Jufersy trójkątne jak i okrągłe

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Jufersy trójkątne jak i okrągłe

Post autor: Witek... »

Cześć

Zgodnie z deklaracją w przywitalni podzielę się z Wami sposobem w jaki wykonałem jufersy trójkatne.
Próbowałem metod znalezionych na forum - cięte z wyprofilowanego wałka, z forniru i jakoś ciężko mi to szło. Nieco podobny sposób na okrągłe jufersy polegający na szlifowaniu znalazłem i to zainspirowało mnie do poniższego.
Ps. Jeżeli był przypadkiem taki sposób opisany to proszę Moderatora o usunięcie moich wypocin.

1. Kołeczek w którym osadziłem trzy gwoździki o średnicy minimalnie większej od otworów które będziemy wykonywać w jufersie. (doszlifowywałem je dlatego nie są zbyt równe, ale nie ma to wpływu na cd) kołeczek doszlifowany do kształtu i wielkości jufersa jaki chcemy uzyskać.
2. Wykonany przyrząd służy na początku do napunktowania miejsc pod otwory we wcześniej przygotowanej listewce. Grubość listewki to docelowy wymiar, natomiast szerokość z naddatkiem może być z 2mm lub więcej
3. Wiercenie napunktowanej listewki ( użyłem fi 0,8 )
4. Pocięcie na prostokąty - z naddatkiem
5. Zakładamy powiercony na patyk z kolcami i heja na szlifierkę i obrys trójkata i profil od czoła. Służy mi do tego machina przedstawiona w dziale narzędzia - szlifierka z wiertarki - i bardzo przydaję się tu regulacja obrotów. Obrabiałem to na możliwie najmniejszych obrotach ( max kilkaset na min) i drobnym papierze 240. Wtedy nie ma ryzyka że zbyt szybko przeszlifujemy.
6. Po tej operacji zdejmowałem je z przyżądu, żeby najpierw wszystkie przeszlifować i póżniej jeszcze raz zakładałem na patyk w celu wykonania nacięcia po obwodzie - pilnik trójkatny.

Ps. Ostatnio coś mi nie szło z wklejaniem zdjęć, dlatego relacja foto w kolejnych postach.
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Jufersy trójkątne jak i okrągłe

Post autor: Witek... »

Zdjęcia krok po kroku
Załączniki
Nacięcie rowka
Nacięcie rowka
Fazowanie od czoła
Fazowanie od czoła
Szlifowanie
Szlifowanie
Pocięcie
Pocięcie
Napunktowanie otworów
Napunktowanie otworów
Wykonanie przyrządu
Wykonanie przyrządu
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Jufersy trójkątne jak i okrągłe

Post autor: Witek... »

I zainstalowane do Santa Marii pierwsze jufersy drewniane w moim życiu :)
Załączniki
IMG_4551.JPG
ODPOWIEDZ