Wykonanie relingów , lutowanie , klejenie ?

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Mariuszrossi
Posty: 0
Rejestracja: 22 paź 2017, 22:06

Wykonanie relingów , lutowanie , klejenie ?

Post autor: Mariuszrossi »

Szanowni forumowicze zgłaszam się do Was z prośbą dotyczącą wykonywanie relingów
Jeśli jest już taki temat na forum to proszę o odesłanie mnie do odpowiedniego wątku , interesuje mnie lutowanie , chyba że wykonujecie to inną metodą i uważacie że są lepsze sposoby ,
Jakiego drutu używacie , mosiądz , miedz , stal , aluminium ? i ewentualnie jakiego rodzaju lutownica , myślałem o lutowaniu miękkim , natomiast prosiłbym szanownych doświadczonych w tym temacie kolegów o poradę w temacie jakiego użyć materiału surowca i jaka by była do tego najlepsza pasta z cyną do lutowania na miękko
Wszystkim z góry bardzo dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Wykonanie relingów , lutowanie , klejenie ?

Post autor: PanLipazMiodem »

Witaj.
Ja robiłem to z drutów z kabli telefonicznych (tzw skrętka - grubość ok 0,4mm) i wszelkich innych miedzianych w zależności od potrzebnej grubości.

viewtopic.php?f=524&t=46287&hilit=Cyklon&start=30#p75653

Używam lutownicy pistoletowej, dobrze mieć pastę lutowniczą. Miejsce lutowania natrzeć lekko pastą i przyłożyć do tego miejsca rozgrzany grot z cyną i kalafonią tak na około 0,2-0,5 sekundy.
No i ważne aby nie robić tego w powietrzu tylko mocować te druty do podłoża np taśmą malarską.
Wiem, że moje lutowania nie są idealne ale trzeba próbować.

Pochwal się i wrzuć zdjęcia co tam kleisz.

Pozdrawiam
Przemek
Mariuszrossi
Posty: 0
Rejestracja: 22 paź 2017, 22:06

Re: Wykonanie relingów , lutowanie , klejenie ?

Post autor: Mariuszrossi »

No tak taki efekt znam
Nie ujmując Twoim umiejętnością taki efekt mnie nie satysfakcjonuje , bo właśnie tak też sam robię ale zależy mi na takim efekcie aby element po pomalowaniu był idealny do tego stopnia żeby robił wrażenie całego elementu bez łączeń widocznych , kleję obecnie halnego z GPM a mam już wykonanego Strażaka 3 z GPM
Wrzucę fotki w któryś dzień
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Wykonanie relingów , lutowanie , klejenie ?

Post autor: rekmak »

Najlepsze są pręty mosiężne (są od 0,5) Druty miedziane nie mają takiej sprężystości, są za wiotkie. Stosowałem na poręcz drut fi 1,0 z kabla antenowego, stalowy pokryty miedzią.
Mariuszrossi
Posty: 0
Rejestracja: 22 paź 2017, 22:06

Re: Wykonanie relingów , lutowanie , klejenie ?

Post autor: Mariuszrossi »

Ok mosiądz faktycznie może jest najlepszy , widzę ze doświadczeni modelarze tego właśnie używają , czy jest tu ktoś kto potrafi konkretnie odpowiedzieć która technika lutowania wychodzi najlepszy efekt ? I ewentualnie jakiej pasty użyć do lutowania miękkiego ? Konkretnie model pasty mnie interesuje
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Wykonanie relingów , lutowanie , klejenie ?

Post autor: Jarek »

Panie kolego. Nie ma metody uniwersalnej. To wszystko zależy od tego co robisz a w szczególności od skali. Ja buduję model w skali 1:12 gdzie relingi będą z rurek mosiężnych 3mm. Polutowanie takiej konstrukcji jest dużo łatwiejsze niż wykonanie relingu do skali 1:100, czy jeszcze mniejsze. Taka robota to biżuteria. Pytasz o materiały. Ja używam sprawdzonej pasty do lutowania rurek miedzianych instalacyjnych. Do kupienia w sklepach z armaturą wod-kanalizacyjną. W moim przypadku zdaje to egzamin i nie wyobrażam sobie inaczej (np. na kwas). Ale również wydaje mi się, że przy dużo większej precyzji mogło by nie być tak idealnie. Trzeba próbować kilku metod, aż wypracujesz sobie tą najlepszą.
Myślę, że dużo ważniejsze jest dokładne dopasowanie do siebie lutowanych elementów niż materiały. Co potwierdza, że trudniej wykonać mniejsze i bardziej precyzyjne elementy.
Awatar użytkownika
gdas
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Wykonanie relingów , lutowanie , klejenie ?

Post autor: gdas »

Cześć
Poszukaj pasty z cyną , dajesz krople na łączenie , podgrzewasz i zlutowane , plusem jest to ze nie robi zalewek jak przy podawaniu cyny z ręki , wielkość kropli dobierzesz metoda prób i błędów , ja taką pastę kupiłem w castoramie
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Wykonanie relingów , lutowanie , klejenie ?

Post autor: Slawek Kromer »

Wszystkie metody wyżej opisane są dobre jednak trzeba i trochę wprawy sama pasta nie lutuje.Ja od lat lutuje na kwas bo mam wprawe.
Dodrze by było abyś założył relacje z budowy Halnego i pokazał Strażaka 3
Mariuszrossi
Posty: 0
Rejestracja: 22 paź 2017, 22:06

Re: Wykonanie relingów , lutowanie , klejenie ?

Post autor: Mariuszrossi »

Oj... niestety nie mam czasu na prowadzenie relacji na forum , ledwo starcza czasu na klejenie , ale obiecuję że wrzucę kilka fotek ukończonych modeli ...
Mariuszrossi
Posty: 0
Rejestracja: 22 paź 2017, 22:06

Re: Wykonanie relingów , lutowanie , klejenie ?

Post autor: Mariuszrossi »

Ok
Wszystko jasne odnośnie relingów i ich lutowania , pręty z mosiądzu + pasta z cyną rozwiązują cały problem ... lutuje się idealnie nie robiąc nadlewów , dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ