programy CAX

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo
pietrzak3
Posty: 12
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

programy CAX

Post autor: pietrzak3 »

Witam wszystkich

Obecnie piszę artykół do Modelarza na temat zastosowania programów komputerowych typu CAX w modelarstwie.
W pierwszym artykule chcę opisać rodzaje programów CAX.
Co o tym myślą szanowni koledzy?

Pozdrawiam
Arek
Pozdrawiam
Arkadiusz
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:programy CAX

Post autor: ataman »

Napisz nam chłopie, tak łopatologicznie, co takie programy mogą, jak je można wykorzystac w modelarstwie, na ile mogą byc pomocne... bo pewnie niewielu z nas sie z takim ustrojstwem spotkało... a wtedy Ci napiszemy, czy fajne toto może byc..
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KID
Posty: 246
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:programy CAX

Post autor: KID »

Ważna jest też dostępność takich programów, dla przeprowadzenia jakichkolwiek testów.
Pozdrawiam,

Krzysztof Duvnjak

Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

O:programy CAX

Post autor: JurekBin »

Sam jestem ciekaw z czym i jak się to je.
Kiedy to ma się ukazać?
Wówczas muszę sobie zaklepać ten numer.
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:programy CAX

Post autor: rczarnec »

CAX w właściwie CAx to wszystkie programy typu CAD/CAM (literkę 'x' należy zastąpić tą właściwą).
Arek, artykuł będzie bardzo ciekawy w szczególności jeśli chodzi o następujące aspekty:
- modelowanie kadłuba na podstawie dostępnych profilów / przekrojów;
- pomoc w wyznaczaniu przekrojów w zadanych miejscach;
- wizualizacja 3D;
- wymagane umiejętności (w szczególności programistyczne - chodzi o kody, skrypty i.t.d.);
- wspomaganie projektowania z uwzględnieniem obrabiarek cyfrowych (profile, płaskorzeźby).
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
awas
Posty: 434
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:programy CAX

Post autor: awas »

rczarnec napisał:
CAX w właściwie CAx to wszystkie programy typu CAD/CAM (literkę 'x' należy zastąpić tą właściwą).
Arek, artykuł będzie bardzo ciekawy w szczególności jeśli chodzi o następujące aspekty:
- modelowanie kadłuba na podstawie dostępnych profilów / przekrojów;
- pomoc w wyznaczaniu przekrojów w zadanych miejscach;
- wizualizacja 3D;
- wymagane umiejętności (w szczególności programistyczne - chodzi o kody, skrypty i.t.d.);
- wspomaganie projektowania z uwzględnieniem obrabiarek cyfrowych (profile, płaskorzeźby).


Robert jest bardziej biegły i ujął kilka punktów bardziej zaawansowanych.
Chciałbym zaproponować aby zrobić jeden chociaż przykład, związany z wyznaczeniem przekroju w zadanym miejscu. Można by było ten przykłąd rozwinąć tak aby wykreślić jedną wregę, dla modelu budowanego w stylu admiralicji. Dla wyjaśnienia, po to aby wykręślić jedną wregę podwójna trzeba zrobić trzy przekroje przesuniete o grubość wregi.
Jakbysmy umieli rysować takie wręgi moglibyśmy kiedyś spróbować zrobic jakis KOGOWY projekt dotycczący modelu w stylu admiralicji. Jesli bedzie zainteresowanie to sprecyzuję dokładniej ten pomysł.

Trzymajcie się
Artur
NPX
Posty: 14
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:programy CAX

Post autor: NPX »

Ja od siebie dodam, że programy typu CAx nie są specjalnie tanie:( (zasadniczo to trochę kosztują...:blink: jeśli mowa np. o AUTOCADzie w wersji LT to jest to wydatek rzędu 4000 złotych:pinch: - wersja LT działa głównie w 2D i ma okrojoną aksonometrie oraz braki względem komend...). Przyznaję, że nie wiem jak kształtują się ceny innych programów do grafiki wektorowej no ale pewnie tanie nie będą...:unsure:

Co do artykułu to świetna myśl:woohoo: i zagadnienia poruszane chętnie przeczytam. Wydaje mi się tylko, że odczuję niedostatek ponieważ zakładam, że artykuł będzie o tym co te programy mogą a nie o tym JAK TO ZROBIĆ B) !!!

Myślę więc, że po ukazaniu się artykułu w MODELARZU konieczne będzie rozpoczęcie ożywionej dyskusji na forum.
W stoczni:
- DŻONKA

Pozdrawiam
Szymon Nicpon
pietrzak3
Posty: 12
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:programy CAX

Post autor: pietrzak3 »

Witam

Widzę, że ten temat wzbudza szereg pozytywnych emocji.
Dlatego też powiem, że jeśli się uda to bedzie cały cykl poświęcony temu tematowi.
W pierwszym artykule żeczywiście zamierzam podać rodzaje tych programów, ale pokażę też skąd ściągnąć darmowe wersje. Następnie chciałbym zaproponować kurs zarówno programu 2D jak i 3D.
Pozdrawiam
Arek
Pozdrawiam
Arkadiusz
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:programy CAX

Post autor: mirek »

Ja to się tylko mogę cieszyć z podjęcia tego tematu, a gdyby jeszcze się udało połączyć to co proponuje Awas to można by rzec cudowna sprawa czyli powstało by cos w rodzaju projekt kogi .
Myślę , że twój pomysł ma ogromne szanse na powodzenie , bo nawet jeżeli ktoś nie podoła w pracy z programem to przecież będzie można opublikować poszczególne rysunki ( tak jak Dżonka i K&M) i podejrzewam , że wielu chętnych sie znajdzie do pomocy i współpracy
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:programy CAX

Post autor: rczarnec »

No to ja już czekam.
Tutaj można znaleźć listę typów programów CAx.

Jeśli chodzi o cenę to przyglądałem się dwóm programom CAD całkowicie darmowym:
- Alibre Xpress (nieco okrojona wersja w stosunku do Professional) - po zarejestrowaniu pierwsze 30 dni w wersji Pro., potem Xpress.
- PowerSHAPE z ograniczonym modułem eksportu / importu plików.

Tutaj natomiast znajdziecie listę innych bardziej lub mniej funkcjonalnych darmowych programów CAD/CAM na różne platformy systemowe. Co ciekawe (pisałem o już tym w innych postach) wymieniany jest tam również Blender - przy zachowaniu pewnych ustawień widoków 3D i kamery efekty są zaskakujące.
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
ODPOWIEDZ