Lokomotywa Hachette

Tu mozna narzekać i pisać o sprawach nie związanych z tematami forów
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Lokomotywa Hachette

Post autor: bartes123 »

Witajcie,
Długa opowieść na krótko ;) Młody ma 5 lat i niezłego świra na punkcie kolei. Oczywiście szczególnie (ale nie koniecznie) bardzo podobają mu się parowozy. No i teraz całe na biało wjeżdża Hachette i ich nowa kolekcja:
https://kolekcja-lokomotywa.pl/
I teraz tak, kilka kwestii:
- jeżeli chodzi o koszt ogólny przy prenumeracie - 6 tysi za 3 lata co miesięcznych zabaw z młodym przy budowie ciuchci to w sumie nie aż tak wygórowana cena, a jestem w takim momencie życia, że w sumie stać by mnie było na taki wydatek (160 ziko miesięcznie) aczkolwiek nie ukrywam, że potrafi te wyliczenie zerwać czapkę z głowy,
- jeżeli chodzi o jakość i wykonanie tego modelu, to raczej nie oszukuje się że będzie pięknie i super (chociaż przy 6 tysiącach powinno być), ale sama perspektywa zbudowania takiego modelu od zera z uwzględnieniem tego jak co w środku działa to niezła nauka dla młodego,
- nie ma chyba żadnej innej alternatywy na rynku, więc w sumie

No i tu mam takie wątpliwości, czy nie ma żadnej alternatywy na rynku? Żadnego modelu lokomotywy do złożenia od początku do końca? Coś tam szukałem i ogólnie to tylko gotowe modele wchodzą w grę, a to mnie nie interesuje. Jest jeszcze Orient Express z Lego, ale to też chyba koszt ponad 2 tysięcy na jedno podanie no i wciąż to model z klocków lego, a nie miniatura lokomotywy.

Co myślicie? Jakie wasze przemyślenia? Zapraszam do dyskusji ;)

Ps. Oczywiście modelarstwo szkutnicze na zawsze w moim sercu. W końcu wrócę. Chyba że mnie krew zaleje albo uj strzeli, jak to powiedziała mucha gdy wleciała w...
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 465
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Lokomotywa Hachette

Post autor: antosiek »

Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Lokomotywa Hachette

Post autor: Jarcio »

Jeśli nie straszny Ci karton to są opcje modeli, w których części są już wycięte laserem. Odpada zatem element żmudnego cięcia. Pozostaje jedynie poskładać wszystko w całość, choć niewątpliwie rodzaj skomplikowania pracy będzie tutaj inny niż w modelu Hachette. Efekt końcowy też pewnie będzie inny, ale cena jest diametralnie różna.

https://www.answer.pl/pl/kolej/2705-par ... serem.html
Awatar użytkownika
Virs
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2016, 17:30

Re: Lokomotywa Hachette

Post autor: Virs »

Bardziej niż cena obawiałbym się że to na tyle niszowy temat i na tyle drogi że mało osób w to wejdzie a oni roszczą sobie prawo do przerwania kolekcji i tutaj może być problem. Ja bym szedł w kartonówkę albo h0 bo w tej cenie za tą kolekcję już można się pobawić, a zawsze można odsprzedać.
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 34
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: Lokomotywa Hachette

Post autor: Jacek. »

Jak masz fb to odnaleźć stronę budowa modeli od podstaw.. Jest tam modelarz co robi modele lokomotyw od podstaw. Na pewno doradzi.
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Lokomotywa Hachette

Post autor: Tomasz_D »

Załączniki
Zrzut ekranu 2024-02-29 165728.jpg
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Lokomotywa Hachette

Post autor: bartes123 »

No jestem z powrotem. Dzięki za szeroki odzew. Przede wszystkim wdzięczny jestem że mnie nikt nie zjechał od góry do dołu za to że "planuje budowę z kolekcji Hachette" ;)

A zatem do meritum i od końca jadąc.
1) TomaszD - to jest pomysł w sumie najbardziej super, nie tylko jako alternatywa ale też jako coś dodatkowego. Nie wiedziałem o tych klockach prawdę mówiąc, a jedyne co znalazłem to Orient Express od Lego z zeszłego roku i kosztuje też w okolicach 2-2.5 tysia. Ale zdecydowanie nie dla 5-latka to prezent. O Cobi pomyślę na serio. Bardzo dziękuję za tę podpowiedź.
2) panowie, jak wspominałem wcześniej, finanse nie są już czynnikiem decydującym. Co prawda tygodnik po 4 dyszki za numer to jakiś koszt jest, ale faktycznie bardziej bałbym się ubicia prenumeraty w trakcie jej trwania. Chociaż producent o zakończeniu prenumeraty przed czasem nic nie mowi a jedynie ostrzega o możliwości podniesienia ceny. Ale wtedy już, w zależności od tego ile wartościowych i jakich informacji zawierają gazetki dołączane do cześci, jest możliwość kontynuowania prenumeraty u Niemców. Nie wiem, nie mam doświadczenia z Haczetami i GiGIDeagosrtini i ichniejszymi prenumeratami, nie wiem czy jakaś zakończyła się u nas śmiercią gwałtowną i przed terminem.
3) syn ma 5 lat (będzie miał w połowie marca) i na kartonowe wycinanki jest stanowczo za mały. Powiedziałbym nawet że jest za mały na plastiki od Ravela również. To nie ten wiek. A ten grzmot od Haczeta ma mieć ponad metr długości. Jest to dosyć wielkie i masywne. No i dojdzie pretekst cyklicznego spędzania czasu wpsólnie przy jakiś pracach, które mają szanse zakończyć się w sposób spektakularny (uruchomieniem modelu albo klęską ;)
4) niespecjalnie interesuje mnie budowa modelu ciuchci od podstaw własnym sumptem. Po pierwsze o wiele bardziej kocham modelarstwo szkutnicze i zapach drewna, po drugie jak mam do wyboru poświęcić na coś 3-4 lata życia i kupę kasy, prób, błędów, porażek i jakiś tam sukcesów, a z drugiej strony budowę modelu z gotowych prefabrykatów, prowadzonym będąc za rączkę od początku do końca, to nie będę się nawet zastanawiał.

Myślę że decyzja wstępnie już zapadła. Najbardziej zależało mi na informacjach czy ta prenumerata ma w ogóle jakiś sens. Czy faktycznie jest ryzyko, że przestaną ją wydawać, ewentualnie Wasze dotychczasowe doświadczenia z modelami Haczete albo GiGiDeagostini (czy jakoś wykonania poszczególnych części jest akceptowalna czy woła o pomstę do nieba) - ja widziałem tylko Czarną Perłę z takich prenumerat i w sumie nie wyglądało to najgorzej, jak na zestaw dla amatora. Czy cena do 6 tysięcy za taki model jest akceptowalna, to juz mysle że kwestia bardzo indywidualna jest.
Awatar użytkownika
Throd77
Posty: 42
Rejestracja: 24 kwie 2023, 10:04
Lokalizacja: {"name":"Pi\u0142a (wielkopolska)","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Lokomotywa Hachette

Post autor: Throd77 »

Occre robi trochę lokomotyw może coś z ich oferty?
dziwny
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2023, 16:32

Re: Lokomotywa Hachette

Post autor: dziwny »

Witam.

Na temat Hachette się nie wypowiem, bo nigdy nie zbierałem. Wydaje mi się,że dla dzieciaka w wieku 5 lat to nawet i klocki o tym stopniu skomplikowania (COBI) mogą być zbyt dużym wyzwaniem (porównuję do mojej córki - obecnie lat 7, chociaż ja w jej wieku to już miałem sklejony z plastiku cały arsenał czapli i łosi). Sam jestem modelarzem kartonowym i potwierdzam, że efektownie sklejony duży parowóz, to tak z 5 lat intensywnej praktyki by się przydał (z autopsji - zaczynałem w wieku około 5 lat z prostymi modelami, w wieku około 10 lat kleiłem już zaawansowane modele z "Małego Modelarza"; jak mi wtedy wychodziły to już inna sprawa - ja byłem zadowolony).
Swoją drogą, to na początek modelarstwa polecam dla Twojego syna proste kartonowe modele sylwetkowe - koszt takiego to nawet mniej niż 10zł - https://www.answer.pl/pl/97-modele-dla- ... atkujacych) lub inne różno-tematyczne do ściągnięcia za free i wydrukowania https://creativepark.canon/en/index.html.
Jeśli jednak chodzi o wspólne spędzanie czasu i zestawy z parowozem do samodzielnego montażu (z synem jako dzielnym pomocnikiem, a nie głównym konstruktorem), to może np.:
https://occre.com/en/collections/modelismo-ferroviario.

Pozdrawiam
Sebastian
Awatar użytkownika
Greenhorn
Posty: 11
Rejestracja: 30 lis 2021, 22:06

Re: Lokomotywa Hachette

Post autor: Greenhorn »

W Modelnecie masz zestawy lokomotyw za nieduże pieniądze. Są też zestawy modeli okrętów. Tutaj masz link
https://modelnet.pl/szukaj?controller=s ... Lokomotywa
ODPOWIEDZ