Kilka pytań od początkującego w modelarstwie szkutniczym

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bltazar
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Kilka pytań od początkującego w modelarstwie szkutniczym

Post autor: bltazar »

Witam

Mam kilka pytań, które pojawiły mi się podczas robienia pierwszego mojego statku a nie znalazłem konkretnych wg mnie informacji nigdzie, otóż:

1. Podczas robienia kadłuba pojawiły mi się szparki szczególnie w przedniej części i też listewki odstawały pod innych kątem niż powinny jak to zlikwidować?

2.Jakiej firmy i jaki rodzaj farb ewentualnie lakierów polecacie?

3. Jaki klej byście polecili?

4.Z czego najlepiej robić olinowanie(jaki rodzaj nici), jaki materiał zastosować na żagle, jak robicie bloczki i inne elementy olinowania albo czy można kupić je gdzieś już gotowe? jeżeli ktoś jest z Wrocławia to prosiłbym o podanie jakichś sklepów gdzie można to dostać? Prosiłbym także o jakieś adresy sklepów internetowych z materiałami modelarskimi, bo te co znajduje na internecie to tak średnio mi pasują.

5. gdzie można kupić jakieś elementy metalowe jak okucia?
Prosze o odpowiedź na te pytania gdyż to bardzo pomoże mi przy robieniu kolejnych moich modeli między innymi "Cutty Shark" "ARiel" i"USS Constitution".

Z Góry wielkie dzięki
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Kilka pytań od początkującego w modelarstwie szkutniczym

Post autor: ataman »

Szanowny Młody (stażem) kolego!

Koga jest prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat modelarstwa! Trzeba tylko poświecić trochę (trochę dużo) czasu na przejrzenie relacji, szczególnie tych dotyczących podobnych do budowanego, czy planowanego przez Ciebie modelu. Ponadto śledzenie na bieżąco, choćby pobieżne także dostarcza nam nowej wiedzy.
Np kwestia bloczków, zakupów... na Kodze wszyscy wiedza, gdzie dostać najlepsze bloczki, są nawet specjalne tematy o tym....

Co do konkretnych pytań nt problemów przy budowie napewno tez otrzymasz odpowiedz, jeśli zapytasz podpierając się konkretami, najlepiej zdjęciami tego "co nie wyszło".

I bardzo proszę o powstrzymanie się przed wszelkimi złośliwościami. To forum modelarskie a nie "kłótniarskie"


Ataman
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Kilka pytań od początkującego w modelarstwie szkutniczym

Post autor: krzysztof »

Tak jest kolego Ataman. Jako kresowy, podlegam atamaństwu, toteż zwijam trąbkę i palce. Jeśli ja jestem tym kogowym złośliwcem, oczywiście.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Kilka pytań od początkującego w modelarstwie szkutniczym

Post autor: Jarek »

Drogi kolego Bltazar, a chyba powinno być Baltazar.
Pytania, które zadajesz to podstawowe problemy przy budowie modeli szkutniczych. Technika budowy kadłuba i plankowania nie jest trudna, tylko trzeba trochę wyobraźni i przestrzegać podstawowych zasad obróbki i klejenia drewna. Tak jak kolega Ataman powiedział najlepiej byłoby Ci doradzić na podstawie konkretnych zdjęć Twoich problemów. Co do drobnej armatury (bloczki, jufersy, nagle itp.) to jest mnóstwo źródeł pozyskiwania tych elementów zwłaszcza drogą internetową. Nie chcę robić nikomu reklamy, chociaż tutaj na Kodze również mamy swój sklep modelarski - wystarczy spojrzeć tylko na zakładkę z lewej strony ekranu. Więcej info mogę Ci podać na pw.
Żagle najlepiej szyć z cienkiego (odpowiadającemu skali) płócienka bawełnianego zabarwionego w herbacie. Ja do swoich modeli kupiłem w AUCHAN koszule męskie (5 zł). Co prawda to nie bawełna, ale było cieniutkie, zwarte i kolor odpowiedni. Trzeba szukać po sklepach. Z nićmi jest podobnie. Do żądanej grubości można spleść kilka nitek. Używa się ropelwalków, lub wszystkiego co może skręcić linki np. golarki, lub maszynek do zaplatania warkoczyków dziewczynkom.
Kleje, lakiery to w zasadzie temat rzeka. Ja wierny jestem klejom emulsyjnym Wikol i klejom żywicznym. Można stosować cyjanoakryle, lub poliuretany. Jak sam widzisz przytoczyłem tylko kilka propozycji, które nasunęły mi się od razu bez pomyślunku.
Co do okuć to tu jest większy problem, gdyż okucia to indywidualna sprawa dla każdego modelu. Czyli każdy model ma inne i trzeba robić samemu, a jak to robić to tu w poszczególnych relacjach masz mistrzów tej roboty. Znajdziesz tu fachowców od rzeźbień, od złoceń a także od wykonywania praktycznych urządzeń i maszynek tak bardzo niezbędnych w tym hobby.
ODPOWIEDZ