Owijarka do lin

Tu pacujemy nad poradnikiem
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Owijarka do lin

Post autor: Romanov »

No więc tak siedziałem................siedziałem i głowa puchła jak to rozwiązać.
I chyba rozwiązałem ten problem. Na filmiku widać że się to kręci i owija. Jako że nie miałem żadnej szanownej liny użyłem dratwy i owijałem zwykłymi nićmi. Zastawiam się z czego zrobić hamulec szpulki aby można było płynnie regulować. Do testów użyłem jako hamulca kawałki mikrogumy i wstępnie to zadziałało. Wielkie Podziękowania dla Kagry Kazimierza :))

https://www.youtube.com/watch?v=2KjJaKKke9w

Pozdrawiam
Załączniki
nowe.jpg
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
tadheus
Posty: 0
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Owijarka do lin

Post autor: tadheus »

Hamulec zrób z miękiej sprężynki,tak jak w maszynie do szycia. Jeśli mogę coś doradzić,to przerzuć napęd na dolną oś.
Pozdrawiam, Paweł.
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Owijarka do lin

Post autor: Romanov »

tadheus pisze:Hamulec zrób z miękiej sprężynki,tak jak w maszynie do szycia. Jeśli mogę coś doradzić,to przerzuć napęd na dolną oś.



No fajnie tylko że nie mam takowej w domu i szukam gdzie takie "cóś" można kupić.
Co do przenoszenia napędu to nie jestem przekonany ze na dolnym będzie ok bo :
- długość korbki trzeba będzie skrócić
- nie będzie zbyt wygodne obracanie tej korbki przy samej podstawie.
- zauważ że na dolnej osi łożysko jest tylko od strony środka tak więc musiał bym oś nową robić i dodać łożysko co podniesie koszty tej zabawki.

Pozdrawiam
Romanov
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Owijarka do lin

Post autor: Romanov »

Ciąg dalszy zmagań

Zrobione haczyki teraz tak to wygląda.
Oczywiście jedną ściankę można odkręcać i przysunąć bliżej aby pracować na haczykach. Zmieniłem :korbki" na pokrętła talerzykowe i na tych zrobiłem nacięcia aby można było mocować owiać linę.


Pozdrawiam

Przymiar w wersji ręcznej jest w zasadzie ukończony. Jak na razie będę w stanie wykonać tylko 5 szt. Tak więc jak ktoś jest zainteresowany to proszę o kontakt.
Długość całkowita to 600 mm. W komplecie owijarka wraz z karetką do automatycznego układania nici przy owijaniu oraz haczyki tak jak widać na fotografiach.

Pozdrawiam
Romanov
Załączniki
5.jpg
4.jpg
6.jpg
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Owijarka do lin

Post autor: kagra »

Romanie,linka musi być,powiedzmy,idealnie w osi.Tu grozi jej niestabilność.Lepsze byłyby moim zdaniem oczka.Wtedy jest pewniejsze umocowanie.

Pozdrawiam.K.
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Owijarka do lin

Post autor: Romanov »

kagra pisze:Romanie,linka musi być,powiedzmy,idealnie w osi.Tu grozi jej niestabilność.Lepsze byłyby moim zdaniem oczka.Wtedy jest pewniejsze umocowanie.

Pozdrawiam.K.


Kolejna cenna uwaga. Ja tymi haczykami sugerowałem się podobną maszynka wykonaną przez Alexa. Oczywiście zamienię te haczyki na oczka.

Dziękuję za cenna uwagę.

Pozdrawiam serdecznie

Roman
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Owijarka do lin

Post autor: Romanov »

Witam serdecznie
Święta i po świętach, z tego wszystkiego wylądowałem w szpitalu ale już jest lepiej.
Projekt w zasadzie jet ukończony i przedstawia się następująco:
Długość owijarki to 580 mm podstawa. Całość wykonana jest z szkła akrylowego (plexi) W komplecie znajduje się sama owijarka do tego jest 1 szt karetki i 2 szpulki na nici. Ścianki są demontowane i wymiana zębatek jest możliwa i prosta. Do kompletu dokładam jeden komplet zębatek oraz klucz imbusowy który jest potrzebny do montażu i demontażu urządzenia. W zestawie są dwa wałki długi i krótki , długi do normalnej pracy i krótki do pracy na haczykach. Wszystkie elementy metalowe są wykonane z mosiądzu bub z stali nierdzewnej. Jedynie nakrętki M6 są stalowe ocynkowane. Całe urządzenie jest skręcane śrubami imbusowymi M3 i dlatego w komplecie mamy klucz (wkrętak) inbusowy 2mm.
To w zasadzie wszystko, poniższe zdjęcia pokazują jak to wygląda. Zainteresowanych zapraszam na PM
Załączniki
net4.jpg
net3.jpg
net2.jpg
net1.jpg
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Owijarka do lin

Post autor: Romanov »

Witam ponownie
Zamieszczam pierwszy filmik z pracy urządzenia

http://www.youtube.com/watch?v=MZHGXRkQpCA


zapraszam do oglądania
Pozdrawiam


Ps. Czy ktoś wie jak wstawić film aby wyświetlał się w okienku a nie link ?
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Owijarka do lin

Post autor: ryszardb »

Zanim pokazałeś filmik właśnie tak zawiązałem linki wykorzystując otwory na kółku pokrętła. Działa ekstra. Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak widać spełnia swoje założone zadanie , działa bardzo dobrze . Szpulkę z nicią zawiesiłem obok pręta a nie na nim i zadziałało lepiej.
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Owijarka do lin

Post autor: kagra »

Witam.prawidłowa praca nawijarki powinna przebiegać bez tworzenia się przerw i zgrubień.Do tego służy regulacja sprężynowa przy szpulce.Należy tak wyregulować aby wytworzony opór spowodował podniesienie się karetki ku lince i ciasno zwój po zwoju automatycznie nawijał nić na lince.Prowadnica służy tylko po to aby całość nie huśtała się na boki.Ja mam napęd na wiertarko-wkrętarkę i po przewiązaniu nitki daję pełne obroty.W kilka sekud nawijam linę ciasno bez przerw i zgrubień.Tu karetka w ten sposób nie działa.Ten sam efekt uzyskacie i bez tej karetki.trzymając szpulkę z nićmi w ręku.Przepraszam za to porównanie ale tu nitka nawija się tylko wykorzystując ciężar tej karetki.Pozdrawiam i dalszych ekperymentów życzę.Kazimierz.
ODPOWIEDZ