Sposoby "gięcia" listewek

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Arco
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Sposoby \"gięcia\" listewek

Post autor: Arco »

Witam,
otóż przeszukałem forum na tyle ile starczyło mi sił i nie mogłem znaleźć nic na nurtujące mnie pytanie. Przez całą moją wcześniejsza histroię z modelarstwem drewnianym nigdy nie przeskoczyłem bariery łamiących i mało giętkich listewek. Słyszałem o metodach namaczania ale to też nic nie daje. Kilka dni temu przez koge znalazłem tę francuską stronę http://gabierschimeriques.free.fr/modelisme/fabrication_embarcation.htm gdzie jest pokazane żeby listewke wrzucić po namoczeniu do mikrofalówki. Chciałbym się dowiedzieć jakie są prawdziwe metody, gdyż chciałbym zbudować na początek szalupę w sposób jak wyżej pokazany.


Zarys łodzi mam już "wyrzeżbiony", teraz chciałbym się dowiedzieć co z tymi listewkami :(


pozdrawiam
Arek
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Sposoby \"gięcia\" listewek

Post autor: bartes123 »

Witam na pokładzie!
Ja mogę Ci powiedzieć jak ja to robiłem. Z cienkimi listewkami to jest tak - do wody na moment i pod gorące żelazko (ładnie paruje) i delikatnie wyginamy listewkę. Po chwili trochę wróci do pierwotnego kształtu, ale nie do końca. I tak kroczek po kroczku i pięknie wygniesz.
Z grubymi listewkami troszkęgorzej - ale przyda się tajemniczy przyrząd - listewka z dwoma gwoździkami - pomiędzy nie wkładasz listewkę i przykładasz żelazko no i jak powyżej - pomału wyginasz często mocząc listewkę w wodzie.

Tak wyginałem listewki w dżonce, która jest dobrym modelem na zapoznanie się z technikami modelarskimi, ale widzę że pomału się odchodzi od dżonkowania nowych kogowiczów, wię skoro Ty wolisz szalupy robić do Revenga, proszę bardzo!
Arco
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Sposoby "gięcia" listewek

Post autor: Arco »

Kiedyś to robiłem Kogę na podstawie "Małego Modelarza", która niestety wyszła średnio. A co do szalup to Tak! Ja wolę robić szalupy ;)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
GrzesiekD
Posty: 197
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Sposoby "gięcia" listewek

Post autor: GrzesiekD »

Witaj! Metoda z gięciem listewek była już wielokrotnie poruszana na forum.
http://koga.net.pl/content/view/464/278/ - JurkaBin
(możesz również zerknąć na opis od Mareckiego http://www.marecki.user.icpnet.pl/ )
Generalnie chodzi o to, ze należy zastosować 2 czynniki:
1 wodę
2 ciepło
Ponieważ w mikrofalówce betatron wysyła promieniowanie mikrofalowe, które powoduje drgania cząsteczek
wody powodując jej ogrzanie, to ta metoda tez powinna zdać egzamin.
Musisz tylko wiedzieć, że nie każde drewno równie łatwo się wygina, a gięcie niektórych jest wręcz
niemożliwe (http://koga.net.pl/content/view/315/278/ opracowanie Radka).
Trafiłeś na dobry humor dobrego człowieka. Więcej szukaj, wszystko tu jestB)

Edit: Dobry model na pierwsze podejście:) sam wg opisu na tej stronie zrobiłem szalupę i wyszła całkiem zgrabnie:)
Pozdrawiam
Grzesiek

Człowiek sam sobie nakłada ograniczenia.
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Sposoby

Post autor: ataman »

Arco napisał:
Witam,
otóż przeszukałem forum na tyle ile starczyło mi sił i nie mogłem znaleźć nic na nurtujące mnie pytanie.


Oj krajanie.. cosik mało tych sił miałeś.. w wielu relacjach ta kwestia jest poruszana... ot, choćby tu:
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,9668/catid,7/limit,6/limitstart,42/ i kolejne strony..
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Sposoby "gięcia" listewek

Post autor: Tomek Aleksinski »

Zelazko zelazkiem, ale warto sobie wprzody sfabrykowac odpowiedni do tego przyrzad. Po pierwsze, kup sobie elektryczna lutownice (kolbe) sredniej mocy - powiedzmy 40 Watow, ale taka, gdzie mozna wymieniac koncowke w postaci preta. Lepiej aby ta wymienialna koncowka nie byla wykrecalna a raczej byla w postaci bolca, ktory zamocowuje sie w kolbie i zaciska za pomoca srubki na korpusie kolby.

Trzeba sobie przygotowac, najlepiej z mosiadzu inny pret o tej samej grubosci, na koncu ktorego trzeba przynitowac polsiezyc rowniez z mosiadzu.
Taka koncowke trzeba zamocowac w korpusie kolby lutowniczej.

Taka kolbe z ta koncowka rozgrzewa sie do temperatury nieco nizszej od temperatury niezbednej do lutowania, aby nie spalic drewna. Najlepiej do tego celu miec elektroniczna kontrolke temperatury kolby, albo tez zrobic sobie taka samemu. Ja kiedys sfabrykowalem sobie wlasnorecznie taka kontrolke, gdy zajmowalem sie jeszcze witrazownictwem, z domowego dimmera zakupionego w sklepie z art. do uzytku domowego - do dzis sprawuje sie wzorowo.

Sam proces namaczania listewek w letniej wodzie i wyginania ich na goraco za pomoca w/w kolby z koncowka, jest opisany tutaj:

http://www.marecki.user.icpnet.pl/

Wejdz w rozdzial "Techniki Specjalistyczne" i kliknij na "Giecie drewna".

Wydaje mi sie, ze jest to technika najprostsza a jednoczesnie dajaca najwiecej kontroli nad procesem przy jednoczesnym minimalnym zaangazowaniu narzedziowym (nie trzeba miec czajnika, zelazka czy kuchenki mikrofalowej).
Innymi slowy, mozna to giecie robic bez mala jedna reka, a druga trzymac papierosa czy tez butelke dobrego piwa!
Kol. Marecki przygotowal tam z twardego drewna odpowiedni profil do giecia listewek, ktory jeszze bardziej ulatwia wykonanie calego procesu.

Jesli wlasnoreczne wykonanie w/w glowicy (koncowki) do kolby nie wchodzi w rachube, mozna taki gotowy przyrzad kupic z zdaje sie, z firmy Amati w sklepach z art. modelarskimi.
Arco
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Sposoby

Post autor: Arco »

Bardzo dziękuję obu panom za pomoc , poczytam. A co do sił, przez ostanie 3tygodnie dzień w dzień walczyłem z całkami i pokrewnymi typami działań matematycznych. Zdałem dziś egzamin więc litości proszę.


Dziękuję za pomoc.


PS> To powinno być w FAQu


EDIT:
Panu Tomkowi również bardzo dziękuję za bogatą ilustrację swojej wiedzy. :)
ODPOWIEDZ