piła tarczowa własnego pomysłu

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: piła tarczowa własnego pomysłu

Post autor: Emerjan »

Już na pierwszy rzut oka pomyślałem że muszę mieć taką piłę. Miałem wszystkie potrzebne elementy z wyjątkiem przydaśki i sklejki na blat stołu. Przedwczoraj przyszła sklejka i wczoraj mogłem zrobić pilarkę. Posiadam piłę o średnicy jedynie 32 mm i grubości 0,6 mm. Z dwóch powodów tj średnica tarczy piły i możliwość wykorzystania kątomierza z suwakiem od szlifierki talerzowej z Lidla zamówiłem sklejkę 1 mm.
Po przeszlifowaniu sklejki celem usunięcia ewentualnego filmu zabezpieczającego skleiłem w "prasie" (imadle) dwie warstwy uzyskując sklejkę 6-warstwową. Sklejkę wzmocniłem listewkami jesionowymi 8x8 mm. Przydaśkę zrobiłem z gruszy. Trzpień udało się wytoczyć na średnicę 19,98 mm i trzyma się w zacisku jak metalowy. Na prowadnicę ( odbojnicę) wykorzystałem kawałek profilu aluminiowego 10x10 mm. Wyszła z tego dość solidna konstrukcja a prezentuję ją na zdjęciach niestety kiepskiej jakości. Potwierdzam doświadczenia Witka - piła pięknie tnie wzdłuż i w poprzek włókien oraz umożliwia bardzo różne ustawienia.
Załączniki
widok ogólny pilarki
widok ogólny pilarki
regulacje ustawienia
regulacje ustawienia
za sugestią TomkaA z myślą o bhp będzie przykręcona przezroczysta ochrona tarczy
za sugestią TomkaA z myślą o bhp będzie przykręcona przezroczysta ochrona tarczy
efekt cięcia na pilarce
efekt cięcia na pilarce
cięcie wpustu na obce pióro w tym przypadku na wpust forniru
cięcie wpustu na obce pióro w tym przypadku na wpust forniru
P1014979.JPG (90.16 KiB) Przejrzano 1921 razy
elementy składowe pilarki do wykonania
elementy składowe pilarki do wykonania
P1014985.JPG (150.73 KiB) Przejrzano 1921 razy
ODPOWIEDZ