Poszukiwanie

Tu mozna narzekać i pisać o sprawach nie związanych z tematami forów
Rosol154
Posty: 16
Rejestracja: 01 mar 2011, 22:23

Poszukiwanie

Post autor: Rosol154 »

Witam, szukam sklepu gdzie mógłbym kupić materiał na poszycie. Przeszukałem cala swoja okolice i nigdzie nie znalazłem odpowiedniego materiału. Zabrałem się za szukanie w necie. Ale niestety tak, że nic nie znalazłem. Mozę wina jest po stronie mojego nazewnictwa tego typu drewna. Jestem początkującym modelarzem. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Poszukiwanie

Post autor: stefan »

Rosol154 pisze:Witam, szukam sklepu gdzie mógłbym kupić materiał na poszycie. Przeszukałem cala swoja okolice i nigdzie nie znalazłem odpowiedniego materiału. Zabrałem się za szukanie w necie. Ale niestety tak, że nic nie znalazłem. Mozę wina jest po stronie mojego nazewnictwa tego typu drewna. Jestem początkującym modelarzem. Proszę o pomoc.



Materiał na poszycie? hmmm...
To jest ciężka sprawa, To poszycie, to ma być czego? może chodzi o kołdrę, na ten przykład? jak tak, to spróbuj w pasmanterii, abo w innym sklepie z tkaninami.
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Poszukiwanie

Post autor: bartes123 »

Napisz do szanownego Mirosława Rybusa. Podaj mu co i ile potrzebujesz.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Poszukiwanie

Post autor: Jarek »

Rosol154 pisze:Witam, szukam sklepu gdzie mógłbym kupić materiał na poszycie. Przeszukałem cala swoja okolice i nigdzie nie znalazłem odpowiedniego materiału. Zabrałem się za szukanie w necie. Ale niestety tak, że nic nie znalazłem. Mozę wina jest po stronie mojego nazewnictwa tego typu drewna. Jestem początkującym modelarzem. Proszę o pomoc.


Zadając takie pytanie musisz bardziej szczegółowo określić co to ma być ? Poszycia robi się z różnych materiałów w zależności od modelu.
Rosol154
Posty: 16
Rejestracja: 01 mar 2011, 22:23

Re: Poszukiwanie

Post autor: Rosol154 »

Już wyjaśniam, otóż zacząłem budowę modelu HMS Hunter na podstawie wycinanki Shipyard. Jest on powiększony do formatu kartki papieru A3 (skala chyba 1:72). Szkielet został wykonany z kartonu, wypełniony pianka i zaszpachlowany. Moja znajomość modelarstwa jest niestety niewielka, mam na koncie tylko Dżonkę. I tu jest prośba w doborze materiału na poszycie kadłuba. Nie chciałbym wykonywać go z forniru 0.6mm ponieważ troszkę jest to za cienkie. Myślałem nad obłogiem około 2mm, ale w moim rejonie trudno go dostać. I jeszcze gatunek drewna hmm... Myślę nad grusza, brzoza albo olcha.


Pozdrawiam Rafał
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Poszukiwanie

Post autor: RomekS »

Rosol154 pisze: Szkielet został wykonany z kartonu, wypełniony pianka i zaszpachlowany.


Wstaw fotkę szkieletu to coś poradzimy.
Z obłogiem jest trudno (kruchy i łupliwy),
listewki do kartonu nie pasują (do pianki nie przybijesz),
pozostaje fornir, który wcale nie jest za cienki,
łatwo się klei, trudniej kształtuje poprzecznie.

Ale bez fotki trudno radzić.
Nie znasz skali modelu ?.
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Poszukiwanie

Post autor: PanLipazMiodem »

Do zapiankowanego i zaszpachlowanego kadłuba fornir 0,6mm jak najbardziej się nadaje (jeżeli oczywiście powierzchnię kadłuba masz na gładko wyszlifowaną bez dziur i nierówności). Obłóg też byłby dobry ale moim zdaniem to niepotrzebne męczenie się. Musiałbyś go giąć na gorąco, ciężko to wycinać i mogło by się odklejać od pianki i szpachli z "flakami" itp. Nadburcia zrobiłbym na twoim miejscu z tektury i takie coś oklejał fornirem. Uwierz mi, to nie takie trudne a jak się nie uda to zrywasz i robisz jeszcze raz ;)

To jest tak samo jak z dżonką. Można szkielet zrobić nawet z tektury falistej bo na tak mały kadłub ta byłaby wystarczająca. Wszystko ładnie pokryć fornirem i będzie gitara.
Można również robić z grubej sklejki, oklejać to listwami 3 mm, pomęczyć się trochę ale przy okazji popracować trochę w litym drewnie, nauczyć się drewna.

Ja osobiście nie mam możliwości robić wielkich okrętów w drewnie (chociaż kiedyś bym chciał) i sam robię metodą kartonowo-fornirową. Nie trzeba przy tym jakiegoś wielkiego warsztatu, wystarczą jakieś nożyki, linijki itp, troszkę większe zaplecze sprzętowe niż przy modelarstwie czysto kartonowym.
Można oczywiście robić w drewnie w mieszkaniu tak jak to robi Myszor i Stefan. Ja jednak wolę karton i fornir - mniej sprzątania :D

Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Poszukiwanie

Post autor: mirek »

Zwróć uwagę na podstawową sprawę , a mianowicie: HMS Hunter jak i temu podobne jednostki z tego okresu były kryte na zakładkę a to jest dość trudne do zrobienia.
Z tego co piszesz to model będzie w skali ok. 1:72 czyli fornir o grubości ok. 0,6 mm będzie dobry i raczej proponowałbym jednak zastosować fornir najlepiej z gruszy
Pozdrawiam Mirek Rybus
Rosol154
Posty: 16
Rejestracja: 01 mar 2011, 22:23

Re: Poszukiwanie

Post autor: Rosol154 »

Zdjęcia samego szkieletu niestety nie zrobiłem, jedynie te:
1.JPG
Kadłub jeszcze nie oszlifowany. Zamierzam wzorować się na tej relacja: viewtopic.php?f=534&t=40911
Rosol154
Posty: 16
Rejestracja: 01 mar 2011, 22:23

Re: Poszukiwanie

Post autor: Rosol154 »

Przemyślałem wszystko i wykonam tak jak mi radzicie. Czyli użyję forniru gruszy, tylko gdzie go kupić? Znacie może jakieś sklepy internetowe?
ODPOWIEDZ