Łódź z Gokstad w wikipedii

Gdzie co znaleziono
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Łódź z Gokstad w wikipedii

Post autor: ataman »

Chciałem sprawdzić, jaką długość miała łódź z Gokstad. Najprościej – zajrzeć do Wikipedii. No i zajrzałem… i niezły kwiatuszek tam znalazłem.
„Zbudowano ją bez użycia gwoździ, spojenia wykonano przy użyciu smrekowych korzeni, zaś szczeliny wypełniono kłębami zwierzęcej sierści i wełny[3]”
Sprawdziłem, skąd autor wziął takie kuriozum:
3. Marian Adamus: Tajemnice sag i run. Wrocław: Zakład Narodowy imienia Ossolińskich, 1970, s. 217-219
Publikacja onego Adamusa jest dostępna w necie, sprawdziłem. Rzeczywiście na podanych stronach takie bzdury są wydrukowane. Sprawdziłem tego Adamusa, to był profesor filologii, pewnie niewiele się znał na łodziach, coś skądś przepisał, ale nawet jak tłumaczył, to jako filolog nie powinien tak pomylić się w tłumaczeniu. Nie ma podanego przypisu, jakaś literatura jest na końcu książki.
W angielskiej Wikipedii już nie ma takich bzdur: „Iron rivets are about 180 mm apart where the planks lie straight and about 125 mm apart where the planks turn”
Znawca szkutnictwa rejonu bałtyckiego, Przemysław Smolarek w publikacji ”Zabytki szkutnictwa skandynawskiego” na str. 48 opisuje sposób łączenia klepek, przy pomocy nitów żelaznych i niektórych elementów przy pomocy kołków.
Budowa łodzi bez gwoździ, kołkowanych to była domena Słowian, Wikingi nie były na tyle kumate, żeby wydumać, że gwoździe zardzewieją .
A zresztą, wszak na fotce wraka stojącego w muzeum w Oslo nie widać żelaznych nitów :D :D :lol:
Załączniki
gokstad1.jpg
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ