mosiądz w modelu

Tu mozna narzekać i pisać o sprawach nie związanych z tematami forów
ODPOWIEDZ
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

mosiądz w modelu

Post autor: myszor »

Ostatnio wertuje mądre książki o budowie żaglowców i nigdzie nie wyczytałem żeby kadłuby były zbijane i wzmacniane gwoździami mosiężnymi .
Pytanie jest takie , czemu My tu na tak zacnym Forum - KOGA ,rozpowszechniamy imitowanie gwoździ mosiądzem a nie stalą ?
Czyżby to było zapożyczone od kogoś kto tak wymyślił i My to powielamy .
Moim zdaniem jest to wielki błąd . Stal tak samo zaśniedzieje a będzie bliżej prawdy historycznej .
Budujmy tak piękne modele a szpecimy je tymi "złotymi" kropkami . :(
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
tadheus
Posty: 0
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: mosiądz w modelu

Post autor: tadheus »

Bo Koledzy przyzwyczajeni do "Cepelii" ;).
Pozdrawiam, Paweł.
Awatar użytkownika
awas
Posty: 434
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: mosiądz w modelu

Post autor: awas »

Andrzeju
Ja używam mosiądzu do kołkowania dlatego, że mosiądz się nie świeci jak zaśniedzieje. (Chyba, że od razu polakierujesz) Kolor jest szarobrązowy, widoczny ale nie dominujący.
Nie używam drutu stalowego ponieważ po pewnym czasie nie tylko zaśniedzieje, ale potrafi przebarwić drewno przy takim kołku. Tworzą się paskudne "zacieki". Można to zobaczyć na niektórych muzealnych modelach.
Używam też mosiądzu z tego powodu, że kołkowanie jest łatwiejsze. Wydaje mi się, że ostateczny efekt jest zbliżony przy kołkowaniu mosiadzem i drewnianymi kołkami.

Ale tak naprawdę z powodu przyzwyczajenia do "Cepelii". Rację ma jak zawsze Tadheus. :)
Awatar użytkownika
tadheus
Posty: 0
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: mosiądz w modelu

Post autor: tadheus »

Koledzy, a jak wyglądały te gwoździe i ich okolica po chwilowym pobycie w wodzie morskiej nie mówiąc o wieloletnim.
Pozdrawiam, Paweł.
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: mosiądz w modelu

Post autor: Kazek »

ja się nie znam
Ostatnio zmieniony 18 lut 2014, 22:18 przez Kazek, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
tadheus
Posty: 0
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: mosiądz w modelu

Post autor: tadheus »

Myślę, że zdjęcie załatwia sprawę brudzenia przy szlifowaniu. Patyna to osobny rozdział. Gwoździe żelazne dość miękkie wbite w gruszkę bez nawiercania i szlifowane.
Załączniki
20140218_213157.jpeg
Pozdrawiam, Paweł.
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: mosiądz w modelu

Post autor: myszor »

Zdrać jak to się robi i czym że nie brudzi .
Jaką patyne na to byś użył ?
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
tadheus
Posty: 0
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: mosiądz w modelu

Post autor: tadheus »

Gwoździe i drewno szlifowane płótnem ściernym o gradacji 100,można to poprawić 240 i będzie dość.
Kaziu,dlaczego te Twoje gwoździe na zdjęciu nie były wstępnie szlifnięte przed kołkowaniem???
Takie są powygryzane od przecinania.To na efekt sam zapracowałeś.
Przynajmniej na podstawie zdjęcia tak to można ocenić.
Pozdrawiam, Paweł.
ODPOWIEDZ