Przyrząd do gięcia listewek

Tu mozna narzekać i pisać o sprawach nie związanych z tematami forów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rafal
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Przyrząd do gięcia listewek

Post autor: Rafal »

Witam,
Mam pytanie: czy ktoś z Was używał do gięcia listewek tego "ustrojstwa" :) http://arch.navalis.pl/product_info.php/cPath/170_198/products_id/2981
Zastanawiam się nad kupnem i chciałbym wiedzieć czy faktycznie tym przyrządem można ładnie wyginać listewki.
Pozdrawiam
Rafał A.

www.motogaragekutno.pl
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Przyrząd do gięcia listewek

Post autor: Tomek Aleksinski »

Ja tego nigdy nie uzywalem, ale podobno mozna. Z tym, ze ulegnie zniszczeniu cala spodnia strona listewki - jesli Ci to nie przeszkadza (tamta strona pojdzie i tak pod spod podczas poszywania) to uzywaj tego jigu.
Ja uzywam zmodernizowanej kolby do lutowania (z glowica ktora sam kiedys zrobilem z kawalka mosiadzu); mocze najpierw listewki w letniej wodzie przez kilka minut, po czym nadaje im odpowiedni ksztalt goraca mosiezna glowica przymocowana na mej kolbie. Metoda czysta, prosta i szybka, bez koniecznosci uzycia zadnych dodatkowych ustrojstw typu np. czajnik z para, itp... Przy okazji nadawania listewkom odpowiedniego ksztaltu, goraca kolba w oka mgnieniu je wysusza, wiec klade je na kadlubie juz suche (no, w 90 % suche!).
Metoda ta mozna nadawac ksztalt listewkom wiecej niz jeden raz, w przypadku gdy po pierwszej probie wygiecie np. jest niedostateczne, czy tez nadmierne - wowczas mozna probowac po raz drugi, etc...
No i spodnia strona listewki nie ulegnie pognieceniu w rowki, jak po uzyciu tego ustrojstwa, podanego przez Ciebie.
Jest wiele sposobow giecia listewek, wybor techniki zalezy od Ciebie...
Awatar użytkownika
arthx
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Przyrząd do gięcia listewek

Post autor: arthx »

ten przyrzad to wyrzucenie pieniedzy w bloto

duzo lepszym rozwiazaniem jest to :
http://arch.navalis.pl/product_info.php/cPath/170_198/products_id/2970
czyli podobna metoda co opisal Tomek
Awatar użytkownika
Rafal
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Przyrząd do gięcia listewek

Post autor: Rafal »

Dziękuję za szybkie odpowiedzi,
Metodę z kolbą znam i stosuję od dawna ale chodziło mi o taki podręczny przyrzad do gięcia bez zbytniego przygotowywania (woda, prądy, specjalne miejsce do pracy, itp) Czasami musimy podgiąć jedną czy dwie listewki a nie chce się rozkładać lutownicy czy kolby. Ja do tej pory używałem małych kombinerek, którymi delikatnie nadłamywałem listewkę - metoda działania podobna do tego ze sklepiku - jednak listewka się niszczyła i nie zawsze wychodziło po mojemu. Skoro w tym przyrządzie bedzie podobnie to nie widzę sensu zakupu, poszukam czegoś innego.
Dzięki Panowie.
Pozdrawiam
Rafał A.

www.motogaragekutno.pl
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Przyrząd do gięcia listewek

Post autor: vegelus »

Zasada działania jest prosta. Jedna strona jest płaska i wyłożona czymś miękkim (guma) druga ostra lub zaokrąglona do łamania włókien. Wystarczy, że zmodyfikujesz swoje kombinerki przy pomocy szlifierki i masz kilka złotych w kieszeni. Ja podobnie robię tyle, że na kadłubie po wcześniejszym namoczeniu listewki. Mokrą po wstępnym kształtowaniu przyklejam do szkieletu i już:)
ODPOWIEDZ