Drukowanie planów - powiększenie

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo
KubaNowak
Posty: 10
Rejestracja: 19 sie 2021, 17:41

Drukowanie planów - powiększenie

Post autor: KubaNowak »

Witam wszystkich !

Mam pytanie dot. drukowania planów, którego nie udało mi się znaleźć na froum
Chodzi mianowicie o powiększanie planów do wydruku.
Mam rysunki w formacie jpeg; ładne, w dużej rozdzielczości, prawdopodobnie skany bezpośrednio z dokumentacji muzealnej.
Chciałbym je wydrukować, a do tego nieco powiększyć.
Arkuszy jest kilka, dodatkowo mają różą wielkość; na każdym całe szczeście, jest podziałka.
Skany są na tyle duże i dokładne że nie trzeba ich rysować od nowa, wystarczy mi zwykłe powiększenie.
I tu moje pytanie - jak to zrobić, aby mieć gotowe pliki, które można zanieść do poligrafii i bez "grzebania" puścić na ploter ?
Podejrzewam że trzeba będzie pliki konwertować, itd.
Czy ktoś z forumowiczów mógłby nakierować na instrukcje jak to zrobić ?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 45
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: Drukowanie planów - powiększenie

Post autor: columbus »

Problem nie jest prosty. Kluczową sprawą jest odpowiedź, czy rysunki są narysowane "analogowo" (ręcznie), czy w programie graficznym. Jeśli ręcznie, to podziałka na rysunkach może być narysowana z ograniczoną dokładnością a w przypadku powiększania, błąd ten narośnie. Pomijam już fakt, że takie plany z klucza są obarczone znacznymi błędami. Druga sprawa, to technika jaką była wykonana kopia tych planów. Maszyna kopiująca wprowadza dodatkowo własne błędy. Proszę dobrze mnie zrozumieć, ja nie straszę. Pragnę jedynie uczulić Kolegę na problemy związane z tworzeniem planów.
Tworząc dokumentację na własny użytek, zawsze plany analogowe przerysowuję i koryguję w technice wektorowej. Oszczędza mi to wielu rozczarowań jakich doświadczałem nie robiąc tego...
Pozdrawiam.
KubaNowak
Posty: 10
Rejestracja: 19 sie 2021, 17:41

Re: Drukowanie planów - powiększenie

Post autor: KubaNowak »

Dziękuję za zainteresowanie.
Plany są kreślone ręcznie, ale dość dokładne.
Na skanach, przy długości kadłuba ok. 80cm największa zmierzona odchyłka jest poniżej 1mm.
Celowo kombinuję z powiększeniem, dlatego że zwyczajnie chciałbym uniknąć spędzenia kilku, jeżeli nie kilkunastu, wieczorów gapienia się w ekran.

pozdrawiam
KubaNowak
Posty: 10
Rejestracja: 19 sie 2021, 17:41

Re: Drukowanie planów - powiększenie

Post autor: KubaNowak »

Ok. Usunąłem zniekształcenia jpegów w gimpie, przerobiłem na wektory; część automatycznie, trochę ręcznie.
Pozostaje pytanie - jak powiększać ? Czy inkscape albo corel dają możliwość np. narysowania odcinka o dokładnie określonej długości i następnie zmiany rozmiaru elementów na rysunku aby pokryły się z długością z owym odcinkiem ?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Drukowanie planów - powiększenie

Post autor: TomekA »

Skopiuj na kopiarkach duzego formatu - takich np. dla architektow (sa punkty ktore maja takie maszyny). Maja one mozliwosc powiekszania/pomniejszania o pol procenta i nie znieksztalcaja, wiec najpierw ustal sobie dokladnie o ile procent chcesz swe plany powiekszyc, ustaw na maszynie ten procent i wybierz format papierowych kopii i kopiuj!
Ja tak przed laty zrobilem z planami dla swego Francuza i dotad nie mam z tymi kopiami problemu.
KubaNowak
Posty: 10
Rejestracja: 19 sie 2021, 17:41

Re: Drukowanie planów - powiększenie

Post autor: KubaNowak »

Przepraszam, ale jakie kopiowanie ??
Plany mam w jpeg; no, w tej chwili już cdr / svg. Drukowane będą na ploterze.
Wiem jaką długość ma mieć kadłub finalnie na papierze, ale problem - może niejasno wyartykułowany - to: jak zmienić rozmiar owych rysunków - już w postaci wektorowej - aby na papierze wyszła taka wielkość jak jest potrzebna, bez dopasowywania % powiększenia wydrukami próbnymi.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Drukowanie planów - powiększenie

Post autor: TomekA »

Myslalem, ze Ci chodzilo o wydrukowanie (skopiowanie) planow na papierze, w pewnym powiekszeniu - zasugerowalem sie Twym pierwszym postem...
Ja zabralem plik ktory sobie zapisalem na thumb drive do kserokopiarni - tam mozna zrobic wydruki papierowe bezposrednio z tego pliku jpeg (czy innego), w odpowienim powiekszeniu.... ;)
Awatar użytkownika
gdas
Posty: 53
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Drukowanie planów - powiększenie

Post autor: gdas »

Witam
Corel skaluje w % , tak ze musisz wiedzieć ile wpisać aby powiększyło do żądanego wymiaru , można się bawić metodą prób i błędów , ja takie rzeczy robię w rhinoceros , dosłownie trzy kliknięcia i mam gotowy plik wyjściowy , jak to nic tajnego to podeślij plik to wyskaluje
KubaNowak
Posty: 10
Rejestracja: 19 sie 2021, 17:41

Re: Drukowanie planów - powiększenie

Post autor: KubaNowak »

A czy mógłbyś zdradzić jak to zrobić ? Zasadniczo miło jest jak ktoś coś robi za mnie, ale chciałbym się tego nauczyć - chociażby na przyszłość.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
gdas
Posty: 53
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Drukowanie planów - powiększenie

Post autor: gdas »

W corelu czy w rinoceros?
ODPOWIEDZ