slup z XVIII wieku

Tu mozna narzekać i pisać o sprawach nie związanych z tematami forów
Adam Korobacz
Posty: 132
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

slup z XVIII wieku

Post autor: Adam Korobacz »

witam,
chcialbym Was prosic o pomoc.
fascynuja mnie te male jednostki (bardzo czesto wykorzystywane przez historycznych piratów, choc nie tylko), przeszukalem internet wzdluz i wszerz, znalzlem trochę informacji.
jest kilka udokumentowanych jednostek: HMS Ferret 1711, mediator 1744, jest kilka zestawów np. virginia armed sloop, HMS Jamaica, HMS Shark.

w zbiorze planów Chapmana pojawia sie bermooda sloop, ale sa to tylko ogolne zarysy ksztaltu kadluba, na podstawie ktorych nie da sie okreslic co znajdowalo sie na pokladzie...

no i moj problem :dry: polega na tym, ze nigdzie nie moge znalezc miejsca, w ktorym mozna by kupic dobre plany jakiegos slupa z XVIII wieku. albo trzeba byc czlonkiem jakiegos amerykanskiego stowarzyszenia modelarskiego, albo tez osobiscie pofatygowac sie po ksero do muzeum za wielka woda:silly:

gdyby ktos mial zlokalizowane takie plany, lub tez jakiejs innej malej jednostki z tego okresu to bylbym baaardzo wdzieczny za podpowiedz... :)

pozdrawiam adam!;)
Kilo wody pod stopą!
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:slup z XVIII wieku

Post autor: Tomek Aleksinski »

Adam Korobacz napisał:
witam,
chcialbym Was prosic o pomoc.
fascynuja mnie te male jednostki (bardzo czesto wykorzystywane przez historycznych piratów, choc nie tylko), przeszukalem internet wzdluz i wszerz, znalzlem trochę informacji.
jest kilka udokumentowanych jednostek: HMS Ferret 1711, mediator 1744, jest kilka zestawów np. virginia armed sloop, HMS Jamaica, HMS Shark.

w zbiorze planów Chapmana pojawia sie bermooda sloop, ale sa to tylko ogolne zarysy ksztaltu kadluba, na podstawie ktorych nie da sie okreslic co znajdowalo sie na pokladzie...

no i moj problem :dry: polega na tym, ze nigdzie nie moge znalezc miejsca, w ktorym mozna by kupic dobre plany jakiegos slupa z XVIII wieku. albo trzeba byc czlonkiem jakiegos amerykanskiego stowarzyszenia modelarskiego, albo tez osobiscie pofatygowac sie po ksero do muzeum za wielka woda:silly:

gdyby ktos mial zlokalizowane takie plany, lub tez jakiejs innej malej jednostki z tego okresu to bylbym baaardzo wdzieczny za podpowiedz... :)

pozdrawiam adam!;)


A co konkretnie masz przeciwko zestawowi Model Shipways "Armed Virginia Sloop" z planami bardzo rzetelnie opracowanymi przez Bena Lankforda? Wydaje mi sie, ze jest to zestaw bardzo dobrej jakosci, juz z kompletem planow w pudelku.
http://modelexpo-online.com/instructions/MS2160_VSloop.pdf

Prosisz o pomoc, ale nie precyzujesz o co dokladnie chodzi.
Adam Korobacz
Posty: 132
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:slup z XVIII wieku

Post autor: Adam Korobacz »

Tomek Aleksinski napisał:

A co konkretnie masz przeciwko zestawowi Model Shipways "Armed Virginia Sloop" z planami bardzo rzetelnie opracowanymi przez Bena Lankforda? Wydaje mi sie, ze jest to zestaw bardzo dobrej jakosci, juz z kompletem planow w pudelku.


nie mam nic przeciwko temu modelowi poza tym, ze jest u nas, w Polsce, praktycznie nieosiagalny...

firma mantua/sergal produkuje model Sharke:
http://www.cornwallmodelboats.co.uk/acatalog/mantua_hms_sharke.html
można kupić również same plany:

http://www.cornwallmodelboats.co.uk/acatalog/sergal_plans.html

znalazlem ten model w jednym z polskich sklepów internetowych:
http://www.modelarstwoszkutnicze.com/mantuaoferta.html

ale same plany, ktore nie ukrywam bardziej by mnie interesowaly, nie sa dostepne.
tu pytanie do bardziej doswiadczonych, jak wyglada i "jak to sie robi ;)" z tym kupowanie zza granicy?

pozdrawiam
Kilo wody pod stopą!
Nocny_Jastrząb
Posty: 69
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:slup z XVIII wieku

Post autor: Nocny_Jastrząb »

Adam, a zastanawiałeś się nad HMS Alert (1777r.) z Shipyadu?
To chyba nie jest dokładnie slup, a raczej kuter, ale budową kadłuba i takielunkiem bardzo go przypomina.
Co prawda nie widziałem samych planów, ale można zrobić drewniany na podstawie wycinanki.
Awatar użytkownika
KID
Posty: 246
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:slup z XVIII wieku

Post autor: KID »

Klasa sloop jest bardzo pojemna: od takich jednostek jak typ Swan (prezentował go Jurek Biń w wątku o płytkach wytrawionych do tego modelu) do różnej drobnicy morskiej jaką sam przywołałeś. Do tego dochodzą niekończące się dyskusje o wyróznianiu typów ketch, snow... ect. Ale drogą dedukcji zgaduję, że potrzebujesz tego:

Obrazek

Ta ksiązka to pełny przepis na budyń: plany + opis wykonania przez autora. Jak duch krąży w postaci elektronicznej wśród forumowiczów, ale trzeba umieć go wywołać.
Pozdrawiam,

Krzysztof Duvnjak

Awatar użytkownika
awas
Posty: 434
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:slup z XVIII wieku

Post autor: awas »

Ze swojej strony poleciłbym książke"
Building Plank on Frame Ship Models
by Ron McCarthy
która opisuje budowę modelu slupa Cruiser z 1752. Ksiązka zawiera rysunki tego okretu i można z nich wykreslić plany. Do tego sporo niezłych informacji,
Książka stale dostępna w Amazon.
http://www.amazon.com/Building-Plank-Frame-Ship-Models/dp/0851779913/ref=pd_sxp_grid_pt_2_2/002-6122648-2334436

Pytałeś o zakupy za granicą. W przypadku Amazon potrzebna jest katra np VISA (nie Electron) i mozesz kupować. Nie miałem jak dotad problemów.
Artur
Obrazek
Adam Korobacz
Posty: 132
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:slup z XVIII wieku

Post autor: Adam Korobacz »

dziekuje Wam za pomoc :)
faktycznie, spotkalem sie z tym duszkiem juz i jest to dokladnie to czego szukalem ;]

pozdrawiam serdecznie! :)
Kilo wody pod stopą!
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:slup z XVIII wieku

Post autor: Budrys »

awas napisał:
Ze swojej strony poleciłbym książke"
Building Plank on Frame Ship Models
by Ron McCarthy ...................
Książka stale dostępna w Amazon.
Obrazek


Książkę tę kupiłem bez kłopotu w Empiku na zamówienie. Czas oczekiwania był bardzo krótki, cena konkurencyjnie niska a forma odbioru do uzgodnienia (wybrałem najbliższy salon Empiku i płatność przy odbiorze). Radzę zajrzeć na stronę Empiku!:laugh:
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:slup z XVIII wieku

Post autor: bartes123 »

KID napisał:
Ale drogą dedukcji zgaduję, że potrzebujesz tego:

Obrazek

Ta ksiązka to pełny przepis na budyń: plany + opis wykonania przez autora. Jak duch krąży w postaci elektronicznej wśród forumowiczów, ale trzeba umieć go wywołać.


Więc mam pytanie - żyje ten duszek gdzieś jeszcze w przestrzeni kogowej czy go wyegzorcyzmowali?
Awatar użytkownika
korasonek
Posty: 101
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:slup z XVIII wieku

Post autor: korasonek »

bartes123 napisał:
Więc mam pytanie - żyje ten duszek gdzieś jeszcze w przestrzeni kogowej czy go wyegzorcyzmowali?


Na moje oko to żyje i ma się całkiem dobrze:)

Pozdrawiam
Piotr
Pozdrawiam
Piotr

"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi." (Albert Einstein)
ODPOWIEDZ