narzędzia

Tu pacujemy nad poradnikiem
ODPOWIEDZ
JKM
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2024, 16:54

narzędzia

Post autor: JKM »

Witam wszystkich. Jestem nowym KOGA FUNEM. Przeszukuję forum ale nie znajduję informacji o sprzęcie do cięcia.
Planuję budowę kilku modeli łodzi Vikingów oraz współczesnego katamaranu jakie buduje się w stoczni w Gdańsku.
Szukam sposoby na wycinanie ze sklejki elementów konstrukcyjnych jednostki tj. dziobnicy, wręg, rufy oraz desek poszycia.
Dużo krzywizn i konieczna precyzja.
Czym wycinacie takie elementy ?? RECZNIE ?!!!!!! Można to kleić z drobniejszych ale będzie to benedyktyńska praca.

pozdrawiam

Jurek
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 420
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: narzędzia

Post autor: TomekA »

Cos kiepsko szukasz...
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 103
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: narzędzia

Post autor: futaba »

Jurek, modelarstwo to benedyktyńska praca, im bardziej benedyktyńska tym większa satysfakcja i lepszy efekt. Jeśli na starcie chcesz iść na skróty, to efekt końcowy raczej nie będzie imponujący - z całym szacunkiem. Oczywiście elektro narzędzia ułatwiają i przyśpieszają pracę przy modelach, ale nie są niezbędne na starcie do osiągnięcia super efektu przy budowie modeli z drewna.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 420
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: narzędzia

Post autor: TomekA »

Niektorzy wycinaja laserem...
Awatar użytkownika
Virs
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2016, 17:30

Re: narzędzia

Post autor: Virs »

Zaskakujące są takie pytania, raczej każdy kto modelarstwem się interesuje raczej ma smykałkę techniczną w ręce i umie narzędzia dobrać sam, każdy ma inne potrzeby.

Ale odpowiadając to zależy jaki masz priorytet, jedni jak wyżej Pan Tomek napisał wycinają laserem, mój dziadek robił piękne ramy do obrazów piłką włosową ręczną oraz dłutami które sam wykuwał. Sam sklejając dżonkę wykorzystywałem tylko piłę włosową ręczną i nożyk modelarski typu skalpel i ,,tapeciak" więc myślę że kwestia doboru narzędzi pozostaje w Twojej gestii.
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 269
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: narzędzia

Post autor: wurcelstock »

Yup! Futaba ma rację:

modelarstwo to nie wyścigi do efektu końcowego... Modelarstwo to WŁAŚNIE benedyktyńska cierpliwość i pokora.
Cały proces powstawania czegoś z niczego winien być źródłem satysfakcji, nie tylko gotowy model na półce...
Skoro więc, zanim cokolwiek zacząłeś, odczuwasz zniechęcenie - daj spokój. Zaoszczędzisz sobie mnóstwo frustracji.

p

P.S.
Nothing personal:
nie każdy do tego się nadaje i nic w tym złego

p
JKM
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2024, 16:54

Re: narzędzia

Post autor: JKM »

Dzięki za opinie. Modelarstwem zajmowałem się wiele lat temu. Zrobiłem już kilkanaście modeli, głównie kartonowych.
Później robiłem meble dla rodziny, restaurowałem stare. Tak że uważam że mam kompetencje i umiejętności.
Jak słyszę, że ktoś od podstaw w sześć miesięcy "zrobił" Wazę to.... zapytałem jakich używa się teraz narzędzi.
Ale z Waszych odpowiedzi wnioskuję, że wszystko jest po staremu. Tylko część "modelarzy" kupuje klocki "LEGO"
dlatego takie terminy.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 420
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: narzędzia

Post autor: TomekA »

Jezeli chcesz sie zajac tym hobby na krotszy czas i zbudowac jeden, dwa modele (np. z zestawow), to wystarczy reczna laubzega do powycinania wreg (grodzi), a jezeli zainfekujesz sie tym na dluzej, kup sobie elektryczna wycinarke do tych rzeczy... Bedzie szybciej, jesli dla Ciebie czas to pieniadz...
ODPOWIEDZ