Dodatkowe oświetlenie maszynek modelarskich

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Dodatkowe oświetlenie maszynek modelarskich

Post autor: Siberian »

Natchniony przez Piotra (Dali) zakupem lampki do frezarki, postanowiłem zmajstrować tanią samoróbkę.
Początkowo chciałem zastosować paski LED, ale nie miałem pod ręką kawałków tych pasków (kupno 5 metrów mijało się z celem), nabyłem drogą kupna dwie takie lampki do laptopa. 10 zł sztuka:
led1.jpg
Wyjąwszy płytkę z żarówkami, sporządziłem takie pudełeczka. Wymieniłem też złącze USB, na praktyczniejsze gniazda kocentryczne:
led2.jpg
Zasilacz z jakiegoś starego urządzenia elektronicznego (6V, 2A), zapewnił energię. Świeci całkiem jasno.
led3.jpg
Na razie przykleiłem pudełka na taśmie dwustronnej, z czasem okaże się, gdzie będzie praktyczniej je zamontować na stałe. W przypadku piły taśmowej, światło padające prostopadle do błyszczącego blatu, jest niezbyt szczęśliwym pomysłem:
led4.jpg
Za to z frezarką nie ma problemu:
led5.jpg
Zważywszy, że zasilacz znalazłem na strychu, kawałki sklejki też walają się wszędzie u każdego chyba modelarza, takie oświetlenie jest całkiem tanie. Kupiłem jedynie lampkę za dychę i gniazdko do zasilania za 2,50. :)
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Dodatkowe oświetlenie maszynek modelarskich

Post autor: dali »

Tym razem to Wojtek mnie natchnął i w 5 minut wymyśliłem takie oświetlenie do piły taśmowej.

PAUL SLADE FRIEND  1.jpg

PAUL SLADE FRIEND  2.jpg

PAUL SLADE FRIEND  3.jpg

PAUL SLADE FRIEND  4.jpg


Przy okazji wrzucę do tematu zdjęcia bardzo drogiego oświetlenia do frezarki MF 70 ( 34 euro z przesyłką na ebay-u) żeby było porównanie, światło jest takie same a różnica w cenie ogromna. Gratuluje Wojtkowi pomysłu.

PAUL SLADE FRIEND  5.jpg

PAUL SLADE FRIEND  5a.jpg

PAUL SLADE FRIEND  6.jpg

PAUL SLADE FRIEND  7.jpg

PAUL SLADE FRIEND  8.jpg


Pozdrawiam Piotrek
ODPOWIEDZ