K&M Piotrek - relacja z budowy

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

K&M Piotrek - relacja z budowy

Post autor: Piotrek »

Witam,

Decyzja podjęta, miejsce przygotowane - zaczynam budowę Karl und Marie. Będzie to mój pierwszy model drewniany, więc spodziewam się sporo nauczyć.

Przystępując do budowy stoczni poszedłem za radą bardziej doświadczonych kolegów i maksymalnie uprościłem projekt. Do jej budowy wykorzystałem półkę od starego regału, dwa kątowniki aluminiowe, listwę aluminiową i garść śrub. :)

Poniżej ogólna forma stoczni:



Dwa kątowniki biegnące przez całą długość stoczni mają za zadanie "trzymać" stępkę. Do podstawy mocowane są śrubami M5, które od spodniej strony trzymane są nakrętkami motylkowymi. Oba kątowniki mogą poruszać się w wyciętych prowadnicach, które umieściłem tak, by pokryły się z uchwytami na stępce. Po dokręceniu "motylków" całość nieźle się trzyma. Te dwa ustrojstwa, które widać na końcach kątowników to elementy służące do uchwycenia dziobu i rufy. Mogą być dowolnie pochylane, tak by zapewnić stabilny uchwyt. Między obiema listwami aluminiowymi są kształtki ze sklejki o tej samej grubości, co stępka.

Tu jeden taki element w powiększeniu:



Wykonanie całości nie zajęło mi więcej jak godzinę. Dodatkowo z większego kątownika wyciąłem kilka elementów, które posłużą mi przy wklejaniu wręg. Kąt prosty będzie zachowany, a dodatkową zaletą jest to, że łatwo da się to umocować zaciskami do stępki i wręgi. Mam jeszcze spory kawał kątownika, więc przygotuję sobie tyle elementów, by móc wklejać kilka wręg na raz.



To na razie tyle. Chciałem się pochwalić moim pomysłem na stocznię. ;)

Jak wytnę stępkę, to pokażę jak wygląda zamontowana w stoczni.

Pozdrawiam,

Piotrek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Piotrek
_________________________________
w stoczni: Karl und Marie (scratch)
w stoczni: Flying Fish (kit)
w przygotowaniu: ORP "Orzeł" (III)
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Piotrek - relacja z budowy

Post autor: Piotrek »

Następnym razem postaram się, by zdjęcia były odpowiednio wklejone...
Piotrek
_________________________________
w stoczni: Karl und Marie (scratch)
w stoczni: Flying Fish (kit)
w przygotowaniu: ORP "Orzeł" (III)
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Piotrek - relacja z budowy

Post autor: vegelus »

Pomysł na stocznię rewelacyjny :)

Dzięki temu będziesz miał bardzo ułatwiony dostęp do wykonywania pomiarów. Ja przy swojej nie miałem jak sprawdzić wręg na dziobie i rufie bo poprostu nie było jak włożyć ekierki czy kontownika.

Jedna sprawa sklejka, płyta wiórowa lubi się z czasem wyginać więc warto to kontrolować :)

Pozatym fajnie będzie się sprawdzać jako podstawka do montowania detali na pokładzie i olinowania. :)

Odemnie oklask za zdroworozsądkowość i genialność w prostocie :)
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:K&M Piotrek - relacja z budowy

Post autor: RomekS »

Bardzo pomyslowo :)

No i jest realacja :woohoo:
Juz subskrybuje wątek
:)
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Piotrek - relacja z budowy

Post autor: Piotrek »

Dzisiaj z uwagi na to, że jest niedziela i pogoda w Gdyni była rewelacyjna (wreszcie wiosna!!!) ograniczyłem się tylko do wycięcia wydrukowanych wręg i stępki i naklejenia wszystkiego na sklejkę.

Jutro zacznę wycinać....
Piotrek
_________________________________
w stoczni: Karl und Marie (scratch)
w stoczni: Flying Fish (kit)
w przygotowaniu: ORP "Orzeł" (III)
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Piotrek - relacja z budowy

Post autor: jerry_bee »

Piotrek napisał:
[...]pogoda w Gdyni była rewelacyjna (wreszcie wiosna!!!)

no, widzę, że w końcu nasz region wychodzi z podziemia ;) jak tak dalej pójdzie to w końcu trzeba będzie gdzieś na plaży piwko wypić. chociaż z Krzyśkiem to już od pół roku się umawiamy :pinch: :huh: :ohmy:
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Piotrek - relacja z budowy

Post autor: Piotrek »

no, widzę, że w końcu nasz region wychodzi z podziemia ;)


W końcu mieszkanie nad morzem do czegoś zobowiązuje ;-) A tak na serio, to jeśli chodzi o budowę żaglowców zawsze jest okazja, by coś podejrzeć na Darze Pomorza, Darze Młodzieży lub innych :-)
Gdyby ktoś potrzebował zdjęć jakiegoś elementu, to nie ma problemu - wystarczy napisać.
Piotrek
_________________________________
w stoczni: Karl und Marie (scratch)
w stoczni: Flying Fish (kit)
w przygotowaniu: ORP "Orzeł" (III)
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:K&M Piotrek - relacja z budowy

Post autor: JurekBin »

... no skoro mówisz od "Darach..." to czy obok dalej stoi ratowniczy R-17 PASAT?

W latach 80-tych, przed Darem Pomorza stała Błyskawica, i tuż obok właśnie Pasat. Robiłem kupę zdjęć kiedyś aby do mojego modelu, chcąc odejść od typowego Halnego...
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Piotrek - relacja z budowy

Post autor: Piotrek »

... no skoro mówisz od "Darach..." to czy obok dalej stoi ratowniczy R-17 PASAT?


Z tego, co pamiętam, to nie... Być może stoi po drugiej stronie. A może został już wycofany ze służby... 31 marca spuszczono banderę na R-13... Rozejrzę się przy najbliższej okazji.

W Gdyni widziałem tylko Mistrala (też typ R-17).

Mam za to zdjęcie "Strażaka-14" z zeszłego roku i bliżej nieokreślonej jednostki (chyba SAR).

Piotr
Piotrek
_________________________________
w stoczni: Karl und Marie (scratch)
w stoczni: Flying Fish (kit)
w przygotowaniu: ORP "Orzeł" (III)
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:K&M Piotrek - relacja z budowy

Post autor: Piotrek »

Swoją drogą, to te małe ściski są bardzo uniwersalne. Dzisiaj wykorzystałem je do umocowania papieru ściernego na kawałkach sklejki.

[img size=480][/img]

Szlifuje się czymś takim naprawdę wygodnie, no i można dowolnie zmieniać kształt powierzchni szlifującej (wystarczy dobrać inny kawałek sklejki). Ja stosowałem papier ścierny na płótnie - jest wytrzymalszy.

[img size=480][/img]

[img size=480][/img]

Poza tym byłem dzisiaj w Castoramie i muszę powiedzieć, że mają znacznie bogatszy asortyment niż Obi.

Pozdrawiam,
Piotrek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Piotrek
_________________________________
w stoczni: Karl und Marie (scratch)
w stoczni: Flying Fish (kit)
w przygotowaniu: ORP "Orzeł" (III)
ODPOWIEDZ