Pilarka proxxon fet - drżenie piły

Tu pacujemy nad poradnikiem
ODPOWIEDZ
Gregorywood
Posty: 0
Rejestracja: 03 sty 2018, 01:43

Pilarka proxxon fet - drżenie piły

Post autor: Gregorywood »

Witam.
Dwa tygodnie temu zakupiłem pilarkę proxxona (tę większą - FET).
Okazało się niestety, że tarcza jest kapryśna - przez kilka chwil chodzi równo, by po chwili,
znienacka roztańczyć się na boki.
Skutek - można zapomniać o precyzji, o której tak głośno we wszystkich opisach sklepowych.

Próbowałem już kilku rozwiązań zaradczych:
- Odkręciłem tarczę i wyrzyściłem miejsce jej mocowania do trzpienia, razem z podkładką.
- Położyłem na stabilnym stole.
- Zbudowałem sanki na szynach z drewna egzotycznego, bez luzów. Wypolerowałem spód sanek woskiem, żeby był lekko śliski - sanki chodzą jak ta lala.
Efekt? - Dalej to samo.
Piła nie chodzi równo przez cały czas. I nigdy nie wiem kiedy pocharata mi materiał.

Co tnę? - twarde drewno (paduk, palisander, orzech amerykański, klon...) grubości ok 1cm na paski o szerokości 1,5-5mm.
Dzisiaj zamontowałem santki i próbowałem ciąć klon jawor. Szczelina "zerowa", bez luk. PIerwsze dwie listewki jako tako (ale nie idealnie), potem już coraz gorzej, włącznie z przypalaniem drewna i niechcianym samoistnym poszerzeniem się "zerowej szczeliny" dla piły w stole.

Moim zdaniem - silnik zaczyna po kilku chwilach pracy tak wibrować, że te wibrację przechodzą na cały układ mocowania piły.
Całość byłaby bardziej stabilna gdyby nie opcja przechylania piły pod kątem.

Zupełnie tego nie rozumiem. Piła do prac modelarskich nie ma prawa się tak zachowywać.
Dodam, że dostałem w zestawie - tarczę z węglika 36 zębów. Innych tarcz nie testowałem.

Ktoś ma jakieś pomysły? Będę wdzięczny za cokolwiek, bo mnie już ręce opadają.
Jak nic więcej nie wymyślę, to składam reklamację i niech zabierają ten szmelc. Skupię się na piłach japońskich i porządnych strugach ręcznych.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Pilarka proxxon fet - drżenie piły

Post autor: TomekA »

Moze tarcza jest zwichrowana, albo oska od silnika jest lekko zgieta? Sprobuj z inna tarcza i przetestuj czy te wibracje tez wystepuja z druga tarcza.
Przypalanie cietego drewna, szczegolnie z jednej strony, moze swiadczyc o tym, ze ogranicznik (plotek) nie jest ustawiony idealnie rownolegle do tarczy (zakladajac ze tarcza jest ostra) i nastepuje zablokowanie drewna miedzy tarcza a ogranicznikiem. Sprawdz to tez. Roznice minimalne, golym okiem niewidoczne, moga byc zasadnicze!
Najlepiej byloby gdyby Twoja tarcza byla lekko nierownolegla do ogranicznika, tj. przy przysunieciu ogranicznika do maksymalnie uniesionej tarczy, gdy wlozysz pasek papieru miedzy ogranicznik i tarcze przy jej blizszym do Ciebie koncu (tu gdzie obracajaca sie tarcza wnika pod stol)- papier powinien tam tkwic sztywno, tj. nie da sie go stamtad usunac bez podarcia go. Natomiast ten sam papier wlozony miedzy tarcze a ogranicznik w odcinku dalszym (gdzie zabki tarczy wychodza ku gorze przy obracaniu sie jej), powinien pozwolic na wysuniecie w.w. paska papieru. Wtedy nie ma przypalania drewna przez tarcze.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Pilarka proxxon fet - drżenie piły

Post autor: oksal »

Swego czasu Wojtek (Siberian ) wyjaśnił ten problem, tez tak mam. Ale to wina przegrzewania się tarczy

a) bo jest tępa
b) bo za twarde drewno, a tnący za mocno dociska

raczej wałki masz proste, bo byś na swobodnym biegu to zauważył
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Pilarka proxxon fet - drżenie piły

Post autor: Siberian »

Napęd z silnika na oś jest przekazywany przez pasek zębaty, więc jest mało prawdopodobne, by wibracje silnika powodowały podobne problemy.
Najpewniej to wina tarczy. Może być tępa, krzywa, albo bardzo niewyważona. Najlepiej sprawdzić precyzję samej piły, montując frez piłkowy Proxxon, o średnicy 50mm. Nie jest tani (od 30 do nawet 50 zł).
Najpierw może sprawdź piłę bez żadnej tarczy. Powinna pracować równo, w całym zakresie wychylenia i wynurzenia.
Pozdrawiam, Wojtek.
ODPOWIEDZ