Szkutnicza Literatura

Tu mozna narzekać i pisać o sprawach nie związanych z tematami forów
Awatar użytkownika
Edward Blackbeard Teach
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Szkutnicza Literatura

Post autor: Edward Blackbeard Teach »

Witam. Od pewnego czasu jestem szczęśliwym posiadaczem encyklopedii modelarstwa szkutniczego w języku niemieckim (szkoda że nie w polskim) autorstwa Orazio Curti "SCHIFFSMODELLBAU, Eine ENZYKLOPADIE". Czy zna ktoś może jakieś linki, gdzie by mogła być ta pozycja którą posiadam w wersji elektronicznej? Moja książka jest z roku 1972, jest w celującym stanie, jedynie mała plamka "kawy" na okładce, co nie rzuca się od razu w oczy. Szukam ponieważ korzystam z niej, i przez częste zaglądanie do niej, boje się że może zacząć się psuć, stąd szukam jakiś e-boków szkutniczych, ponieważ na kupno literatury na razie mnie nie stać:(. Nie chodzi mi tu tylko o tą książkę ale inne też by były mile widziane:). Dziękuję z góry:) i Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Handszpak
Posty: 153
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Szkutnicza Literatura

Post autor: Handszpak »

Witam i pozdrawiam.
Podlanczam sie do prosby.

Hm noi cuz mozna by niesmiało zucic propozycje zeby tak kogowicze zebrali wszystkie swoje doswiadczenia do "kupy" i sami napisali jakiegoś skrypta o budowaniu żaglowców np w pdfie w koncu gdyby tak pozbierac z tych wszystkich relacji najskuteczniejsze metody budowania poszczegulnych części to wyszedł by całkiem fajny podręcznik.

Koledzy co wy na to?
grzesiek
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Szkutnicza Literatura

Post autor: grzesiek »

Nie upadlo nadal prace trwaja tyle ze nie sa publikowane bo nie tworza narazie przynajmniej spójnej calosci.
Pozdrawiam
GrzesiekR
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Szkutnicza Literatura

Post autor: jerry_bee »

a do tego na wstawienie czeka artykuł niejakiego Andrzeja S. na temat samodzielnego wyrobu bloczków :P
PDFa dostałem, lada chwila to wrzucę na Kogę.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Szkutnicza Literatura

Post autor: stefan »

grzesiek napisal

Nie upadlo nadal prace trwaja tyle ze nie sa publikowane bo nie tworza narazie przynajmniej spójnej calosci.


Moze jadnak warto zeby poradnik byl dostepny?...mimo ze nie tworzy spojnej calosci...
Przeciez juz sporo jest do poczytania (jesli dobrze pamietam) a bardzo mozliwe ze po przeczytaniu tego co juz jest ktos jeszzce zdecyduje sie cos opisac?...
Tak tylko gdybam;)
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Szkutnicza Literatura

Post autor: Tomek Aleksinski »

Edward Blackbeard Teach napisał:
Witam. Od pewnego czasu jestem szczęśliwym posiadaczem encyklopedii modelarstwa szkutniczego w języku niemieckim (szkoda że nie w polskim) autorstwa Orazio Curti "SCHIFFSMODELLBAU, Eine ENZYKLOPADIE". Czy zna ktoś może jakieś linki, gdzie by mogła być ta pozycja którą posiadam w wersji elektronicznej? Moja książka jest z roku 1972, jest w celującym stanie, jedynie mała plamka "kawy" na okładce, co nie rzuca się od razu w oczy. Szukam ponieważ korzystam z niej, i przez częste zaglądanie do niej, boje się że może zacząć się psuć, stąd szukam jakiś e-boków szkutniczych, ponieważ na kupno literatury na razie mnie nie stać:(. Nie chodzi mi tu tylko o tą książkę ale inne też by były mile widziane:). Dziękuję z góry:) i Pozdrawiam:)


Konkretnego linku do tej ksiazki nie znam (jesli takowy w ogole istnieje), ale swego czasu Marek Kalk zrobil fajne zestawienie fachowej literatury do modelarstwa szkutniczego, tak w jez. polskim jak i zagranicznej. Link do tego masz tutaj: http://www.ship.modelarstwo.org.pl/literat_plany.htm
Jesli chodzi o literature w jez. polskim, to niewiele moge pomoc, ale dla tych znajacych jezyk angielski, polecam przestudiowanie u Marka dzialu "Literatura zagraniczna".

Procz tego co tam jest podane, goraco polecam w jez. angielskim ksiazke Bernarda Frolicha "The Art of Ship Modeling" (czy oryginalne wydanie po francusku "L'Art du Modelisme") - obie wersje dostepne z francuskiej strony internetowej ANCRE. Pan Frolich reprezentuje obecnie najwyzszy swiatowy poziom modelarstwa szkutniczego i buduje modele glownie na podstawie slynnych monografii Jeana Boudriota (jednostki historyczne szkutnictwa francuskiego). Ksiazka jest formatu 24x32 cm, w sztywnej oprawie, na kredowym papierze, mnostwo kolorowych fotografii pokazujacych rozne stadia budowy modeli i technologie warsztatowe. Tekst jest bardzo przejrzysty i latwy do zrozumienia. 300 stron.

Polecam tez w jez. angielskim dobrze znane wielotomowe poradniki ksiedza Billa Romero z Florydy, ilustrowane cz/b fotografiami, gdzie prowadzi on czytelnika krok po kroku przez budowe modeli historycznych jednostek, jak USS Confederacy, HMY Fubbs czy HMS Warrior. Nie sa to pozycje tanie, ale reprezentuja naprawde wysoki poziom merytoryczny. Poradniki ksiedza Romero sa dostepne z amerykanskiej oficyny wydawniczej Pier Books.

Ostatnio tez znany kanadyjski modelarz David Antscherl wydal, jak dotad, dwa tomy swych poradnikow omawiajacych superdokladnie budowanie modeli jednostek angielskich piatej klasy (sloop of war) - (osobiscie poradnikow Davida nie czytalem, ale z opinii innych wiem, ze sa na najwyzszym poziomie).

I jeszcze jedno, wszystkie te pozycje omawiaja rzecz jasna budowe modeli w stylu Admiralty, z uwzglednieniem wewnetrznej anatomii kadluba, czyli, jak by nie gadac, jest to projekt na wiele lat i wymaga dobrze wyposazonego warsztatu!
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Szkutnicza Literatura

Post autor: jerry_bee »

dupa jestem, artykuł Stefana Jurek już wrzucił na stronę główną... przegapiłem ...
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 147
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Szkutnicza Literatura

Post autor: sferoida »

Wrzucę do tego odgrzewanego kotleta.
Kiedyś śmialiście się, że widziałem na stronie wydawnictwa Ancre polską wersję językową jednego z modeli. A tutaj okazuje się, że mamy komplet statku 74 działowego w naszym rodzimym języku.
Czy idzie ku lepszemu, czy to jakiś błąd Ancre?
ancre74gun.jpg
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Szkutnicza Literatura

Post autor: Siberian »

Wstajemy z kolan. ;)
Ale to dobrze, że nasz język też jest zauważany.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 393
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Szkutnicza Literatura

Post autor: TomekA »

Czy to jest tylko ogloszenie w jezyku polskim nt. tych ksiazek, czy tez sa one przetlumaczone na polski?
Osobiscie watpie w to drugie - w Polsce jest zbyt malo osob zainteresowanych tematem, by tam ktos sie potrudzil w ich przetlumaczenie na polski.
Lepiej zawczasu sprawdzic zanim zamawiac te pozycje...
ODPOWIEDZ