Bejce

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Arco
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Bejce

Post autor: Arco »

Witam,
otóź mam takie jedno pytanie. Nie zawsze można zdobyć drewno w odpowiadającym nam kolorze, dlatego trzeba robić zamienniki malując bejcą lub innymi wynalazkami. I tutaj pojawia się moje pytanie, jaka bejca jest najlepsza do malowania - wodna czy rustykalna? Różnica w cenie jest niewielka, a różnica w efekcie może być olbrzymia.


pozdrawiam

Arek
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Bejce

Post autor: krzysztof »

Używam bejcy firmy Dragon. Nie zostawiają plam, dostępne m.in. w Castoramie. Dobrze kryją.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Bejce

Post autor: Emilius »

Jak sam powiedziałeś - może być -ale nie zawsze jest.
To oczywiście zależy wyłącznie od tego jak jej ( bejcy ) użyjesz, naniesiesz jedną , lub kilka warstw.
Bez względu na to czy wodna czy rustykalna może wypaczyć drewno. Osobiście wolę rustykalne bejce nanoszone na drewno zbliżone kolorem do wymaganego. Wystarczy wtedy w zasadzie nawet jednokrotne lub delikatne dwukrotne malowanie.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Bejce

Post autor: Tomek Aleksinski »

O ile sie orientuje, istnieja dwa rodzaje bejc do drewna (przynajmniej tu w Stanach):
-na bazie olejnej (uzywaj do rozcienczania zwyklego rozpuszczalnika do farb olejnych) i
-na bazie wodnej (do rozcienczania i zmywania uzywaj wody)

Przy uzyciu bejc na bazie olejnej (wg. mnie te sa jednak lepsze do naszych celow) do drewna miekkiego i porowatego, np. swierk, sosna, lipa, topola, itp. zalecam najpierw pomalowac pedzlem czy sciereczka powierzchnie bejcowane specjalnym preparatem, ktory tu sie nazywa Wood Conditioner. Przykladowo, takim preparatem jest wodnista bezbarwna, przezroczysta ciecz amerykanskiej firmy Minwax:
http://img114.imageshack.us/my.php?image=woodconditioneroh8.jpg

Nie czekajac az powierzchnia po takim zagruntowaniu wyschnie, trzeba natychmiast ja pobejcowac.
Istnieje duza szansa na powstanie brzydkich plam, jesli nie uzyje sie tego wood conditionera przy bejcowaniu miekkich gatunkow drewna. Jesli przed pobejcowaniem powierzchnia zdazy wyschnac po powleczeniu jej w/w conditionerem, trzeba ponownie ja nim powlec.

Nie musze chyba dodawac, ze powierzchnie bejcowane powinny byc wprzod dokladnie odtluszczone, bez zadnych, nawet najmniejszych sladow po innych farbach, czy np. po kleju - najlepiej robic to na surowe drewno, aby uniknac brzydkich plam czy zaciekow.
Naniesc bejce pedzlem czy tez miekka szmatka, odczekac ok. 5 minut, po czym zetrzec ta szmatka nadmiar bejcy, ktory nie zdazyl jeszcze wsiaknac. Jesli odcien drewna po bejcowaniu jest zbyt jasny, mozna operacje powtorzyc nastepnego dnia.

Na tak pobejcowane powierzchnie standardowy klej do drewna nie chwyci albo chwyci slabiej - trzeba wtenczas powierzchnie klejone delikatnie zeskrobac zyletka czy nozykiem exacto, lub tp. do surowego drewna.

To takie moje trzy grosze na ten temat.
Awatar użytkownika
Paliwiak1
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Bejce

Post autor: Paliwiak1 »

Witam

Ja z doświadczenia w renowacji antyków stosuje najchętniej bejc nitro:woohoo: . Stosuje je, dlatego że przy dobrym delikatnym nakładaniu gąbką można nawet przykryć niewielkie ślady po kleju, jak również nakładając kolejną warstwę można minimalnie rozetrzeć ewentualne zacieki z warstwy pierwszej. Najlepiej jest wymieszać bejce z lakierem bezbarwnym a wtedy przykryje klej jak i inne farby tylko oczywiście nie tak dokładnie. Pokrywanie takie nazywa się Lakiero-Bejca. Oczywiście stosuje ta metodę w modelarstwie a dokładniej na K&M.:evil:

Pozdrawiam Paweł G.
Z poważaniem Paliwiak
Awatar użytkownika
banderas
Posty: 339
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Bejce

Post autor: banderas »

Ja używałem bejcy dąb rustykalny 6 zł w castoramie
zobacz tu
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,4642/catid,7/limit,6/limitstart,30/
POZDRAWIAM antoniignas@wp.eu
W stoczni Golden Hind,kontenerowiec w firmie,Opty w szkole córki
W hangarze SPITFIRE
Arco
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Bejce

Post autor: Arco »

Sluchajcie moi drodzy :) Otóż dziś podczas impregnowania europalety, nasuneło mi się pewne pytanie. Zauważyłem że różnego typu drewno, czy też różnego rodzaju powierzchnia ma duży wpływ na jakość warstwy zaimpregnowania drewna. Cały proces przebiegał przy użyciu bejcy w kolorze orzecha, ale to jest nieważne.


Moje pytanie brzmi, jakie drewno według was się najlepiej bejcuje? (najlepiej = najwierniej do orginału)



Arek
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Bejce

Post autor: Budrys »

Paliwiak1 napisał:
. . . Ja z doświadczenia w renowacji antyków stosuje najchętniej bejc nitro:woohoo: . .

Miałbym prośbę: czy mógłbyś pokazać zdjęcie opakowania (etykietki) takiej bejcy lub chociaż dane wyrobu i producenta?
Ostatnio zacząłem robić próby zastosowania do wykończenia powierzchni drewna lakierobejcy "MAGNAT" w kilku odcieniach m. innymi: teak jaspis, orzech cyrkon, dąb i mahoń. Przy odpowiednim przygotowaniu powierzchni drewna zapowiada się to dosyć interesująco. Jak przy wszystkich tego rodzaju operacjach bardzo ważną kwestią będzie staranne przygotowanie samej powierzchni drewna. Ciekaw jestem jakim okaże się efekt końcowy?
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
ODPOWIEDZ