Malowanie lini wodnej

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tom234
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2017, 13:00

Malowanie lini wodnej

Post autor: tom234 »

Witam

Jak malować cienką białą linie wodną około 3mm szerokości w modelu statku długości 100 cm .Burty są kolor mahoń a część podwodna czerwona.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 396
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Malowanie lini wodnej

Post autor: TomekA »

Najpierw upewnij sie, ze plaszczyzny malowane sa idealnie gladkie, inaczej to farba moze podplynac pod tasme maskujaca i bedziesz mial brzydkie zacieki. Jesli kadlub jest z drewna i widac na plankach pory, trzeba je najpierw pozamykac, np, przez pomalowanie tego pasa na burcie gdzie bedzie owa linia wodna jakims bezbarwnym matowym werniksem czy lekko rozcienczonym w alkoholu bezbarwnym szelakiem albo tzw. sanding sealer'em, itp. Potem delikatne wytarcie mialkim papierem sciernym, by uzyskac gladka powierzchnie i zwiekszyc przylepnosc powierzchni dla farby.
W miejscu gdzie bedziesz malowal linie wodna naklej na kadlubie pasek z dobrej jakosci tasmy maskujacej, najlepiej z firmy Tamiya (w sklepach modelarskich/hobbystycznych), i odpowiednio szerokiej (ok. 2 razy szerszej od w/w linii).
Przeciagnij tasme gladkim koncem kawalka drewna, np. koncem raczki od pedzelka (burnishing), przyciskajac go don, by sie upewnic, ze tasma przylega do burty dokladnie.
Na tak przyklejonej tasmie maskujacej wyrysuj olowkiem jeszcze raz przebieg Twej linii wodnej.
Teraz wez specjalny podwojny nozyk do wycinania w papierze paskow - podobny do tego tu:

I ustaw na nim rozstep ostrzy (musza byc superostre!) na odleglosc jaka jest dla szerokosci linii wodnej i ostroznie wytnij w tasmie ten pasek nacinajac na linii w olowku i uwazajac by nie uszkodzic pod spodem poszycia burtowego. Delikatnie usun ow pasek z tasmy - otrzymasz cienki rowek dla wmalowania w nim Twej linii. Maluj pedzelkiem farba akrylowa raczej ze dwie, trzy cienkie warstwy, niz od razu jedna grubsza. Nie czekajac az farba kompletnie wyschnie, po ok. kilku minutach delikatnie usun pozostala tasme maskujaca, by otrzymac ladna linie wodna.

Najlepiej wstepnie przetestowac caly proces na jakims pozostalym kawalku drewna, resztce z poszycia kadluba, by nieopatrznie nie zniszczyc modelu i dopiero potem malowac linie wodna.
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Malowanie lini wodnej

Post autor: ryszardw »

Ja robiłem to trochę inaczej .Pomalowałem szerszy biały pas i nakleiłem folię 3mm .Potem malowałem część nadwodną i podwodną stosując zabezpieczenia .Po zdjęciu paska otrzymałem idealną linię wodną .R
Awatar użytkownika
tom234
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2017, 13:00

Re: Malowanie lini wodnej

Post autor: tom234 »

Witam

Dziękuję ślicznie za rady na pewno skorzystam .
A tak nawiasem mówiąc tu sami mistrzowie nad mistrzami w tym fachu i nie tylko
czasem to strach zapytać żeby po głowie nie dostać .
A ten kuter rzeczny Światopełk to dla mnie po prostu bomba .
Może coś jeszcze z blachy da się Pan namówić .
Dla Pana Ryszardw to jest tak jak dla mnie kichnąć.
Awatar użytkownika
tom234
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2017, 13:00

Re: Malowanie lini wodnej

Post autor: tom234 »

witam

Zapomniałem spytać tą folię 3mm to gdzie można kupić czy samemu trzeba wyciąć ?

Dużo zdrówka życzę .
Awatar użytkownika
gdas
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Malowanie lini wodnej

Post autor: gdas »

Taśma maskująca Tamiya , są co 1 mm
Awatar użytkownika
tom234
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2017, 13:00

Re: Malowanie lini wodnej

Post autor: tom234 »

dziękuję wszystkim za rady
ODPOWIEDZ