Karl und Marie - ostry

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
fabianto
Posty: 0
Rejestracja: 04 lip 2016, 11:10

Re: Karl und Marie - ostry

Post autor: fabianto »

nie myślałeś kolego o tym zeby wypełnić to pianką niskorozpręzną i wyszpachlować ? widziałem ze niektórzy tak robią
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Karl und Marie - ostry

Post autor: ostry_gl »

Cześć,

Metodę o której piszesz, chcę zastosować w przyszłości przy Santa Marii (karton, fornir, drewno). K&M ma być z założenia drewnianym modelem i tego będę się trzymał.

Pozdrawiam,

Łukasz
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Karl und Marie - ostry

Post autor: ostry_gl »

Witajcie,

Szlifowanie dziobu i rufy uważam, za zakończone. Niestety trzeba było poprawić. Ruszyła też produkcja listewek na poszycie - na razie powtarzalność grubości listewek na całej długości nie jest dla mnie zadowalająca. Mam nadzieję, że przy kolejnych będzie już tylko lepiej:)

Pozdrawiam,

Łukasz
Załączniki
IMG_0833 (1).JPG
IMG_0833 (1).JPG (103.95 KiB) Przejrzano 8696 razy
IMG_0832.JPG
IMG_0832.JPG (117.31 KiB) Przejrzano 8696 razy
IMG_0831.JPG
IMG_0831.JPG (125.27 KiB) Przejrzano 8696 razy
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Karl und Marie - ostry

Post autor: ostry_gl »

Witajcie,
Zbliża się czas poszywania, kadłuba. Poszycie będzie z listewek olchy. Chcę tu pokazać, jak można samemu zrobić takie listewki - dla mnie jako początkującego nie było to takie oczywiste. Szukałem kombinowałem, chciałem kupić. Na szczęście uwierzyłem kolejny raz w Wasze rady i zrobiłem tak jak na zdjęciach:). Nie są jeszcze idealne, ale w miarę nabywania wprawy myślę, że będzie O.K. Poszycie do K&M ma szerokość 6 mm, listewka uzyskana ze sztachety 20 mm, aż się prosi by zrobić 4 po 5 mm, ale skoro tak jest w planach z jednej listwy wychodzą mi dwie listewki do K&M i jedna 8 mm do innego modelu lub 3 do K&M i 2 mm odpadu. Grubość listewek to 2-3 mm.

Pozdrawiam,
Łukasz
Załączniki
Gotowa listewka do wstępnego przeszlifowania.
Gotowa listewka do wstępnego przeszlifowania.
IMG_0851.JPG (118.95 KiB) Przejrzano 8523 razy
Następnie przesuwamy matę i zaciski na dalszą część listwy.
Następnie przesuwamy matę i zaciski na dalszą część listwy.
IMG_0850.JPG (109.46 KiB) Przejrzano 8523 razy
Tniemy nożykiem olfy na całą długość linijki. Przejeżdżamy nożykiem kilka razy, aż do przecięcia. Często po wyciągnięciu listwy z zacisków, trzeba ją na końcu delikatnie rozciąć na całej długości.
Tniemy nożykiem olfy na całą długość linijki. Przejeżdżamy nożykiem kilka razy, aż do przecięcia. Często po wyciągnięciu listwy z zacisków, trzeba ją na końcu delikatnie rozciąć na całej długości.
IMG_0847.JPG (118.01 KiB) Przejrzano 8523 razy
Po odmierzeniu grubości mocujemy listwę i stalową linijkę w zaciskach na macie.
Po odmierzeniu grubości mocujemy listwę i stalową linijkę w zaciskach na macie.
IMG_0846.JPG (116.25 KiB) Przejrzano 8523 razy
Kupiona w markecie sztacheta olchowa, wycięta z niej piłą listewka i przycięta nożykiem listwa docelowa.
Kupiona w markecie sztacheta olchowa, wycięta z niej piłą listewka i przycięta nożykiem listwa docelowa.
IMG_0845.JPG (96.35 KiB) Przejrzano 8523 razy
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Karl und Marie - ostry

Post autor: ostry_gl »

Witajcie,
Na czas remontu przeniosłem się z warsztatu do domu i może znów wieczorami ruszy robota.
By mieć jakieś odniesienie podczas poszywania, za przykładem kolegi Dargola zrobiłem szablon pokładu i w części rufowej ostatnia wręga wydaje się zbyt szeroka. O ile część wystającego z lewej wypełnienia jest prosta do wyprowadzenia to jak pogodzić nieścisłości zaznaczone strzałkami? Chciałem zacząć jutro poszywać, ale martwią mnie te niedokładności na rufie.
Czy mieliście podobny problem?

Pozdrawiam,

Łukasz
Załączniki
Na czerwono miejsca, o których piszę w poście.
Na czerwono miejsca, o których piszę w poście.
IMG_1068.JPG
IMG_1067.JPG
IMG_1066.JPG
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Karl und Marie - ostry

Post autor: ostry_gl »

Witajcie,
Pierwsza odbojnica spasowana i gotowa do wklejenie. Zastanawiam się tylko czy nie wędruje zbyt wysoko w części dziobowej? Rozmiar listewki to 6x2 mm na całej długości.
Pozdrawiam,
Łukasz
Załączniki
IMG_1074.JPG
IMG_1074.JPG (87.21 KiB) Przejrzano 8015 razy
IMG_1073.JPG
IMG_1073.JPG (101.69 KiB) Przejrzano 8015 razy
Awatar użytkownika
Krzysiek_87
Posty: 0
Rejestracja: 12 sty 2016, 12:50

Re: Karl und Marie - ostry

Post autor: Krzysiek_87 »

Witaj,
Wydaje mi się, że wędrujesz zbyt wysoko w części dziobowej. Przejrzyj inne relacje. Pamiętam, że były dyskusje na temat wysokości pierwszej listwy.


By mieć jakieś odniesienie podczas poszywania, za przykładem kolegi Dargola zrobiłem szablon pokładu i w części rufowej ostatnia wręga wydaje się zbyt szeroka. O ile część wystającego z lewej wypełnienia jest prosta do wyprowadzenia to jak pogodzić nieścisłości zaznaczone strzałkami? Chciałem zacząć jutro poszywać, ale martwią mnie te niedokładności na rufie.
Czy mieliście podobny problem?


O tych nieścisłościach również było już pisane w jakimś temacie. Narysowany szablon jest troszkę niedopasowany do szkieletu.

Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
pablo62
Posty: 0
Rejestracja: 29 sie 2014, 09:19

Re: Karl und Marie - ostry

Post autor: pablo62 »

Zorganizuj sobie oryginalne plany zamieszczone w niemieckim (DDR) MbH (Modellbau Heute) nr 7/81.
Odbojnica biegnie wzdłuż linii pokładu. Jest znacznie grubsza niż reszta poszycia i znacznie węższa.


bez tytułu.JPG



bez tytułu 1.JPG



bez tytułu 2.JPG



Na podstawie MbH 7/81.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Karl und Marie - ostry

Post autor: ostry_gl »

Witajcie,
Dziękuję, za Wasze rady. Faktycznie w budowie opieram się na relacjach z kursu i planach (rysunkach) z Kogi. Jeżeli ma ktoś plany MbH (Modellbau Heute) nr 7/81, to proszę o kontakt na PW.
Odbojnica poszła niżej, jedna strona kadłuba została podzielona na trzy równe części i w momencie zalogowania się na forum, po skończonej robocie "oświeciło mnie", że chyba popełniłem błąd:(
Nie mając planów przyjąłem, że zrobię tak jak w relacji Wurcelstocka i pierwsza planka pójdzie na równi z pokładem. Niestety za linię pokładu przyjąłem linię 1 (zaznaczoną na zdjęciu), a nie 2, która chyba jest górną częścią pokładu). Jeśli się nie mylę, to mam dwa wyjścia, albo przy wklejaniu przesunąć listewkę ok dwa mm w górę, albo nad nią wkleić faktycznie grubszą odbojnicę o szerokości pokładu. Proszę o radę bo już się w tym zakręciłem, a czeka mnie w najbliższym czasie druga burta:)
Poniżej zdjęcia, od dziobu, rufy i obrazujące moje zapytanie.
Pozdrawiam,
Łukasz
Załączniki
Czy grubość pokłady 1-2 to faktyczna grubość odbojnicy?
Czy grubość pokłady 1-2 to faktyczna grubość odbojnicy?
IMG_1077.JPG
IMG_1077.JPG (99.97 KiB) Przejrzano 7533 razy
IMG_1076.JPG
IMG_1076.JPG (112.27 KiB) Przejrzano 7533 razy
Pabe
Posty: 0
Rejestracja: 26 sie 2014, 10:41

Re: Karl und Marie - ostry

Post autor: Pabe »

Popytaj administratora forum. Powinien mieć te plany (oryginalne) skoro firmował powstanie tych do pobrania z forum. Na podstawie czegoś je rysowano.
ODPOWIEDZ