HMS REVENGE po czesku.

Ustalenia, wymiana poglądów itp.
ODPOWIEDZ
Arco
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

HMS REVENGE po czesku.

Post autor: Arco »

Witam,
otóż od ładnych paru lat posiadam zestaw firmy która już nie istnieje "IGRA SEA". Ostatnimi czasy sporo myślę nad ruszeniem tego modelu, tak na prawdziwie, lecz pierw musiałbym zakupić piłę włosową stołową. Jakiś czas temu wyciąłem 4 wręgi od kadłuba ręczną piłką i pomijając wiele godzin, ból ramion, miałem tego modelu po dziurki w nosie.


A teraz o co się rozchodzi. Poszukałem w internecie i znalazłem (ku swojej uciesze) ten oto link:
http://modelforum.upce.cz/forum/viewtopic.php?f=59&t=3189&st=0&sk=t&sd=a&sid=b6c743c3eb2f2001176e3fde4a169e45&start=30

Jest to relacja z budowy tego samego modelu, z tego samego zestawu co mój. Jako że moja instrukcja jest w języku niemieckim - który rozumiem w stopniu przedszkolnym, nie mogę do końca zasięgnąć wsparcia literatury. Oglądając tę relację nasuwa mi się jedno główne pytanie, czy ten Czech nie popełnił błedu robiąc tylko jedną warstwę kadłuba? Przeglądając relacje z Kogi, w zasadzie nie znalazłem chyba nikogo, kto by budował model z jedną warstwą poszycia. Dodam że jest to na tyle zastanawiące, tym bardziej że w zestawie znajdują się cieńsze listewki - tak na oko jest to 0.75x4, których wcale nie jest tak mało. Do mojego modelu chciałbym wprowadzić wiele istotnych zmian, szczególnie wizualnych. Na ostatniej stronie papierowego modelu "Trinidada" Magellana, wydawnictwa Shipyard, znajduje się zdjęcie które mnie bardzo zainspirowało - mianowicie jest to zapowiedzieć papierowego "Revenge'a" z jego pięknym zdjęciem. Niestety nie mogę znaleźć żadnych zdjęć tamtego modelu, a te które jest w Shipyardzie jest zdecydowanie za małe :(

Co do moich zmian to chciałbym pokryć mój model fornirem olchowym bądź bukowym - chodzi mi o złapanie ładnych kolorów, w ostateczności może pozostać okleina sosnowa z zestawu, poporstu nie mam zamiaru malować ten model na te kolory. Brązowy "Revenge" wygląda jak kupa...


Co wy o tym myślicie??


Arek
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS REVENGE po czesku.

Post autor: ataman »

Modele z zestawów mogą mieć poszycie zarówno dwuwarstwowe, jak i jednowarstwowe. Jak można zobaczyć na tym forum, poszczególni modelarze, budując wg planów, mają "swoje" techniki, np wypełniania kadłuba pianką, balsą czy innym drewnem.. i na to dają poszycie jednowarstwowe.
Co do modelu z podanej przez Ciebie strony... hmmm.. wygląda na to, ze wykonawca albo poszedł na łatwiznę, albo nie do końca kumał jak to zrobić. Wszak widać, że skończył na pierwszej warstwie poszycia a ewidentnie wynika z ilustracji, że powinna być na to położona druga warstwa (vide wypełnienie dziobu klockiem)
Pozdrawiam
Arco
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS REVENGE po czesku.

Post autor: Arco »

No to wydaje się, że miałem rację. Tylko w takim wypadku, po co sklejka na burtach z otworami na działa miałaby te wszystkie wzorki do malowania, skoro i tak byłaby przykryta fornirem?

No nic pora spac, jutro trzeba wcześnie wstać.

Ahoj.
Awatar użytkownika
Kon_Bar
Posty: 371
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS REVENGE po czesku.

Post autor: Kon_Bar »

ataman napisał:
Co do modelu z podanej przez Ciebie strony... hmmm.. wygląda na to, ze wykonawca albo poszedł na łatwiznę, albo nie do końca kumał jak to zrobić. Wszak widać, że skończył na pierwszej warstwie poszycia a ewidentnie wynika z ilustracji, że powinna być na to położona druga warstwa (vide wypełnienie dziobu klockiem)


Nie kumał :D
Modele tej firmy zawsze miały kloc na wypełnienie dziobu (a czasem i rufy) i miało to pomóc w kształtowaniu poszycia w tych miejscach. Poszycie jednowarstwowe. Inna sprawa, że ponieważ zawsze kazali w czasie poszywania jedynie przycinać końce listew to układ planek był zawsze SF i trzeba to było zagruntować, wyszpachlować i pomalować :lol:
Dziadek
Posty: 339
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS REVENGE po czesku.

Post autor: Dziadek »

Pepik, czy też Peta_V miał racje robiąc tak, bo instrukcja do tego modela przewidywała 1 warstwę listewek, ki niestety malowanie zarówno podwodzia jak i nadwodzia łącznie z klockiem dziobowym. nic nie stoi na przeszkodzie aby położyć na wierzch listwowanie z forniru, aczkolwiek po co? Porównajcie z planami REVENGE choćby z SHIPYARDu i będzie wiadomo w jakim zakresie jest(była) to twórczość SF. Ale to były te czasy gdzie zestaw drewniany w demoludach był rarytasem nawet uzupełnionym o części plastikowe. podobna była Santa Maria, i inne 'modele". Buduj go to jest ale fajna szkółka dla robótek szczególnie ręcznych cięcia włośnicową piłeczka itp. Pozdrawiam dziadek
Wietrzny Bosman
ODPOWIEDZ