KROK 7 - Szkielet

Zapraszamy do udziału w projekcie !!!
ODPOWIEDZ
grzesiek
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: grzesiek »

Witam Wszystkich
No wiec zachecony przez Jerrego znowu mam pytanko, które już kiedys zadałem ale jakoś nie znalazłem odpowiedzi a teraz znowy jest na czasie. Ponieważ znalazłem stolarnie gdzie moga mi zrobić listewki na poszycie wiec musze zadać jeszcze raz pytanie o długość listwek na poklad i na poszycie, bo szerokość i grubość juz były podane parę razy a jak maja mi wycinać to chciałbym wiedziec jakiej minimalnej długości mają byc. Tak samo, jesli znowu nie wyprzedzam tematu to jak to mozliwe to prosiłbym o oszacowanie ilości listewek na poklad i poszycie. I jeszcze jedno pytanko. Prawdopodobnie jest mozliwosc ze w stolarni przygotowali by listewki z olchy lub brzozy. Które drzewo byłoby lepsze do celów budowy K&M?
Dzieki za ewentualne odpowiedzi i Pozdrawiam
GrzesiekR
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: mirek »

No to jak taka pilna sprawa z tymi listewkami ;) to Grzesiu tak, na kadlub niezbedna ilość to 60 zst. listewk 6x2 - 2,5 mm o dlugości 670 mm i myslę że olcha berdzie dobra . Poklad natomiast proponuję zrobiś z brzozy 5x2x 500 w ilości minimalnej 36 szt . To są absolutnie niezbędne ilości listewek , a co zrobisz jak któraś pęknie ? lub coś nie wyjdzie przy pokryciu . Radzę zrobić maly zapas listewek chociaż na kadłub. Myślę , że teraz uzyskaleś w maiarę dokladną od powiedź na nurtujące cię pytanie :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: Tomek Aleksinski »

grzesiek napisał:
Witam Wszystkich
No wiec zachecony przez Jerrego znowu mam pytanko, które już kiedys zadałem ale jakoś nie znalazłem odpowiedzi a teraz znowy jest na czasie. Ponieważ znalazłem stolarnie gdzie moga mi zrobić listewki na poszycie wiec musze zadać jeszcze raz pytanie o długość listwek na poklad i na poszycie, bo szerokość i grubość juz były podane parę razy a jak maja mi wycinać to chciałbym wiedziec jakiej minimalnej długości mają byc. Tak samo, jesli znowu nie wyprzedzam tematu to jak to mozliwe to prosiłbym o oszacowanie ilości listewek na poklad i poszycie. I jeszcze jedno pytanko. Prawdopodobnie jest mozliwosc ze w stolarni przygotowali by listewki z olchy lub brzozy. Które drzewo byłoby lepsze do celów budowy K&M?
Dzieki za ewentualne odpowiedzi i Pozdrawiam
GrzesiekR


A ja myslalem, ze budujecie ow model z jakiegos niemieckiego zestawu, wiec po co przygotowywac sobie wlasny material?
Ale, jesli juz, to odpowiadam:

Dlugosc listewek na poszycie powinna byc nieco dluzsza od calkowitej dlugosci kadluba, chyba ze chcesz laczyc na styk krotsze listewki, tak jak to robiono w pelnowymiarowych praktykach (bo nie bylo tak dlugich desek, aby nimi poszyc cala dlugosc kadluba).
Nawiasem mowiac, kadlub w modelu poszyty listewkami na cala dlugosc, wyglada nienaturalnie - z tego wlasnie powodu.

A jesli chodzi o ilosc listewek potrzebnych na poszycie kadluba, to najpierw zmierz sobie sznurkiem czy nitka szerokosc burty na srodkowej wredze (tej najbardziej pekatej w srodokreciu), od gory az do stepki, po czym podziel ten wymiar przez szerokosc Twej listewki na poszycie. Do tak otrzymanej liczby dodaj okolo 15-25% (na zepsute listewki w trakcie montazu) i otrzymasz calkowita liczbe listewek potrzebnych na poszycie burtowe. Aha, pamietaj tez, ze jeszcze istnieje druga burta - ta ze strony przeciwnej, ha ha!!! Pomnoz wiec ta liczbe przez 2!!!

Co do pokladu, to zmierz jego dlugosc i szerokosc i ustal, ile listewek zmiesci sie w tym prostokacie. Listewki te powinny miec inna szerokosc niz te na poszycie burtowe.

A czy ta stolarnia nie moglaby Ci powycinac listewki na model np. z drewna owocowego, jak chocby czeresnia, jablon czy sliwa? Co do tego czy brzoza jest lepsza od olchy, to juz Ty musisz samemu zdecydowac, co Ci bardziej odpowiada, bo oba gatunki sa rownie dobre. Na poklad najlepszym bedzie buk, bo ma sloje w ksztalcie malenkich cetek, doskonale imitujacych naturalne sloje debu w skali modelu. Zakladam, ze w Polsce nie jest dostepne drewno holly - ono bowiem najlepiej sie nadaje na listewki na poklad do modeli.

Zycze wesolego dlubania przy modelu!

Tomek
grzesiek
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: grzesiek »

Witam
Bardzo dziękuję za odpowiedz i oczywiście ze traktuje te dane jako szacunek i napewno zrobie je troszke dłuższe i znacznie wiecej bo jak znam życie i prawa Murphy'ego to listewka przycieta na miarę jest zawsze zakrótka. Właśnie tak bedę kombinował zeby poszycie zrobić z olchy a pokład z brzozy. Bardzo dziekuję raz jeszcze.
Pozdrawiam
GrzesiekR
grzesiek
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: grzesiek »

Witam ponownie
Tomku bardzo dziekuję za informacje. Czytałem trochę literatury a zwłaszcza "Budowe Modeli Okrętów Dawnych" i tam nie spotkałem jak obliczac ilosci. A jeśli chodzi o stolarnie to dzisiaj ją znalazłem i wstępnie pytałem sie czy sa wstanie mi zrobić takie listweki na pokład i poszycie z drzew liściastyw i właściciel stwiedził ze tak i wspomniał o olsze i brzozie. W czwartek pojadę jeszcze raz juz z wymiarami i pogadam o szczegółach.
Mirku mam jeszcze jedno pytanko związanie z wymiarami w zestawieniu Jerrego jest też listweka na kil o wymierze 8 mm czy byłbys łaskawy podac troszke więcej szczegółów na temat pozostąłych wymiarów to odrazu hurtem zrobie to w stolarnii.
Jeszcze raz dziękuje za informacje
Pozdrawiam
GrzesiekR
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: mirek »

Listwy 8 mm będą potrzebne na kil :) i więcej juz nic nie powiem :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Pozdrawiam Mirek Rybus
grzesiek
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: grzesiek »

Witaj Mirku
Rozumiem ale myślę że jedno możesz powiedzieć ;) przekrój listewki ;) ;)
Pozdrawiam
GrzesiekR
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: mirek »

Grzesiu wstrzymaj się do jutra , jery_bee to opisze napewno jutro :)
Pozdrawiam Mirek Rybus
grzesiek
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: grzesiek »

Mirku
to był taki drobny żarcik. Te infa ktore podałes na temat listewek sa dla mnie w zupełności wystarczające. :) :)
Pozdrawiam
GrzesiekR
grzesiek
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:KROK 7 - Szkielet

Post autor: grzesiek »

Witam
Mirku Tomku mam znowu pytanko (wiem jestem strasznie upierdliwy ;) ) Chodzi jeszcze o drewna na poszycie (wiem w intenecie jest artykuł o drewnie i czytałem go) i pokład jesli było by drewno z ameryki południowej to jakie gatunki mozna do tego wykorzystać.
Dziekuję za odpowiedź i Pozdrawiam
GrzesiekR
ODPOWIEDZ