Science Museum LONDON

Gdzie co warto zobaczyć....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Science Museum LONDON

Post autor: Jarek »

Witam.
Chciałbym się z Wami podzielić moimi wrażeniami z wizyty w Science Museum w Londynie. Muzeum ma charakter nie tylko marynistyczny. Wystawiane są eksponaty z różnych dziedzin życia człowieka. Elektryka, elektronika, gospodarstwo domowe, rolnictwo, medycyna, motoryzacja, lotnictwo no i między innymi bogaty dział dotyczący marynistyki. Właśnie o tym dziale bedę pisał na tym forum. Wystawione eksponaty to w wiekszości modele wykonane w różnych skalach. Modele - nie tylko statków, których jest mnóstwo ale także napędów spalinowych i parowych. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Stacja metra South Kensington.


Przy wejściu na dział wita nas rzeźba galionowa pochodząca z oryginalnego żaglowca. Nie zanotowałem sobie jednak z jakiego.

Obrazek

Obrazek

Dżonka w skali 1:12. Zdjęcie dedykowane Romkowi Sobolewskiemu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następne dwie fotki dedykuję Andrzejowi Koryckiemu

Obrazek


Obrazek


HMS Victory

Obrazek

Obrazek


HMS Prince

Obrazek


Santa Maria

Obrazek


Cutty Sark

Obrazek


Sukcesywnie będę zamieszczał fotki w następnych postach. Z góry przepraszam za jakość niektórych, ale mimo filtra polaryzacyjnego filmowanie przez szyby gablot nie wychodzi najlepiej.
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Science Museum LONDON

Post autor: Andrzej1 »

Jarek napisał:
...
Następne dwie fotki dedykuję Andrzejowi Koryckiemu
...


Andrzej Korycki dziękuje pięknie. Niczym sobie na takie wyróżnienie nie zasłużyłem.
Chciałbym, Tobie Jarku przypomnieć, że na Kodze jest jeszcze jeden okręcik podwodniczek autorstwa Goldiego. On chyba bardziej zasługuje na wyróżnienie. No, ale nie do mnie ocena należała.
Raz jeszcze dziękuję. Modele przecudnej urody. Ale nasze Kogowe w niczym im nie ustępują a nawet ...
Żałuję, że podczas mojego pobytu w Londynie nie zajrzałem do tego "muzeuma".

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Science Museum LONDON

Post autor: Jarek »

Dalsza część fotek z Science Muzeum w Londynie.
Andrzeju, Twoją relację bardziej znam toteż zapamiętałem, ale postaram się wszystkich obdzielić, oczywiście kogo pamiętam.

Niech te pierwsze dwie fotki będą dla Goldiego:

Obrazek


Obrazek


Nastepne dwie dla Kazika od Galeonu:

Obrazek

To chyba Myflower:

Obrazek

Ciekawa łódeczka (oryginał) wykonana z aluminium ze stacjonarnym silnikiem jednocylindrowym:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Koledzy budujący Pomorski Kuter Pławnicowy będą się zmagać z poszyciem zakładkowym. To coś dla nich:

Obrazek

Zwróciłem też uwagę na ciekawą śrubę napędową:

Obrazek

No i jeszcze kilka fotek na dzisiaj:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I na koniec oryginalna łódka olimpijska (dość wiekowa) ósemka pojedyncza. Ma chyba z 20 metrów.

Obrazek

Pozdrawiam Cdn.
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Science Museum LONDON

Post autor: Tomek Aleksinski »

Jarek napisał:

To chyba Myflower:

Obrazek


Definitywnie nie Mayflower!

To jest Galeon Elzbietanski z czasow hiszpanskiej Armady.
Patrz tu: http://www.wolfson.ox.ac.uk/~ben/GalleonEliz.html
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Science Museum LONDON

Post autor: Jarek »

Tomku, ja nie byłem pewny (napisałem chyba), bo nie sposób wszystkie te modele zapamiętać. Podobny ten model do Myflowera to tak skojarzyłem. Widzę, że jesteś wybitnym znawcą tematu, spojrzysz na fotkę i już wiesz. Ja niestety w ten sposób odróżniam tylko niektóre jednostki. Stąd czasami takie błędy.
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Science Museum LONDON

Post autor: RomekS »

Jarek napisał:
Dżonka w skali 1:12. Zdjęcie dedykowane Romkowi Sobolewskiemu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Ślicznie dziękuję. Jednak Dżonka to Dżonka.
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Science Museum LONDON

Post autor: Tomek Aleksinski »

Jarek napisał:
Tomku, ja nie byłem pewny (napisałem chyba), bo nie sposób wszystkie te modele zapamiętać. Podobny ten model do Myflowera to tak skojarzyłem. Widzę, że jesteś wybitnym znawcą tematu, spojrzysz na fotkę i już wiesz. Ja niestety w ten sposób odróżniam tylko niektóre jednostki. Stąd czasami takie błędy.


Wybitnym znawca tematu? Eeeeee... :P Przesada!

Po prostu ogladalem trzy lata temu replike Mayflower'a w Plymouth w Massachussets i pamietam jak wyglada. Zreszta, jest to statek trojmasztowy, z bardzo charakterystyczna dekoracja na rufie - wlasnie kwiatka majowego - stad nazwa jednostki. Brak tam tych kolorowych trojkatnych malowanych "zebow", jak u tego galeona.
http://img39.imageshack.us/i/04mayflowerii.jpg/
Ow galeon elzbietanski jest tez okretem CZTEROMASZTOWYM - jak wynika z Twego zdjecia - ostatni, najbardziej rufowy maszt nazywa sie bonawenture mast (nie znam nazwy polskiej), a na burtach dekoracje ma znacznie bardziej rozbudowane i kolorowe niz u Mayflower'a. Poza tym, kosz dziobowy tez wyglada zupelnie inaczej.

Science Museum w Londynie ogladalem w 2001. Wspaniala instytucja, WARTA zobaczenia. Dzial marynistyczny posiada slynny na caly swiat model HMS "Prince'a" z 1670. Procz tego wiele modeli jednostek z przelomu XIX/XX wiekow, m.in. z akcji Crossing the Atlantic albo poczatkow istnienia rejsow podrozniczych do Australii, czy "Great Eastern" ktory przeciagal pierwszy kabel telefoniczny w poprzek Atlantyku, oraz wielkich gabarytow model ostatniego angielskiego pancernika HMS "Vanquart" z roku bodajze 1946, czy 48, ze wspomne kilka.
Po tym, jak Brytyjczycy pokpili sprawe z ichnim Natiional Maritime Museum w Greenwich (zlikwidowali tam wiekszosc swych slynnych modeli), SM to dzis najbardziej sztandarowa instytucja tego charakteru w Londynie.
Pozdrowionka!
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Science Museum LONDON

Post autor: Jarek »

Tomku, napisałeś o Princu, czy Princie. Właśnie dla tego modelu tam pojechałem, za namową jednego z naszych kolegów. Dołączę w kolejnej relacji jeszcze kilka fotek właśnie tego modelu:

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


A teraz kilka fotek modeli o dość monstrualnej wielkości


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


No i kilka jeszcze takich "luźnych" zdjęć:

Obrazek


Obrazek


Obrazek


No i na koniec w dniu dzisiejszym bardzo ładny model galery.

Obrazek
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Science Museum LONDON

Post autor: Tomek Aleksinski »

Jarek napisał:
Tomku, napisałeś o Princu, czy Princie. Właśnie dla tego modelu tam pojechałem, za namową jednego z naszych kolegów. Dołączę w kolejnej relacji jeszcze kilka fotek właśnie tego modelu:

No i kilka jeszcze takich "luźnych" zdjęć:
Obrazek
]


Jarku, dzieki za te fotki! Wszystkie te modele pamietam dobrze. Szczegolnie wlasnie niektore z owych wielkowymiarowych modeli sa wykonane z prawdziwym mistrzostwem i artyzmem.
Na czele tej listy jest bez watpienia wlasnie ow "Prince"!

Co do tego modelu na zdjeciu powyzej od Ciebie, to jest to slynny HMS "Boyne" - angielski trojpokladowiec 98-dzialowy drugiej rangi z 1790.
Swietne! :)
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Science Museum LONDON

Post autor: ryszardw »

Nie wiem czy to przypadek ale te ciekawe modele są tak ustawione ze kuperek mają od ściany i nie sposób wykonać zdjęcie ciekawej rufy.R.
ODPOWIEDZ