Cutty Sark

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo
MiSza
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Cutty Sark

Post autor: MiSza »

Przymierzam się do budowy tego żaglowca i poczyniłem w tym kierunku już pierwsze kroki. Podstawą są zeskanowane i powiększone wycinanki Małego Modelarza. Szkielet jest w zasadzie gotowy i tu zaczęły się schody. Po przymierzeniu do posiadanych Planów Modelarskich tej jednostki okazało się, że o ile podstawowe wymiary zgadzają się mniej więcej, to maszt są przesunięte, pokład rufowy jest krótszy, a dziobowy ma w rzucie z góry inny kształt. Chciałbym prosić kolegów o informacje na temat posiadanych przeze mnie publikacji (chodzi głównie o ich zgodność z oryginałem) i gdzie można zdobyć w miarę wiarygodny plan generalny jednostki.
Awatar użytkownika
Handszpak
Posty: 153
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Cutty Sark

Post autor: Handszpak »

Cutty Sark, to taki okręt który miał burzliwą karierę. Stracił maszty podczas pierwszej wojny światowej, był przestosowywany do przewozu różnych towarów, to nie był kliper typowo herbaciany, stąd mogą wynikać różnice w opracowaniach. Generalnie na twoim miejscu wzorował bym się na PM, moim zdaniem wystarczające odwzorowanie w stosunku do zdjęć tego okrętu ze szlaku wełnianego, czy herbacianego. Jak już założysz relacje to możesz się spodziewać uważnej obserwacji i wydatnej pomocy z mojej strony, bo mam sentyment do tego okrętu, i posiadam nieco materiałów na jego temat.

Pozdrawiam:)
MiSza
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Cutty Sark

Post autor: MiSza »

Dzięki. Widzę,że będę musiał nanieść poprawki na szkielet
MiSza
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Cutty Sark

Post autor: MiSza »

Handszpak co sądzisz o planach firmy Artesania Latina
Awatar użytkownika
Handszpak
Posty: 153
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Cutty Sark

Post autor: Handszpak »

Moim zdaniem najlepsze plany to te:
http://www.cuttysark.org.uk/index.cfm?fa=contentShop.productList&directoryId=6
te plany z zestawu artesani mają duzo rysónków takielunku, ale to są raczej rysunki poglądowe jak zamontować części z zestawu, smiem twierdzic ze akurat w tym przypadku PM są lepsze.
Awatar użytkownika
Toolamasz
Posty: 18
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Cutty Sark

Post autor: Toolamasz »

Handszpak napisał:
Moim zdaniem najlepsze plany to te:
http://www.cuttysark.org.uk/index.cfm?fa=contentShop.productList&directoryId=6
te plany z zestawu artesani mają duzo rysónków takielunku, ale to są raczej rysunki poglądowe jak zamontować części z zestawu, smiem twierdzic ze akurat w tym przypadku PM są lepsze.


Ahoj! Ja również zbieram dokumentację do tego pięknego żaglowca - nie będę więc zakładał nowego tematu tylko odświeże stary B)
-ciężko obecnie kupić plany modelarskie nr 74 z 1976r. - nie ma ich na żadnej aukcji - może któryś z Kolegów ma do sprzedania lub zeskanowane?
- te brytyjskie plany ktoś kupował? warto? bo trochę funciaków kosztują :side:
-poszukuję też zdjęć/filmów zrobionych "na żywo" bo na razie na wycieczkę do Londynu się nie wybieram (choć nie wykluczam tego w końcowej fazie budowy) - gdyby ktoś z Braci Modelarskiej takowe posiadał chętnie zamienię się za komplet mieszkańców Puszczy Białowieskiej :P Na razie ściągam z internetu wszekie zdjęcia szczegółów na jakie się natknę

pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Cutty Sark

Post autor: Emilius »

Toolmasz,
nie mogę obiecać że będzie to szybko ale udostępnię Ci materiały dość dokładne odnośnie Cutty Sarka. Są w trakcie opracowania.
mam też PM74. dowiem się tylko ile będzie kosztował skan dużego formatu i nie ma problemu.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
Toolamasz
Posty: 18
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Cutty Sark

Post autor: Toolamasz »

Wielkie dzięki za zainteresowanie - koszty skanów pokryję oczywiście z naddatkiem na futrzaki B)

Doszukałem się takżeinformacji, że w 1966r. w numerze 18 PM również był opisywany ten kliper - nie wiesz może Emilius czy może tam być coś innego czy to będzie po prostu powtórka?
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Cutty Sark

Post autor: Emilius »

Generalnie wydania naszych planów modelarskich to wznowienia. zakładam, że jeśli nawet jakieś niewielkie nowsze informacje są, to i tak w najnowszych wydaniach, choć nie nie spotkałem się z tym osobiście.
Póki co na razie nie ma pozycji typu "anatomy" choć nie do końca:whistle: . Nie będę uprzedzał zdarzeń.
Na razie proszę o cierpliwość. :)
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
Toolamasz
Posty: 18
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Cutty Sark

Post autor: Toolamasz »

Toolamasz napisał:
[...]na razie na wycieczkę do Londynu się nie wybieram (choć nie wykluczam tego w końcowej fazie budowy)[...]


właśnie się doszukałem przybliżonej daty ponownego otwarcia statku do zwiedzania:
"The ship was originally due to re-open in 2009 but Cutty Sark suffered a major fire on 21 May 2007 which resulted in a 14-month delay on the project and significantly increased costs. Thankfully, due to heroic fire-fighting there was amazingly little damage to the ship’s original material and the Conservation Project can continue as planned. With additional significant financial contributions from The Heritage Lottery Fund and Sammy Ofer, The Cutty Sark Conservation Project is back on course, due to re-open in Spring 2010."
Mam zatem z półtora roku spokojnej pracy nad gromadzeniem dokumentacji i robotami "grubymi" - przed wiosną 2010 nie ma co liczyć na zwiedzanie pokładu :side:
ODPOWIEDZ