Scierarka Bębnowa

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 681
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Scierarka Bębnowa

Post autor: rychenko »

Witam sporo czasu nie pisałem Tu nic ale postanowiłem wstawić kilka zdjęć maszynki którą robi mój kolega , może kogos zainteresuje a patrząc na zdjęcia jest rewelacyjnie zrobiona .
Załączniki
11.jpg
12.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg
21.jpg
22.jpg
Pozdrawiam Ryszard
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 453
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Scierarka Bębnowa

Post autor: Hadżi »

Witam rychenko!

Kopę lat nie było Ciebie na Kodze. Pewnie wnuczęta już starsze i jest więcej czasu dla siebie. Maszynka kolegi super dokładnie wykonana. A czy mógłbyś podać jeszcze takie parametry jak: moc silnika, maksymalną szerokość i wysokość roboczą i sposób mocowania papieru. Z zapodanych zdjęć jakoś nie mogę wydedukować. A cena maszynki tak w przybliżeniu to jaka?

Czy coś obecnie budujesz i zamierzasz prezentować na Kodze? Coś starzy bywalcy Kogi jakoś wycofali się z udzielania się na Kodze. Kilku z nas na stałe już nie ma. A inni jakoś milczą.

Pozdrawiam i życzę dobrego zdrowia

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 681
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Scierarka Bębnowa

Post autor: rychenko »

Pozdrawiam Ryszard
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 681
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Scierarka Bębnowa

Post autor: rychenko »

Koszt szlifierki to 1900 zł plus koszty wysyłki ok 110 zł na cenę wysyłki wchodzi wykonanie skrzynki transportowej i opłata kuriera. Gotowa do wysyłki waży niecałe 20 kg.
Szerokość stołu roboczego 100 mm
Bęben obraca się 1500 obr/min silnik 0,55 KW 2800 obr/min przełożenie 1:1,8 więc moc na wałku to ok 1KW
Szlifierka posiada zabezpieczenie że przy otwartej pokrywie silnik się nie załączy. Na wejściu jest bezpiecznik topikowy przeciążeniowy
Pozdrawiam Ryszard
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 158
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: Scierarka Bębnowa

Post autor: ralfee3 »

Super maszynka. Trzeba czekać, czy jest coś na magazynie? Jaka jest maksymalna wysokość ścierania?
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
Janusz53
Posty: 6
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:38

Re: Scierarka Bębnowa

Post autor: Janusz53 »

Maszynka bardzo porządnie zrobiona.
Dwie uwagi:

Mocy silnika nie można zmienić przełożeniem . Jego moc pozostanie bez zmian, pomniejszona jedynie przez sprawność całego układu.
Zwiększy się jedynie moment na wale ciernym. Dla silnika 0.55 kW i obrotów 2800 , moment silnika będzie około 1,9 Nm.
Czyli na wale ciernym będzie to około 1.8 x 1.9 = 3.4 Nm.
Zakładając , że wał cierny ma 100 mm średnicy ( ? ) możemy przyłożyć na jego obwodzie siłę nie większą jak 38 N ( 3.9 kG).

Uważam , że wał cierny powinien mieć na obwodzie około 5 mm warstwę elastyczną , np. z twardego poliuretanu i dopiero na tej elastycznej warstwie powinien być nawijany papier ścierny.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 453
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Scierarka Bębnowa

Post autor: Hadżi »

Kolego Januszu 53!

Proszę naukowo wytłumacz mi dlaczego na wałku powinna być warstwa elastyczna o takiej grubości. Ja mam ścierarkę z wałkiem drewnianym. Wszystkie jakie widziałem i jakie koledzy przedstawiali takowej wykładziny nie posiadały. Jeżeli ja na swojej listewkę na chwilę przytrzymam i puszczę dalej, to żadnego podszlifowania na niej nie mam. A przy takiej wykładzinie podejrzewam, że będzie.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Konrad86
Posty: 53
Rejestracja: 11 cze 2014, 08:00
Lokalizacja: {"name":"Cardenden","desc":"Cardenden,Fife,GB-FIF,Szkocja,GB-SCT,KY5 0BN,Wielka Brytania,gb","lat":"56.1461978","lng":"-

Re: Scierarka Bębnowa

Post autor: Konrad86 »

Dołączam się do pytania
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 424
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Scierarka Bębnowa

Post autor: TomekA »

Mnie sie wydaje, ze taki walek, czy to z drewna czy aluminium, powinien byc gladki i twardy a papier scierny jest polozony bezposrednio na walku, bez zadnych miekkich, gumowych czy plastikowych wysciolek tegoz walka. Dlaczego?
Gdy bedzie takie bardziej miekkie podloze, scieranie drewna nie bedzie jednolite, miejscami jego powierzchnia bedzie sfalowana, bo owo podloze bedzie sie uginac pod uciskiem drewna, ktore, ze swej natury rzeczy nie jest materialem o jednolitej twardosci.
Ja mam scierarke bardzo podobna do tej o ktorej tu mowa, ale z firmy Vanda Lay, gdzie wzdluz aluminiowego walka jest naciecie podluzne do ktorego wklada sie krawedz papieru sciernego i razem z przeciwlegla krawedzia zaciska sie je tam obie waleczkiem gumowym, by sie stamtad nie wysuwaly. Rozwiazanie proste, a sprawdza sie!
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 681
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Scierarka Bębnowa

Post autor: rychenko »

witam Tomek ma tu absolutnie rację , nie wiem po co ten miękki podkład pod papier listwa w takim przypadku mogła by nie trzymać konta prostego na krawędzi .
Janusz 53 chyba zbyt naukowo podszedł do tematu ,praktyka jest chyba tu ważniejsza .
Pozdrawiam Ryszard
ODPOWIEDZ