Wymiarowanie lawet

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bratek
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Wymiarowanie lawet

Post autor: Bratek »

Chciałbym zasięgnąć opinii Szanownego grona szkutników odnośnie kwestii wymiarowania lawet artylerii okrętowej. Po przestudiowaniu rozdziału "kogowego" poradnika modelarza szkutnika nasunęły mi się pewne spostrzerzenia i pytania.

Obrazek

Sprawa dotyczy ścisłego powiązania kalibru armaty z wymiarami jej samej (oczywista sprawa :) ), oraz wymiarów lawety na której spoczywa. Podane tam wymiary nie są jednak wymiarami ale stałą przez którą należy przemnożyć kaliber armaty w skali w jakiej budujemy model. Tak więc jeśli armata 18 funtowa (dla przykładu, aczkolwiek nie przypadkowo, bowiem głównie takie ustawione były na górnym otwartym pokładzie ST) posiadała kaliber 12,8 cm jak to wynika z powyższego opracowania co daje nam w skali 1:90 1,42 mm. to wszystkie podane na rysunku stałe należy pomnożyć przez 1,42.

I tak na przykładzie boku lawety (bracket): 1,42 x 12.522 = 17,8 mm

Proszę o potwierdzenie lub wyprowadzenie mnie z błędu jeśli się mylę.
http://santisimatrinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Wymiarowanie lawet

Post autor: Budrys »

Bratek napisał:
. . . Po przestudiowaniu rozdziału "kogowego" poradnika modelarza szkutnika nasunęły mi się pewne spostrzerzenia i pytania. .

A konkretniej jakie?
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
Bratek
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wymiarowanie lawet

Post autor: Bratek »

Przepraszam Budrys ale post był w edycji kiedy napisałeś. Teraz jest pełna wersja
http://santisimatrinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Wymiarowanie lawet

Post autor: Budrys »

Bratek napisał:
Chciałbym zasięgnąć opinii Szanownego grona szkutników odnośnie kwestii wymiarowania lawet artylerii okrętowej. Po przestudiowaniu rozdziału "kogowego" poradnika modelarza szkutnika nasunęły mi się pewne spostrzerzenia i pytania.

Obrazek

Sprawa dotyczy ścisłego powiązania kalibru armaty z wymiarami jej samej (oczywista sprawa :) ), oraz wymiarów lawety na której spoczywa. Podane tam wymiary nie są jednak wymiarami ale stałą przez którą należy przemnożyć kaliber armaty w skali w jakiej budujemy model. Tak więc jeśli armata 18 funtowa (dla przykładu, aczkolwiek nie przypadkowo, bowiem głównie takie ustawione były na górnym otwartym pokładzie ST) posiadała kaliber 12,8 cm jak to wynika z powyższego opracowania co daje nam w skali 1:90 1,42 mm. to wszystkie podane na rysunku stałe należy pomnożyć przez 1,42.
I tak na przykładzie boku lawety (bracket): 1,42 x 12.522 = 17,8 mm
Proszę o potwierdzenie lub wyprowadzenie mnie z błędu jeśli się mylę.


In my opinion:
Jest to coś w rodzaju obrazkowego monogramu do określenia podstawowych wymiarów działa wraz ze standardową lawetą.:cheer:
Wyjściowymi parametrami są: wagomiar działa (4 - 32 pdr.) w funtach ang. oraz kaliber ("C") i dalej dla skali modelu współczynnik przeliczeniowy. Wymiarowanie poszczególnych elementów jest podane w stosunku do kalibru "C" ("All dimensions are based upon the gun's caliber (C)".
Np: weight-18 pdr. > caliber 5,040" > dla skali ~1:90 (1:96) daje współczynnik przeliczeniowy 0,05249.;)
I to by było na tyle.
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
Bratek
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wymiarowanie lawet

Post autor: Bratek »

Czyli jest dokładnie tak jak napisałem. Po prostym przeliczeniu cali na jednostki metryczne kaliber wyjdzie 128 mm a po przeskalowaniu do 1:90, 1,42 mm. Po przemnożeniu tego "kalibrowspółczynnika" przez podane na rysunku stałe otrzymamy wszystkie niezbędne wymiary lawety.
http://santisimatrinidad.jun.pl
ODPOWIEDZ