modyfikacja FKS/e Proxxona

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GrzesiekD
Posty: 197
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

modyfikacja FKS/e Proxxona

Post autor: GrzesiekD »

Jak wiedzą użytkownicy FKS/e Proxxona jest ona bardzo precyzyjną pilarką.
Dla mnie ma dwie wady:
1 mocowanie tarcz z otworem 10 mm.
2 niemożność (czy raczej bardzo utrudnione) cięcia listewek cieńszych niż 3 mm z powodu widocznego na zdjęciu - szczelina między płytką a prowadnicą utrudnia prowadzenie materiału.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wprawdzie posiadam również młodszego brata FKS/e - czyli KS 230, ale i w nim jest dość szeroka szczelina (nieco ponad 4 mm). poza tym KS 230 nie ma regulacji wysokości tarczy.

Wychodząc temu naprzeciw z blachy aluminiowej 2 mm dorobiłem płytkę ze szczeliną na tarczę. Szczelina ma 1,8 mm. Zamontowana tarcza ma grubość 0,56 mm. Listewka z wyfrezowanym rowkiem ma 3 mm grubości.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Może się komuś przyda:) mi na pewno:D

Następnym zadaniem będzie umożliwienie montażu tarcz z 16 mm otworem:D
Pozdrawiam
Grzesiek

Człowiek sam sobie nakłada ograniczenia.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:modyfikacja FKS/e Proxxona

Post autor: Jarek »

Jeżeli jest fabrycznie możliwość mocowania tarcz z otworem tylko 10mm, to do mocowania tarcz z większym otworem wystarczy dorobić tylko redukcyjny pierścień. Odwrotna sytuacja byłaby bardziej skomplikowana, a raczej niemożliwa do przeskoczenia.
Awatar użytkownika
GrzesiekD
Posty: 197
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:modyfikacja FKS/e Proxxona

Post autor: GrzesiekD »

Łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić. Znajomy tokarz nie zrobi mi takiego pierścienia. Ma ktoś możliwość wytoczenia kilku takich pierścieni?
Pozdrawiam
Grzesiek

Człowiek sam sobie nakłada ograniczenia.
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:modyfikacja FKS/e Proxxona

Post autor: Tomek Aleksinski »

GrzesiekD napisał:
Jak wiedzą użytkownicy FKS/e Proxxona jest ona bardzo precyzyjną pilarką.
Dla mnie ma dwie wady:
1 mocowanie tarcz z otworem 10 mm.
2 niemożność (czy raczej bardzo utrudnione) cięcia listewek cieńszych niż 3 mm z powodu widocznego na zdjęciu - szczelina między płytką a prowadnicą utrudnia prowadzenie materiału.
.................
Wychodząc temu naprzeciw z blachy aluminiowej 2 mm dorobiłem płytkę ze szczeliną na tarczę. Szczelina ma 1,8 mm. Zamontowana tarcza ma grubość 0,56 mm. Listewka z wyfrezowanym rowkiem ma 3 mm grubości.
................
Może się komuś przyda:) mi na pewno:D

Następnym zadaniem będzie umożliwienie montażu tarcz z 16 mm otworem:D


Co do szczeliny wokol tarczy, to mozna sobie samemu latwo dorobic wkladke z cienkiej sklejki, tzw. aircraft plywood o odpowiedniej grubosci, a sam proces wycinania ciasnej szczeliny na tarcze zrobic w ten sposob, ze:
-najpierw zamontowac wkladke BEZ szczeliny z tarcza maksymalnie obnizona (ponizej plaszczyzny stolika) i wlaczywszy pilke, stopniowo podnosic tarcze do gory az do maksimum. Podnoszona tarcza wytnie we wkladce szczeline tylko na grubosc danej tarczy.
Poniewaz taka wkladka bedzie swietnie pasowac do danej tarczy, ustawionej tylko pionowo, trzeba bedzie ja usunac i zamontowac fabryczna z metalu podczas ciecia pod katem innym od prostego.
Jesli masz kilka tarcz o roznych grubosciach (szrank), mozesz sobie zrobic ze sklejki kilka wkladek pasujacych kazda do jednej z tarcz.

W amerykanskim sklepie z mini narzedziami modelarskimi www.micromark.com mozna sobie dokupic osobny plotek precyzyjny do pilek Proxxona FKS/E, tzw. "Accuriser", ktory pozwala na bardzo precyzyjne ciecia, rzedu ulamkow mm. To, w polaczeniu z w/w wkladkami pozwoli Ci na ciecie znacznie bardziej precyzyjne. Ale i tak precyzja ciec nie jest taka sama, jak na mini pilce PREAC, gdzie mozna ciac drewno na grubosc kartki papieru.
Oto jak wyglada taki accuriser.

http://img520.imageshack.us/i/accuriser1.jpg/
http://img204.imageshack.us/i/accuriser2.jpg/
http://img149.imageshack.us/i/accuriser3.jpg/
Awatar użytkownika
GrzesiekD
Posty: 197
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:modyfikacja FKS/e Proxxona

Post autor: GrzesiekD »

Tomek Aleksinski napisał:
Co do szczeliny wokol tarczy, to mozna sobie samemu latwo dorobic wkladke z cienkiej sklejki, tzw. aircraft plywood o odpowiedniej grubosci, a sam proces wycinania ciasnej szczeliny na tarcze zrobic w ten sposob, ze:
-najpierw zamontowac wkladke BEZ szczeliny z tarcza maksymalnie obnizona (ponizej plaszczyzny stolika) i wlaczywszy pilke, stopniowo podnosic tarcze do gory az do maksimum. Podnoszona tarcza wytnie we wkladce szczeline tylko na grubosc danej tarczy.
Poniewaz taka wkladka bedzie swietnie pasowac do danej tarczy, ustawionej tylko pionowo, trzeba bedzie ja usunac i zamontowac fabryczna z metalu podczas ciecia pod katem innym od prostego.
Jesli masz kilka tarcz o roznych grubosciach (szrank), mozesz sobie zrobic ze sklejki kilka wkladek pasujacych kazda do jednej z tarcz.

W amerykanskim sklepie z mini narzedziami modelarskimi www.micromark.com mozna sobie dokupic osobny plotek precyzyjny do pilek Proxxona FKS/E, tzw. "Accuriser", ktory pozwala na bardzo precyzyjne ciecia, rzedu ulamkow mm. To, w polaczeniu z w/w wkladkami pozwoli Ci na ciecie znacznie bardziej precyzyjne. Ale i tak precyzja ciec nie jest taka sama, jak na mini pilce PREAC, gdzie mozna ciac drewno na grubosc kartki papieru.


Widać drugi raz Amerykę odkryłem:D Proces powstawania takiej płytki był dokładnie taki jaki podał Tomek. z tym, że zamiast proponowanej przez niego sklejki lotniczej zastosowałem aluminium.
Sklep bardzo interesujący, ale ceny...:(
Co do precyzji pilarki: od kiedy tnę na FKS/e to stwierdzam, ze najsłabszym ogniwem maszynki jest to organiczne coś co trzyma cięty materiał:woohoo:
Pozdrawiam
Grzesiek

Człowiek sam sobie nakłada ograniczenia.
ODPOWIEDZ