K&M pIORT początkujący

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 149
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:K&M pIORT początkujący

Post autor: Sebastian »

Co do sił nieczystych to poszukałbym egzorcysty ;)

A tak na poważnie z tym wyginaniem listewek. Miałem podobny problem, więc powiesiłem listewki z obciążonym jednym końcem tak aby się wyprostowały, wcześniej je lekko zwilżając, tylko nie wieszaj przy kaloryferze i niech tak wisi ze 2 - 3 dni

W domu i w sklepie są różne temperatury i różne wilgotności, w domu listwa schnie, nabiera domowej wilgotności i wypacza się.
w porcie:
Korweta Elisabeth
pIORT
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:K&M pIORT początkujący

Post autor: pIORT »

ot mądrego to i miło posłuchać :) juto wieszam ciężarek i prostuję sklejkę dzieki Sebastian
pozdrawiam pIORT
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:K&M pIORT początkujący

Post autor: Tomek Aleksinski »

pIORT napisał:
ot mądrego to i miło posłuchać :) juto wieszam ciężarek i prostuję sklejkę dzieki Sebastian


A czemu Ty robisz stepke ze sklejki? Na jej krawedzi bedzie potem widac brzydka jej warstwowosc.
Lepiej uzyc litej listwy z jakiegos twardego drewna na stepke (kil).
pIORT
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:K&M pIORT początkujący

Post autor: pIORT »

i tutaj wyszedł mój absolutny brak doświadczenia (zapewne dlatego iż jestem początkujący) pomyliłem nazwy i element na którym mająbyć mocowane wręgi (czyli podłużnicę bo tak to się chyba nazywa) nazwałem stępką myśląc że to to samo. Oczywiście w/g projektu to podłużnica będzie ze sklejki a kil natutalnie lita listwa drewniana.
mam nadzieje że przez taką głupawą wpadkę laika koledzy nie przestaną podpowiadać mi w budowie K&M:silly:

pozdrawiam pIORT
pozdrawiam pIORT
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:K&M pIORT początkujący

Post autor: jerry_bee »

od biedy można zrobić kil ze sklejki - przewidzieliśmy w rysunkach kil fałszywy, więc warstwy sklejki byłyby niewidoczne. oczywiście pozostaje kwestia doboru koloru i faktury. ja bym się też bał tego, że sklejka przy cięciu może się na krawędziach strzępić, a tego raczej nic nie zakryje.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
pIORT
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:K&M pIORT początkujący

Post autor: pIORT »

no i wykonałem kolejny mały kroczek tzn oszlifowałem podłużnicę dopasowałem wręgi i złożyłem wszystko do kupy.przed sklejeniem wszystkiego w całość muszę jeszcze tylko dopracować (doszlifować) wycięcia na listwy wzmacniające na wręgach. Jeśli koledzy dostrzegą jakieś rażące błędy bardzo proszę o info. A tak to wygląda
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pozdrawiam pIORT
Awatar użytkownika
maciejza
Posty: 512
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:K&M pIORT początkujący

Post autor: maciejza »

pIORT napisał:
Jeśli koledzy dostrzegą jakieś rażące błędy bardzo proszę o info.


na szybko ... na bank bedzie to dopieszczone, ale chcesz zeby sie czepiac to sie czepiam ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

O:K&M pIORT początkujący

Post autor: Hadżi »

Witam!

pIORT napisał:
Jeśli koledzy dostrzegą jakieś rażące błędy bardzo proszę o info. A tak to wygląda


Obrazek

Maciek wskazał zkrzywienie podłużnicy, a ja chciałbym abyś przyjrzał się ustawieniu dwum ostatnim rufowym wręgom na tym zdjęciu. Według mnie są przekoszone. Aby je wyprostować należało by z jednej strony podszlifować wcięcie we wręgach. Będziesz sklejał szkielet w stoczni, więc zwróć szczególną uwagę na prostopadłość wręg i jednakową wysokość końca wręgi na prawej i lewej burcie. Podłużnice wklej na końcu kiedy klej na wręgach dostatecznie się utwardzi. One mają tylko usztywnić szkielet.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
pIORT
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:K&M pIORT początkujący

Post autor: pIORT »

Maciek wskazał zkrzywienie podłużnicy,


Jeśli chodzi o podłużnicę to jest dosyć wiotka być może dla tego że to 4mm sklejka przy lekim naciśnięciu palcem odkształca się do pożądanej lini prostej, myslę ze jak przykleję listwy wzmacniające wzdłuż osi pokładu to ta linia prosta będzie utrzymana chyba że się mylę to wyprowdźcie mnie z błędu i doradźcie jak się z tym uporać (to już druga podłużnica ze sklejki kupionej w Castoramie która po kilku dniach w domu odkształca się)

chciałbym abyś przyjrzał się ustawieniu dwum ostatnim rufowym wręgom na tym zdjęciu. Według mnie są przekoszone.


racja na zdjęciu są przekoszone z tego względu że zostały spasowane na podłużnicy nieco za lekko i się "odrobinę kołyszą" na boki podczas klejenia zostaną ustawione jak trzeba i sklejone.

pozdrawiam pIORT
pozdrawiam pIORT
pIORT
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:K&M pIORT początkujący

Post autor: pIORT »

witam
trochę długo się nie oddzywałem ale nie znaczy to, że nic nie robiłem, niestety z racji awansu w pracy mam jeszcze mniej czasu dla modelu ale to nie oznacza że go nie zbuduję.
Ale do rzeczy, wypełnienia między wręgami zrobione a teraz szlifowanie no i pomalutku coraz bliżej robienia poszycia dlatego też zacząłem rozglądać się za fornirem na pokrycie kadłuba. Postanowiłem zastosować czereśnię lub czereśnię amerykańską (według sugestii Mirka), w sprzedży znalazłem forniry takie jak na załączonych zdjęciach. Ponieważ widzę je pierwszy raz i to nie na żywo to tutaj prośba do fachowców który fornir będzie najlepszy? Romek ty do swojej K&M też chyba zastosowałeś jakąś czereśnie, co byś doradził? No i żeby nie było że pytam tyko Romka sugestie innych Kogowiczów są dla mnie równie ważne.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pozdrawiam pIORT
ODPOWIEDZ