: mirek »

Temat: " RC na Kodze" poruszyłem na spotkaniu w swojej modelarni i doslownie jakbym włożył kij w mrowisko . Powiem szczerze nie spodziewałem się takiego zainteresowania wśród modelarzy jakby nie było Lotniczych . :woohoo: :woohoo: :woohoo: . Po złośliwych usmieszkach na temat moich poczynań z modelami szkutniczymi , teraz wielu zadaje pytania co i jak ? Więc nie pozostaje nam nic innego tylko pociągnąć ten temat . :) :) w mojej modelarni
Dziś odbyłem z Michałem Daranowskim dość długą i bardzo interesującą rozmowę telefoniczną własnie na ten temat i mam wiele do myślenia ;) ;) zwłaszcza na temat kompozytów epoksydowo - szklanych oraz drewna
Pozdrawiam Mirek Rybus
langustier
Posty: 101
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Klasy NSS

Post autor: langustier »

Witam
No to ciąg dalszy następuje, "kopyto" kadłuba nowego modelu właśnie jest pastowan, więc może do Świąt zdążę z formą[ choć realniej bedzie do Nowego Roku]. Mam nadzieje Mirku, że gdzieś w połowie stycznia będziemy mieli gotowe kadłuby. Napisz coś więcej o obłogach "sapeli' , bo to całkiem ciekawe drewno.
Pozdrawiam
ryniud
Posty: 1
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Klasy NSS

Post autor: ryniud »

Mam prośbę do Pana jak i do wszystkich czytających moje zapytanie,jestem w trakcie budowy RICHELIEU,wiec może mi ktoś doradzi odnosnie dobrania aparatury pełnej do zdalnego sterowania tym okretem?Będzie on miał 4 silniki,sygnalizacje swietlną,dym z komina,obracajace sie dziala,ster oraz ruchome kotwice oraz sygnalizacje dziękową.Mója poczta-----ryniud@op.pl---czekam na odpowiedzi jeżeli można prośic
Awatar użytkownika
maciejza
Posty: 512
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Klasy NSS

Post autor: maciejza »

ryniud napisał:
Mója poczta-----ryniud@op.pl---czekam na odpowiedzi jeżeli można prośic


eee no kurde niesprawiedliwe :)
załóż wątek w RC cudach i pozwól poczytać innym :) bo inni moga chciec sie dowiedziec "o czym szumią wierzby" :)
langustier
Posty: 101
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Klasy NSS

Post autor: langustier »

Witam
Zbyt mało napisałeś o tym co dokładnie chcesz mieć w tym modelu.
Pierwsza sprawa: różni producenci róznie określają ilu kanałowe jest radio. Niemcy podaja jaką ilością czynności a nie nie kanałów dysponuje aparatura. Jedna czynność - czyli np. ster w lewo - druga- ster w prawo - czyli aby skręcać w obie strony wg. tego oznaczenia trzeba dwie czynności, w innych jak np w Sanwie jest tak, że ster w lewo i w prawo to jest jeden kanał. Trzeba pamiętać, że 14 czynnościowy Graupner jest faktycznie radiem 7 kanałowym.
Proponuję tak: Jeśli wszystkie silniki mają być sterowane jednocześnie to potrzeba jednego kanału [ do przodu, "0" i wstecz] , dalej stery też jeden kanał. Sterowanie wieżami - można zrobić na jednym kanale, ale albo będą wszystkie od siebie zależne, albo zrobisz to sekwencyjnie i będzie z tym sporo mechanicznego kłopotu, albo każda wieża jeden kanał czyli cztery do głównej artylerii. Dalej sygnalizacja świetlna - jesli ma być tylko włącz - wyłącz to wystarczy jeden nie proporcjinalny kanał analogicznie dym z komina i kotwice [ tu nie ma kłopotu, bo jeśli zastosujesz np. napęd windy kotwicznej ze sprzęgłem ciernym nie będzie problemu z ogranicznikami skrajnych położeń kotwic kiedys coś takiego zastosowałem - dobrze działa] . Troche więcej kłopotu z sygnalizacją dzwiękową i to bedzie zależało czy będziesz chciał mieć tylko jeden dzwięk, czy więcej, czy ma być je słychać w jakiejś określonej kolejności wtedy jeden kanał proporcjonalny -[ustalona sekwencja kolejnosci dżwieków], czy chcesz miec swobodę wyboru który kiedy - jesli tak to na każdy dźwięk musisz przewidzieć jeden kanał.
Czyli tak realnie: do podstawowego sterowania czyli : przód, stop, w tył i lewo - prawo potrzeba prostego dwu kanałowego [ cztero czynnościowego] radia. Do tego o czym piszesz w poście musisz użyć aparatury o minimum ośmiu kanałach [ 16 czynności] w tym dwa nie proporcjonalne typu włącz - wyłącz. Aktualnie kończy się era aparatur analogowych więc proste radia można tanio kupić, ale nie polecam takiego rozwiazania. Najlepiej kupć radio cyfrowe, ponieważ poza większą niezawodnością daje o wiele więcej możliwości sterowania i praktycznie indywidualnego dopasowania wszystkiego do danego modelu, od zakresów pracy serw, przez zmianę ich charakterystyk pracy do dowolnego miksowania poszczególnych czynności ze sobą. Wiem ,że to zdecydowanie droższa zabawa, ale radia nie kupuje się na sezon.
To na razie tyle jeśli coś chcesz wiedzieć dokładniej a bedę mógł pomóc to bedziemy dalej gadać. Tylko tak jak napisał Maciejza na Forum. bo ktoś może mieć lepsze pomysły i wiedzieć lepiej niż ja, więc warto go posłuchać.
Pozdrawiam
Michał
langustier
Posty: 101
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Klasy NSS

Post autor: langustier »

Witam
Chciałem polecić naprawdę dobrą stronę o modelach żaglowych - redukcyjnych i redukcyjno-pływających RC.

http://www.igminisail.de/

Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
radek
Posty: 743
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Odp:Klasy NSS

Post autor: radek »

langustier napisał:
A tak na marginesie : od czterech lat we wrześniu spotykamy się na zawodach - pikniku w NSS- ach kończących sezon w Skarżysku Kamiennej na zalewem Rejów przy Muzeum Orła Białego. W przyszłym roku planujemy to spotkanie w terminie 16 -17. 09. 2006r. Zapraszam
Pozdrawiam
Michał

Michale, a może opiszesz to szerzej w kalenarzu na stronie głównej?
Pozdrawiam
Radosław Kubera
Koga Portal
langustier
Posty: 101
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Klasy NSS

Post autor: langustier »

Witam
Radku komunikat prześlę po zawodach w Rudzie. Muszę parę spraw skonsultować z sędziami
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ