Lisa von Lübeck

Opis żaglowców, ciekawostki, rejsy i wspominki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Lisa von Lübeck

Post autor: jerry_bee »

na weekend do Gdańska wpłynęła rekonstrukcja karaki "Lisa von Lübeck". pozwolę sobie zacytować ze strony Centralnego Muzeum Morskiego:

W dniach 20-24 kwietnia przy nabrzeżu wyspy Ołowianki będzie cumowała karaka "Lisa von Lübeck" replika średniowiecznego trzymasztowego żaglowca handlowego. Wygląd żaglowca został zrekonstruowany w oparciu o wizerunek ukazujący rozbicie norweskiego żaglowca z Bergen w 1489 roku i szczęśliwe uratowanie jego załogi. Wydarzenie to przedstawiono na obrazie wotywnym, znajdującym się w kościele Najświętszej Marii Panny w Lubece. Inicjatorką zbudowania repliki karaki była Lisa Drager, właśnie od jej imienia zbudowana w latach 1999-2004 replika nosi miano "Lisa von Lübeck".
Wizyta w Gdańsku jest jednym z etapów pierwszego rejsu żaglowca po Bałtyku. Najpierw zawinął on do Kołobrzegu, a następnie do Gdańska, stąd karaka popłynie do Kilonii.

Karaka to typowy dla Portugalii i Hiszpanii handlowy lub wojenny trójmasztowy żaglowiec z XV-XVI w., stosowany w żegludze oceanicznej. Kadłub zwężał się ku górze, forkasztel wystawał poza dziób, a tylny wielopokładowy kasztel mieścił zwykle kilkanaście dział. Najbardziej znana karaka to Santa Maria, na której Krzysztof Kolumb płynął do Ameryki.

"Lisa von Lübeck" jest zbudowana z drewna dębowego, jej długość całkowita wynosi prawie 36 metrów, szerokość ok. 9 metrów. Wysokość grotmasztu – 21 m, powierzchnia ożaglowania to aż 285 m kw.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jakby ktoś był zainteresowany to mam tych obrazków troszkę więcej.
wrażenia z tej wizyty mam dość mieszane. niby akurat ta tematyka i okres mnie interesują, ale jakoś w tym statku czegoś zabrakło. na przykład jaj. taki jakiś wylizany i dostosowany do niemieckich norm DIN. pewnie po to, żeby turysta nie wypadł za burtę. najbardziej zbulwersowała mnie wyrąbana w dziobie dziura na kotwicę (chyba, bo ustrojstwa tam żadnego nie zauważyłem).

na koniec obrazek oryginału:



Obrazek
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
KID
Posty: 246
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Lisa von Lübeck

Post autor: KID »

jerry_bee napisał:
wrażenia z tej wizyty mam dość mieszane. niby akurat ta tematyka i okres mnie interesują, ale jakoś w tym statku czegoś zabrakło.


Masz rację. Brakuje jakoś klimatu epoki. Typowy wycieczkowiec.
Pozdrawiam,

Krzysztof Duvnjak

Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Lisa von Lübeck

Post autor: Zbyszek »

Poprostu dokładnie wykonany :laugh:
Pozdrawiam!!!
ODPOWIEDZ