VASA

Opis żaglowców, ciekawostki, rejsy i wspominki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Darpomorza234
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2021, 03:59

VASA

Post autor: Darpomorza234 »

Witam. Szukam zaglowca Wasa.... nie ma go w magazynach. Za to pojawił się inny Wasa a chodzi mi o tego z niebieskim spodem . Ma ktoś taki na i chce odsprzedać?. Może by odpakowane pudełko. Dzięki pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 28 sie 2021, 15:31 przez Darpomorza234, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: WASA

Post autor: mati »

7 raz czytam o co Ci chodzi i nie wiem :lol:

Po pierwsze... Vasa nie Wasa ;)

Po drugie...Vasa z niebieskim spodem? Pierwsze słyszę... :shock:

Po trzecie... pojawił się inny Vasa... z tego co się orientuję to był tylko jeden Vasa... ten co zatonął w 1628 roku.

Po czwarte... napisz tego posta raz jeszcze i jaśniej... bo tak to Cię każdy zleje... bo ni ładu, ni składu w twoim poście.

Jaki konkretnie model Cie interesuje? Drewniany, plastikowy, kartonowy, z zapałek, z gliny czy z kasztanów?
Bo z twojego opisu nie można tego wywnioskować...

DeAgostini jest dostępny od ręki na olxach itp stronach... od ok. 2500 - 3500 zł
Artesania Latina za ok. 3500 zł
Corel ok. 3000 zł
Mantue kupisz, ale w PL nie widzę...
Billing Boats, chyba już nie produkują.

Prawidłowe zadanie pytania... gwarantuje odpowiedź ;)

Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
Darpomorza234
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2021, 03:59

Re: WASA

Post autor: Darpomorza234 »

Przepraszam za poprzedniego posta . Już tłumaczę....
WASA (VASA)- BILLING BOATS BB490
Producent: Billing Boats
https://modelnet.pl/modele-drewniane-st ... oats-bb490
Model drewniany który od roku nie jest już dostępny w sklepie . Kosztował 1200zl . Linka podaję wyżej do strony. I moje pytanko .... ma ktoś może ten model Vasy ? W sensie czy ktoś zakupił dokładnie ten model i nie zaczął go jeszcze budować a chcial by może go odsprzedać ? . Teraz chyba wyraźnie juz napisałem hehe. Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: WASA

Post autor: TomekA »

mati pisze: 28 sie 2021, 12:35 7 raz czytam o co Ci chodzi i nie wiem :lol:

Po pierwsze... Vasa nie Wasa ;)

Pozdrawiam
Mateusz
https://www.koga.net.pl/forum/508/22397.html?start=10
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: WASA

Post autor: mati »

TomekA pisze: 02 wrz 2021, 05:13
mati pisze: 28 sie 2021, 12:35 7 raz czytam o co Ci chodzi i nie wiem :lol:

Po pierwsze... Vasa nie Wasa ;)

Pozdrawiam
Mateusz
https://www.koga.net.pl/forum/508/22397.html?start=10
Cześć Tomek,

Interesujące... a nawet bardzo. Ciężko podważyć autorytet i wiedzę przytoczonej przez Ciebie osoby. Ale myślę, że jest to kolejny doskonały przykład na to, że nikt nie wie jak było... bo nas tam po prostu nie było :lol:
Wiele takich niejasności i różnych tez na temat okrętów z tego okresu krąży w publikacjach i są to różne wnioski, przypuszczenia, twierdzenia autorów, aczkolwiek nie zawsze podparte solidnymi dowodami.

Otóż ja z kolei znam wersję taką, że nazwa okrętu Wasa była używana dość powszechnie i poniekąd błędnie od ok. 1950 do momentu otwarcia Vasa Museum w Sztokholmie... i po tym czasie ich oficjalne stanowisko jest takie, że prawidłowa nazwa to Vasa od Vasaätten czyli Wazów ;)
Ale to tylko stanowisko zasłyszane/ przeczytane już sam nie wiem gdzie. Interesujący jest tu przytoczony przez Ciebie wątek gramatyki :)

Jedno jest pewne... w Vasa Museum w Sztokholmie Vasa jest Vasą... nie Wasą :lol:

Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: VASA

Post autor: Leon27 »

Z niebieskim spodem to Billing Boats. Tak namalowali na pudełku sprzedażowym. Jak ktoś nie w temacie to nie będzie wiedział ale nikt jasnowidzem nie jest. W wydawnictwach Vasy nie ma. Uzupełniałem swoją kolekcję zakupioną okazyjnie o braki parę miesięcy temu bo w końcu przejrzałem co kupiłem. Oprócz braków studując internet okazało się, że jest też kilka errat o ktorych wydanictwo nic nie wiadziało.np brak kilku górnych jufersów, spartolone ozdoby rufy ( nie pasujące te emblematy z gryfami do ramki ) itd. instrukcja budowy numer po numerze to już zupełna porażka.

Nie trzeba już kupować z wydanictwa jak Artesania wypuściła dokładnie ten model w wersji pudelkowej. Ten sam bo wydawali go właśnie dla deagostiny.

https://artesanialatina.net/en/ships-el ... 28031.html

Artesania bardz się wzięła w garść i wydają model za modelem na przykład :
Endeavour czy Solei Royal ( ten akurat mi się w ich wydaniu nie podoba )
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: VASA Billing Boats, SOLEIL ROYAL Artesania Latina

Post autor: Karrex »

Leon27 pisze: 12 paź 2021, 16:59 Z niebieskim spodem to Billing Boats. Tak namalowali na pudełku sprzedażowym.
[...]
Artesania bardzo się wzięła w garść i wydają model za modelem na przykład:
[...] Solei Royal ( ten akurat mi się w ich wydaniu nie podoba )

No niezupełnie "namalowali", po prostu model był sfotografowany na niebieskim tle i stąd niebieski poblask na części dennej. Do celów marketingowych plastyk usunął tło, ale poblask pozostał. Część denna jest zazwyczaj malowana (o ile modelarz decyduje się na malowanie) na kolor biały lub ecru (preferowany), co widać na innych zdjęciach tego modelu na stronie Billing Boats.

Co do Soleil Royal, to oczywiście rzecz gustu, w Artesani to jest obecnie nowość roku 2021.

Soleil-Royal-(2).jpg

Model był chyba wzorowany na pracy Michela Sauniera i testowany w kolekcji DeAgostini m.in. w Niemczech i na wschodzie (właśnie skończyli wydawać kilka dni temu - linka na stronę kolekcji nie daję, bo w materiałach promocyjnych użyto zdjęć beznadziejnego, wg mnie, modelu OcCre - obecnie jeszcze wydawany u nas). Nie twierdzę, że ten model jest ideałem - bo jak to w zestawach są też uproszczenia, ale muszę powiedzieć, że w Artesani dekoracje lustra, dziobu i detale modelu (artyleria, kotwice, łodzie okrętowe czy latarnie) są o niebo lepsze od wspomnianego modelu OcCre.

soleil-royal-172(7).jpg
soleil-royal-172-(5).jpg
soleil-royal-172-(6).jpg

to co mi się nie podoba to odlewy galeryjek bocznych (oparte na modelu Sauniera)

4-wm.jpg

wolę wersję modelu paryskiego Tannerona.

5c.jpg

Ale to jest moje subiektywne zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać.

Więcej na temat znajdziecie w grupie w tematach:
SOLEIL ROYAL / 1:72 / nowość 2021 / ARTESANIA LATINA
https://www.koga.net.pl/grupy/viewdiscu ... groupid=71
[Le Soleil Royal] Różnice w kolekcjach
https://www.koga.net.pl/grupy/viewdiscu ... groupid=71
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
ODPOWIEDZ