s/y OCEANIA

Opis żaglowców, ciekawostki, rejsy i wspominki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

s/y OCEANIA

Post autor: jaxa »

Ciekawostką dla mnie jest żaglowiec Polskiej Akademii Nauk "Oceania", a to ze względu na ożaglowanie, a raczej trzymanie opuszczonych żagli. Nie wiem, może to obecnie standard, ale dla mnie nowość.
Obrazek
Obrazek
Mam pytanie związane z żaglami: czy współczesne wyglądają tak jak na "Oceanii"?
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:s/y OCEANIA

Post autor: jaxa »

piornik napisał:

Hej
Na "Oceanii" żagle są w pełni zautomatyzowane - wciskasz "guzik" i idą w górę. Dosyć ciekawie wygląda pod żaglami, rozwiązanie bardziej przypomina statki handlowe niż typowe żaglowce z "niedźwiedzim mięsem".
Swego czasu było sporo pomysłów wykorzystania żagli, latawców itp. na statkach komercyjnych. Jakoś w praktyce nie znalazły zastosowania.

http://www.iopan.gda.pl/oceania/oceania.html

Pozdrawiam
Krzysztof

O jednym z takich nietypowych rozwiązań pisałem w poscie TRANSFORMACJA ŻAGLA. Wydaje mi się to dość ciekawe i pokazuje, że żagle nie odeszły całkiem do lamusa :) że nie tylko na typowych żaglowcach i w typowy sposób są stosowane. Statki napędzane wiatrem z pewnością mają przyszłość.

Poniżej jeszcze dwa zdjęcia Oceanii
Obrazek
Obrazek
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:s/y OCEANIA

Post autor: Emilius »

Robert , z pewnością , żagle nie odeszły do lamusa i nie odejdą. Powstaje wiele jednostek , bądź jest adoptowane pod napęd żaglowy, choć wielokroć jako luksusowe jednostki. Na kanale Discovery nawet nie dawno był program o statku zbudowanym w Polsce, jednak z braku funduszy nie doczekał się zakończenia i nabył go obcy armator przekształcając w luksusowy żaglowiec turystyczny.
Sama "Oceania" zaś jest też niezwykła i nie tylko ze względu na żagle ale także na konstrukcję i użyte przy budowie materiały. Kilka lat temu bardzo chciałem zbudować jej model, temat padł - niedostępność dokumentacji.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:s/y OCEANIA

Post autor: jaxa »

Jeśli chcesz, to mogę podjechać i parę fotek jeszcze zrobić :) ale z pewnością to nie wystarczy, chociaż może w czymś pomóc. Zainteresowałeś mnie tymi materiałami i konstrukcją - czy możesz szerzej o tym napisać?
Być może są jednak do zdobycia takie plany, w końcu ktoś ten żaglowiec budował i być może udostępniłby takie materiały, które pozwoliłyby zbudować model. Wiem, ze nie łatwo do tego dotrzeć, ale przy dobrych chęciach i wytrwałości...
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: s/y OCEANIA

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!
Wygrzebałem wątek prawie z forumowych zęz. Co prawda ożaglowanie na Oceanii jakiś czas temu uległo zmianie, i nie jest już ono tak interesujące jak poprzednie. Zaciekawiła mnie wypowiedź Emiliusa dotyczaca materiałów użytych przy budowie tej jednostki. Może KTOŚ zna szczegóły budowy i podzieli się z nami swoją wiedzą na forum.
Swoją drogą jak do tej pory nigdzie nie natknąłem się na model tej pięknej jednostki (fora i konkursy modelarskie).

Pozdrawiam
SZKUTNIK
Pozdrawiam SZKUTNIK

szkutnik-model@wp.pl
Awatar użytkownika
grzegorz75
Posty: 674
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: s/y OCEANIA

Post autor: grzegorz75 »

Fascynujące ......
http://www.iik.suzuki.pl/
Awatar użytkownika
Cobretti
Posty: 0
Rejestracja: 02 maja 2013, 10:18

Re: s/y OCEANIA

Post autor: Cobretti »

Jeżeli temat nadal aktualny mógłbym poprosić mojego przyjaciela o pomoc w zdobyciu dokumentacji, pływał jako kapitan przez 6 lat :).
ODPOWIEDZ